A nemzetközi viszonylatban is jelentős gyenesdiási öntöttvas-gyűjtemény pár évvel ezelőtt a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum tulajdonába került. Vaszkó Ernő szenvedélyének, kitartásának és szakértelmének köszönhetjük a különleges látványosságot.
Hogyan kezd valaki kályhákat gyűjteni?
Az első kályhámat – egy régi iskolai kályhát – 17 évesen találtam. Egy barátommal láttuk meg a lomtalanításkor kirakott tárgyak között. Mozdítani is alig bírtuk, ezért gyorsan szereztem egy kézikocsit, és azon hazavittem. Sokat javítgattam, tisztogattam, de aztán hosszú ideig nem foglalkoztam kályhákkal. Sajnos, ez az első példány elveszett, valószínűleg egy költözés során hagytam el. A gyűjteményében lévő kályhák egytől egyig működnek, mivel teljesen megjavította és felújította őket.
Restaurátor a szakmája?
Nem, én kereskedő vagyok, de mindig is érdekeltek a régi dolgok. Végül nyitottam egy régiségboltot, hogy hódolhassak a gyűjtőszenvedélyemnek. A kályhákat általában rozsdás, használhatatlan vasdarabként kaptam vagy vásároltam. A helyreállítás után sem kerültek a boltba, nem is gondoltam az eladásukra, annyit fáradoztam a megtisztításukkal, javításukkal, hogy teljesen a szívemhez nőttek. Rákényszerültem, hogy mindent megtanuljak, a műszaki ismereteket is beleértve, mert nemigen találtam szakembert, aki képes lett volna működőképessé tenni az antik darabokat. Egyébként félelmetes látni, hogyan tűnik el egy nagy múltú szakma. Magyarországon sajnos már csak három öntőmester él, a fiatalok nem választják ezt a hivatást.
Különböző stílusú kályhák találhatók a gyűjteményben. Ezek más-más korszakból származnak?
Nem, szinte mindegyik a 18. században, illetve a Monarchia idején készült nyugat-magyarországi falvakban. Meglehetősen hosszú periódusról beszélünk, alapvetően mégis egységes a kor. Akkoriban fejlett volt az iparunk, a legfrissebb szakismereteket vettük át az e téren élen járó német mesterektől. A stílusbeli különbségek részben a különböző fogyasztói igényekből adódnak. A gazdagabb rétegnek szánt díszes kastélykályhák tűztere többnyire nem is a fűtendő helyiségben volt, hanem a folyosón, ahol a személyzet folyamatosan táplálta a tüzet. De sok kályha készült egyszerűbb kivitelben, hiszen fűteni mindenkinek kellett… Az öntödék egyébként katalógusokkal várták a vevőket, ezekből lehetett választani. Nem is olyan régen elhoztak nekem egy ilyen katalógust, én persze nem bírtam ellenállni, megvettem, pedig drága volt.
Hogyan működik egy ilyen kályha, mennyire tartja a meleget?
Egy nagyobb példány akár 300-400 légköbméter kifűtésére is alkalmas. Az embermagasságú, 180 centis hengerkályhák különösen nagy teljesítményre képesek. Érdekes a főzőfülkés kályhák kialakítása: a fülkében vizet vagy ételt lehetett melegen tartani, sőt némelyik kályhában több polcot helyeztek el erre a célra. A cellákban felfelé áramló füst biztosította a melegítéshez szükséges hőt. A hőleadásuk nagyon nagy, a megfelelően szigetelt épületet gyorsan felfűtik, sokkal hamarabb és kevesebb fával, mint mondjuk egy cserépkályha. Én magam pedig kidolgoztam egy újítást, a beltérben elvégzett apró módosítással igazítok a huzatoláson, így a kályhák hőtartása is javul.
Ha jól tudom, a gyűjteményben nem csak kályhák vannak…
Az elmúlt 15 év során sok mindent összegyűjtöttem, és nem pusztán Magyarországról. Az eredeti gyenesdiási öntöttvasgyűjtemény több mint ötszáz darabból áll, ebből 136 kályha. Mellettük megtalálhatók itt a korszak egyéb jellegzetes öntöttvas használati tárgyai, például levélnehezékek, gyertyatartók, falitányérok, tükör- és fényképkeretek is. A fűtőtestek közül az egyik legkülönlegesebb egy tornyos kályha, hadi jelenettel és a magyar címerrel díszítve. Ezek a kis domborművek és bordázatok egyfelől növelték a hőleadó felületet, másfelől alkalmat adtak a mesterembereknek, hogy egyedi, a korban kedvelt motívumokkal díszíthessék a munkáikat.
További képekért kattints a lenti galériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!