Új, ideiglenes otthonunk megtalálása soha nem egyszerű feladat. Bacsó Bori lakberendező ezúttal az albérlet választásban segít. Fogadd meg tanácsait, így biztosan nem ér kellemetlen meglepetés!
Fűtés
Először nézzük meg, milyen típusú az albérlet fűtése, milyen állapotban vannak a fűtőberendezések, a radiátorok, a kazán vagy az infrapanelek, és járjunk utána, mekkora havi költséggel számolhatunk a téli, illetve a nyári hónapokban. Távfűtés esetén nincs sok teendő, ám ha kazán melegíti a radiátorokat, hívjunk szakembert, és ellenőriztessük. A régi típusú, nyílt égésterű készülékeket időnként szervizelni kell, rosszabb esetben pedig cserére is szükség lehet. A cserét ugyan a tulajdonos intézi, ám a bérlőnek is komoly kellemetlenséget okozhat.
Víz
Nyissuk meg a csapokat, dugjuk be a lefolyókat, majd figyeljük meg, hogy milyen gyorsan folyik le a kiengedett víz a mosdóban, a kádban, a kézmosónál és a mosogató medencéjében. Ha minden rendben van, vegyük szemügyre a vizes helyiségek környékén a mennyezetet és a falakat, ázásnyomok után kutatva. Ezek a stranghoz kapcsolódó többi lakás állapotára utalnak. A beázások nyomait akkor is vizsgáljuk meg, ha a legfelső emeleten lévő ingatlant szeretnénk kibérelni, mert a tető rossz szigetelése itt is gondot okozhat. Földszinti ingatlanban pedig arról győződjünk meg, hogy nincs sehol salétromosodás, sem penészfolt.
Villany
Kérdezzük meg, mikor építették ki vagy újították fel a villanyvezetékeket, nehogy az elöregedett rendszer elektromos tüzet okozzon. Érdemes egy pillantást vetni a villanyórára és a kismegszakítókra, nemcsak az állapotuk ellenőrzése, hanem az amperszám miatt is: vajon elegendő-e ahhoz, hogy komfortosan használhassuk az elektromos készülékeket. (32 amper az ideális, 25 amper elég ahhoz, hogy ne kelljen átgondolni, melyik gép fogja lecsapni a biztosítékot, ha bekapcsoljuk, 16 ampernél viszont már váltogatni kell a nagy fogyasztású gépek használatát.)
Nyílászárók
Vizsgáljuk meg az ablakokat és ajtókat, hiszen nyáron a meleget, télen a hideget engedik be a lakásba az elhanyagolt, megvetemedett nyílászárók. Ha nem tökéletes az illeszkedésük, öntapadós gumi szigetelőcsík felrakásával sokat javíthatunk a helyzeten. Ellenőrizzük azt is, mindenütt megfelelően működnek-e a kilincsek. Az albérlet árnyékolása szintén fontos, nagy pozitívum, ha redőnyöket szereltek az ablakokra, különösen, ha déli fekvésű az ingatlan. Hosszú távú lakásbérlés esetén mi is készíttethetünk függönyöket, ha a tulajdonost nem zavarja, hogy karnisokat teszünk fel.
Burkolatok, falak, bútorok
Esztétikai szempontból sok esetben nem felelnek meg a bérlő ízlésének, de egy albérletnél elfogadható kompromisszum, ha az állapotuk megfelelő. A falak átszínezését, esetleg egy-egy tapéta felrakását jellemzően csak akkor szokta megengedni a tulajdonos, ha évekre veszik ki a lakást.
A kiadásra szánt ingatlanokban optimális esetben semleges színű burkolatokat, fehér, bézs vagy szürke árnyalatú csempéket, járólapokat, valamint natúr fa- vagy fahatású parkettát használnak.
+ 1 tipp albérlet kiválasztásához
Mielőtt végleges döntést hozunk, beszéljünk a szomszédokkal, így hitelesebb képet kapunk az ingatlanról, a lakókról, a környékről, és megtudhatjuk, hogy csendes, nyugodt-e a ház.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!