A Citadella hosszú évek óta leromlott állapotban, elzárva várta felújítását, amely 2021-ben kezdődött.
2014 óta lezárt terület a Gellérthegy tetején lévő erődrendszer, a Citadella, mely most teljes megújuláson megy keresztül. A Citadellát az 1848-49-es szabadságharc leverése után, 1854-ben I. Ferenc József emeltette. Az UNESCO a budai Várheggyel és a Duna két partjának panorámájával együtt a Gellért-hegyet, így a Citadellát is 1987-ben a világörökség részévé nyilvánította. Az évtizedek során erősen leromlott a Citadella állapota, de most átfogó rekonstrukciós munkálatok zajlanak a területen. Egyúttal a Szabadságszobor körül lévő teraszt is felújítják. A munkálatok várhatóan 2026-ra fejeződnek be, ekkor kiállítás is nyílik majd az ágyútoronyban.
Régészeti feltárás, állapotfelmérés, rekonstrukció
A terület állapotfelmérése és régészeti feltárása lassan lezárul, így megkezdőtött az erőd külső és belső falainak rekonstrukciója, a belső udvar rendbetétele. A Szabadság-szobrot és az évek óta elhanyagolt szoborcsoportot még júliusban állványozták fel állapotfelmérés miatt, mostanra már zajlik a talpazaton feltárt kőhibák, az erózió javítása, a kőelemek restaurálása, cseréje. A restaurálási munkálatok befejeztével kezdődik a szobor körülötti terasz kialakítása, amely illeszkedni fog a Citadella megújuló külső és belső közparkjaihoz.
Látványos újítás: megnyíltak az erőd falai
Az erőd belsejét korábban csak egy bejáraton keresztül lehetett megközelíteni. A felújítás során ez változik, ugyanis az egyik leglátványosabb elemeként a szakemberek megnyitották az erőd falait az északi és déli oldalon. Az új bejáratok az ágyútorony mellett északi és déli irányban és a Szabadság-szobor mögött lesznek.
A szobor mögül egy látványos lépcsősor vezeti majd a látogatókat egyenesen az erődfalakon belül levő parkba. Itt a zöldfelületet másfélszeresére növelik az eredetinek, új közpark kap helyet a falakon belül.
Új kiállítás nyílik a Citadella ágyútornyában
Nem csak a megújult park lesz majd látogatható, hiszen az ágyútoronyban páratlan kiállítás nyílik. Nem csak falai és teteje készül üvegből, hanem maga a tartószerkezet is.
A Szabadság Bástyája címet viselő tárlat a magyarság szabadságküzdelmeit mutatja be. A fejlesztés tervezésével összhangban a kiállítás előkészítése is megkezdődött, az Art1st Design Kft. szakértői csapatával, többek között történész, múzeumpedagógus és forgatókönyvíró bevonásával.
További képekért görgess lejjebb a galériához!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!