Az alkotás iránti elkötelezettség sugárzik Szentirmai-Joly Zsuzsanna textiltervező munkáiból. A nevéhez fűződő Laokoon Design már számos nemzetközi elismerésben részesült, innovatív mozgó szövetéből formatervezett tárgyak is készülnek.
Hogyan kezdődött a sikertörténet?
Az első mérföldkő az volt, amikor a mozgó szövet prototípusa megszületett, még az egyetemi éveim alatt. Eleinte táskákhoz használtam ezt az élő anyagot, de a kitartó munka és a sok kísérletezgetés meghozta gyümölcsét; az innovatív szerkezettel számomra új időszámítás kezdődött. 2011-ben elnyertem a stuttgarti Akademie Schloss Solitude rangos nemzetközi ösztöndíját, és bebizonyosodott, hogy az ötletem nemzetközi viszonylatban is értékes.
Miért éppen ezzel az anyaggal dolgozol? Mi benne az innováció?
A Laokoon szerkezet lényege, hogy változatosan cakkozott szélű lamellákat szövünk össze. A lamellasorok képesek elcsúszni egymáson, és ennek köszönhetően egyedi, legyezőszerű vagy éppen gömbhéjszerű, dekoratív felületet tudunk létrehozni belőle. Minden darab kiterített téglalapként kerül le a szövőszékről, majd szabadon alakítunk belőle organikus formákat. Jelenleg három dizájnlámpatípus szerepel a kínálatunkban, valamennyi több színben és méretben kapható, illetve három – szintén több színben gyártott – beltéri 3D falburkolat. Ezek már túlléptek a prototípus stádiumon. Ám maga a Laokoon anyagszerkezet még rengeteg lehetőséget rejt magában.
A formatervezés során az alkotók általában egy termékötlethez, elképzelt formához keresnek alapanyagot, mi azonban ezt a folyamatot megfordítottuk, vagyis az adott alapanyag és a szerkezet tulajdonságaiból kiindulva tervezünk szoborszerű műalkotásokat. Fantasztikusan izgalmas formákat lehet életre hívni ezzel a technikával, a szabadon mozgatható lámpabúrákkal is ezt az érzést szeretnénk kifejezni. Teljesen lázba hoz, hogy elmerülhetek a fény és a mozgás hatására változó szín- és motívumvilágban, és kísérletezhetek a felületekkel, az anyag áttetszőségével, hajlíthatóságával.
Honnan merítesz inspirációt?
Kifogyhatatlan ihletforrás maga az anyagszerkezet. Kézbe veszek egy új darabot, és számtalan variációt álmodok meg belőle. Alig tudjuk visszafogni magunkat Csizmadia Zsolttal, a formatervezőnkkel, amikor új kihívásokkal kerülünk szembe, legyen szó egy nyitható-csukható tárolótáskáról vagy akár egy építészeti árnyékoló rendszerről.
Hogyan képzeljük el egy napodat? Mi a te szereped a cégben a tervezés mellett?
A munka mindig jóval több, mint a kapacitásunk, így általában ott segítek be, ahol éppen a legnagyobb szükség van rá. Keresem az új anyagmintákat, de megesett már az is, hogy beültem szőni a műhelybe. Igyekszem átlátni és kézben tartani a teljes folyamatot. Mindemellett van egy két és fél éves kislányom…
Mi jelenti a legnagyobb elismerést számotokra?
Talán bizonyos meghatározó világmárkák kitartó érdeklődése a Laokoon iránt. Természetesen a különböző szakmai díjak is igen fontosak. Büszkék voltunk, amikor Stuttgartban a zsűri elnöke, Jaime Hayón neves dizájner jelezte, hogy őt személyesen is érdekli az együttműködés lehetősége, vagy amikor Dubajban a művészeti egyetem tanára a standunknál fejezte ki elismerését.
Milyen feladatok állnak még előtted ebben az évben?
Jó lenne mielőbb elkészülni az új lámpákkal és a térelválasztóval, hogy ismét nekiláthassunk a tervezésnek. Sok izgalmas megrendelésnek szeretnénk eleget tenni. Felemelő érzés szerte a világon, különleges terekben elhelyezni a lámpákat és a falburkolatokat. Ugyanakkor fontos célként tartjuk számon, hogy megalapozzuk a hazai gyártást, összefogjuk a szakmát; és persze a tervek között szerepel egy közös ünneplés a csapattal, hiszen a feszes tempóban végzett munka után igazán ránk férne a jól megérdemelt kikapcsolódás.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!