Marcel Wanders napjaink egyik legismertebb sztárdizájnere. Extravagáns, elegáns, olykor humoros alkotásai, korszakalkotó stílusa miatt hasonlítják a popikon Lady Gagához.
Az 1963-ban született holland dizájner első sikerét a Cappellininek tervezett csomózott székkel aratta 1996-ban, amely azóta ikonikus darabbá vált. A makramé technikával készült ülőalkalmatosság megidézi a ’60-as évek jellegzetes megoldásait, de alapvetően a ’90-es évek technológiai újításai ihlették: látszatra a forma könnyed, légies, kézműves jellegű, miközben egy masszív, strapabíró, mérnöki precizitással konstruált fémszerkezetet rejt magában.
Wanders ekkortájt a Droog Design Collective meghatározó alakja volt – a csoportosulást holland tervezők és művészek alapítottak a ’90-es években. 2000-ben létrehozta saját stúdióját, majd 2001-ben társalapítóként részt vett a Moooi elindításában. Azonban nem csak dizájnvállalkozások vezetésével foglakozik, szerepet vállal számos szakmai díj odaítélésében, emellett oktat is több intézményben.
Formatervezői szemléletmódjának centrumában a kortalan dizájn áll, álláspontja szerint egyre újabb és újabb jelentéstartalommal kell felruházni a tárgyakat, hogy ne váljanak idejétmúlttá és elavulttá. Ez a fő oka, hogy folyton játszik, kihasználja a kommunikáció nyújtotta lehetőségeket, hiszen egy-egy sztori új értéket és értelmezést adhat egy tárgynak anélkül, hogy lényegi változás történne a megjelenésében, funkciójában.
A retró időről időre visszatérő divathulláma is ennek a folyamatnak a példája: bár a forma- és színvilág változatlan, egy új korszakban másként viszonyulunk a tárgyakhoz, az igények változásával más tulajdonságaik válnak fontossá. Döntően ez a hozzáállás irányítja Wanders alkotói tevékenységét, ő az újdonságok hajszolása helyett egész életünkre szóló tárgyakban gondolkodik. Bár a bevett formákat és a megszokott elemeket használja, a hagyományokat a legmodernebb technikával társítja – legyen szó innovatív minőségi anyagokról vagy extra színkompozíciókról.
Sikeréhez hozzájárul, hogy lenyűgöző könnyedséggel ötvözi a funkcionalitást és a humort. A Flos számára tervezett B.L.O. lámpa például a klasszikus gyertyatartók tréfás változata, ugyan izzóval működik, de a ki- és bekapcsoláshoz rá kell fújni az elektromos készülékre. A dizájner korunk egyik legtermékenyebb tervezője, eddig több mint 1700 projektben vett részt. Készített cirkuszi pompában tündöklő konyhai eszközöket és étkészletet, színes mozaikkompozíciókat, elegáns csomagolást kozmetikai termékekhez, ékszerkollekciót idéző fürdőszobai csaptelepeket, tradicionális motívumokkal díszített modern lámpákat.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!