A budapesti Képzőművészeti Egyetem első női hallgatójára itthon is felfigyeltek, ám szülei úgy döntöttek, Amerikában próbálnak szerencsét.
Kárász Ilonka már tizenhat évesen egyéni kiállítást rendezhetett a Képzőművészeti Egyetemen, vagyis úgy tűnt, kivételes karrier elé néz, ám az első nagyobb siker után családja elhagyta az országot. New Yorkban, egész pontosan Greenwich Village-ben telepedtek le.
A fiatal lány bátran kezébe vette sorsa irányítását, a modern európai áramlatok közvetítőjeként hamar népszerű lett a helyi művészkörökben. Még csak tizennyolc éves volt, amikor 1914-ben barátaival megalapította a Society of Modern Art nevű társaságot, ez a csoport adta ki a Modern Art Collector magazint. A lap segítségével az ifjú tehetség különleges grafikái szélesebb rétegekhez is eljutottak, így egyre több megbízást kapott.
Az első komoly felkérés a Bonwit Teller áruház reklámkampányának megtervezése volt, amivel fontos lépést tett a későbbi életpályája felé. Grafikusként, belsőépítészként és iparművészként egyaránt nevet szerzett magának. A termékeny alkotó tervezett textil- és tapétamintákat, kerámiákat, bútorokat, sőt a New York-i Modern Art Schoolba is beiratkozott, hogy elsajátítsa a textilművészet fortélyait. 1916 és 1918 között sikeresen szerepelt a Women’s Wear magazin versenyein, és elérte, hogy úgy utaljanak rá, mint „a modern textilanyagok egyik legjobb tervezőjére”.
Az 1929-es gazdasági válság kirobbanásakor Jávára utazott, hogy látókörét tovább tágítsa. A hatás nem maradt el: hazatérve tiszta vonalvezetésű bútorok rajzolásába kezdett, könnyen átalakítható, tisztítható, arányosan kicsinyített gyerekbútorai nagy sikert arattak.
Sok amerikai folyóirat illusztrációi, címlapok és borítók mesélnek tehetségéről, csak a New Yorker magazinnak közel 200 címlapot rajzolt. A század közepén már elismert sztár, Amerika legjobb tapétatervezőjeként tartották számon, jellegzetes textiljeit előszeretettel használták repülőgépek és autók üléseinek díszítésére.
Miként munkáit, magánéletét is áthatotta a művészet. 1920-ban hozzáment a kémikus-zongorista Willem Nylandhoz, akitől két gyermeke született. New York mellett építették fel huszonegy szobás házukat, a pazar villát a House Beautiful magazin is bemutatta.
Kárász Ilonka korának kimagasló tehetsége, bármihez nyúlt, arannyá vált a kezei közt. Pedig Magyarországról indult, ahol akkoriban szóba se kerülhetett a nemek közti egyenlőség, nemhogy a nagy ívű művészi pálya. Nyolcvanöt évesen, 1981-ben halt meg, műveit New York legjobb múzeumai – Museum of Modern Art, Metropolitan Museum of Art – őrzik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!