A bangkoki Ecseri piac, a Chatu Chak sikátorainak antik tárgyai
Dénes Sándor, galériatulajdonos, tíz napot töltött Bangkokban műtárgyak után kutatva és személyes beszámolóban osztja meg tapasztalatait 2012. március 20-án, kedden, 19.00 órakor a Dénes Galériában. (1055, Budapest, Balassi Bálint utca 25.)
Az est témái:
- A bangkoki Ecseri piac, a Chatu Chak sikátorainak antik tárgyai;
– Galériák hihetetlen választéka Délkelet-Ázsia műkincseiből;
– Hong úr, a thai műkereskedők kamarájának 75 éves elnöke;
– A kínai HOLD Újév utáni első árverés fantasztikus árakkal;
– Hogyan kötődik Robert Capa halála a bangkoki műtárgypiac kialakulásához?
Thaiföld Délkelet-Ázsia egyetlen állama, amelyet nem gyarmatosítottak, sőt a II. világ háború sem sújtotta. Az 50-es és 60-as évek gyarmati időszakában a menekülő laoszi, kambodzsai és vietnami előkelőségek Bangkokban próbálták eladni értékeiket. A tendencia Saigon eleste után is folytatódott, a burmai katonai diktatúra idejében. A bangkoki műtárgypiac a helyben született kínai családok kezében van, akik generációk óta kereskednek műtárgyakkal.
A 90-es éves elejétől megjelentek a műtárgypiacon a feketepiaci csatornákon keresztül Kínából kihozott terrakotta figurák, melyeknek 1974-es felfedezésük előtt senki sem tudott. Ezért lehet az, hogy a világ legjelentősebb múzeumaiban nincs annyi terrakotta tárgy mint a bangkoki galériásoknál.
A bangkoki műtárgypiac felosztása
1. Galériák – nagy részben számlával és eredeti igazolással adnak el jogtiszta műtárgyakat hihetetlen árakon.
2. Chatuchak hétvégi piac – egyes szekciójában forgalmaznak antikvitásokat, melyek autentikussága megkérdőjelezhető és ritkán adnak számlát.
3. Árverések – a Kínából érkezett „nejlonzacskós” felhajtók uralják, akik mindent vásárolnak, ami Kínához kapcsolódik.
4. Illegális kereskedelem határán mozgó dealerek.
A korábbi évekhez képest hatalmas a kínai eredetű antikvitások árnövekedése.
De a legmeglepőbb változás, hogy ma már senkit sem érdekel, ha egy ivory szobron repedés, vagy egy kínai porcelánon csorbulás van. Hatalmas a kínai piac, a nemzeti lelkületük része a történelmük visszavásárlása.
Amennyiben elfogadjuk, hogy a következő 15-20 évben a kínai GDP megelőzi az amerikait, akkor nem tévedhetünk nagyot a kínai műtárgyakban történő befektetésben. További információ: http://selyemszonyeg.hu/