Ha valaki a szobában gyújt rá, nem csak a levegőt szennyezi, a nikotin szaga beleivódik a textilekbe, kárpitokba, a cigaretta egyaránt nyomot hagy a falakon és a bútorokon. Így védekezhetünk!
Házi praktikák a dohányfüstmentes otthonért
Ecet
A tálkába öntött ecet intenzív illata elnyomja a kellemetlen szagokat, de a minden háztartásban fellelhető vegyület a nehezen tisztítható textileket is friss illatúvá varázsolja. A dohányfüstmentes textilekhez nem kell mást tennünk, mint forró vizet engedni a kádba, adjunk hozzá egy pohár ecetet, majd akasszuk a szőnyeget vagy a függönyt a kádból felszálló gőz fölé néhány órára.
Szódabikarbóna
A közismert nátrium-hidrogén-karbonát jó szolgálatot tesz a dohányfüstmentes otthonért: felfrissíthetjük vele a kárpitozott bútorokat. Szórjunk a kanapéra és a fotelre némi szódabikarbónát, majd néhány óra múlva alaposan porszívózzuk ki az érintett felületet.
Illóolajok
Aki nem bírja az ecet erős, karakteres illatát, választhat kellemesebb megoldást. Szerezzen be egy speciális mécsestartót, és csepegtessen cédrus-, fodormenta- vagy citromolajat az illóolaj-párologtatóba.
Illatosítók
Saját magunk is készíthetünk házi illatosítót. Lassú tűzön forraljunk egy fazék vízben néhány egész szegfűszeget és egy fahéjrudat egy óráig – gőze semlegesíti a szagokat. Utóbbit őrölt formában is használhatjuk: tegyünk egy tepsibe két teáskanálnyi fahéjat, majd a 90 °C-os sütőben, nyitott ajtó mellett melegítsük fél óráig. A citromot nem csak illóolajként érdemes segítségül hívni. A gyümölcs jellegzetes aromája elűzi a kellemetlen szagokat, párásít, és fertőtleníti a levegőt.
Kávézacc
Nemcsak elfedi, hanem valóban semlegesíti a dohányszagot. A friss kávézaccot tegyük egy tálkába, majd csepegtessünk rá néhány csepp vaníliakivonatot, hamarosan varázslatos süteményillat fog terjengeni otthonunkban.
Gyertya
Gyújtsunk gyertyát abban a helyiségben, ahol rendszeresen dohányoznak. Tanácsos a tartót közvetlenül a hamutál mellett elhelyezni. Ma már kaphatók kifejezetten a dohányfüst semlegesítésére szolgáló gyertyák is.
Növények
Léteznek olyan növények, amelyek amellett, hogy sok oxigént termelnek, a dohányfüstös levegőt is képesek megtisztítani. A leghatékonyabb a kislevelű fikusz, az anyósnyelv, az Aloe Vera, a szobai futóka, a szobapáfrány, a zöldike, a sárkányfa (dracéna) és a szobaborostyán. Kilenc négyzetméterenként egy cserepes növénnyel számoljunk, de minél több van belőlük, annál jobb.
Szagtalanító spay-k
A gyártók kifejlesztettek kifejezetten a cigarettafüst semlegesítésére szolgáló aeroszolokat. Az Anti Tobacco spray-ket dohányzás előtt vagy rögtön utána is használhatjuk. A bió változatot a dohányfüst mellett konyhai eredetű szagok ellen is bevethetjük. Előnye, hogy kárpitokra, textilekre, illetve egyéb felületekre egyaránt fújható.
Hogyan szabadulhatunk meg a lerakódott cigifüsttől?
Rossz hírünk van: a sárgásra színeződött falak újrafestése elkerülhetetlen, és a fehér függönyökről is csak a mosás után tűnik el a jellegzetes tónus. A bútorokról, lakberendezési tárgyakról, lámpákról mosószeres vízzel, többnyire csak hosszas sikálással lehet eltávolítani a lerakódást. A megrögzött dohányosok kipróbálhatják a füstmentes technológiákat a környezeti ártalmak csökkentése érdekében; amennyiben nem történik égés, füst sem képződik, amely szennyezné a levegőt. Ám aki szeretné teljesen kiküszöbölni a negatív hatásokat, annak muszáj leszoknia a dohányzásról.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!