Temesi Apol gyapjúmaradékok újraélesztésével foglalkozik. A képként is értelmezhető, izgalmas felületű, egyedi technológiával előállított akusztikai paneleket RAWfiction márkanév alatt forgalmazza.
Tavaly új helyen nyitottad meg a műhelyed. Miért volt ez fontos számodra?
Egy régi álmom vált valóra. A XI. kerületben egy utcafrontos helyiségbe költöztem, amely egyszerre RAWfiction showroom és az alkotásnak, az érdeklődők fogadásának, a csapatmunkának a helyszíne. Szeretem, hogy nyitva lehet az ajtó, hogy beköszönnek az arra járók, szeretem a személyességet, a lokális kötődést, hogy ismerem a boltosokat, a környéken dolgozókat.
Speciális területet választottál, ahol meghatározó szerepet játszik a nyersanyag. Mennyiben befolyásolt a környezettudatosság?
A megújuló természetes nyersanyagokra és az ipari gyártás melléktermékeire fókuszálok. Nagyon sok értékes és magas minőségű anyag vesz körül bennünket, de ezeket sokszor alulbecsüljük, vagy nem is ismerjük őket, így kiesnek a látómezőnkből. Arról nem is szólva, hogy többnyire jobb adottságokkal rendelkező anyagokról van szó, mint amit ma az ipar kínál a fogyasztóknak. A környezettudatosság kulcsa a redukálás, a tárgyhalmozás csökkentése. Úgy gondolom, ez akkor valósulhat meg, ha a kevesebb jobb minőséggel társul, utóbbihoz pedig a megfelelő nyersanyagok felkutatása mutathat utat. Én egy olyan tárgykultúrához szeretnék hozzájárulni, amelyben újra összhangba kerülünk a természeti környezettel, felelősen használjuk a Föld erőforrásait, miközben élvezzük a gyümölcseit.
Alapvetően gyapjúval dolgozol, amelyet egy általad kifejlesztett préselési technológiával alakítasz. Hogyan készülnek a csempéknek hívott elemek?
A filc méteráru gyártása során keletkező lehulló anyagszélek az ismert eljárásokkal nem visszaforgathatók. Az általam alkalmazott módszer megőrzi a gyapjú eredeti kedvező tulajdonságait, sőt a megdolgozást követően továbbiakkal is felruházza. Az anyag többszörös halmazállapot-változáson megy keresztül, míg végül újra alaktartóvá válik. A különleges vastagságnak köszönhetően kiválóak az akusztikai tulajdonságai. A hulladékmentes eljárás új megközelítésben és lenyűgöző részletgazdagsággal mutatja meg gyapjút a metszett felületeken. Az egyes elemek a parkettához, csempéhez hasonlóan terülő mintában sorolhatók, nagy játékteret engedve a mintázat kialakításában.
Milyen szempontok szerint tervezted meg az első RAWfiction kollekciót? Milyen formákat, árnyalatokat, összképet képzeltél el?
Az első munka, amely ezzel a technológiával készült, a Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj keretein belül valósult meg. A módszer adta lehetőségek teljes skáláját szerettem volna kiismerni, bejárni, hagytam, hogy az anyag megmutassa magát, mielőtt eldöntöttem, hogyan kezdem el alkalmazni. Az alapelem formájának kialakításában lényeges volt a modularitás, hogy szabadon és változatosan építkezhessünk belőle, alkalmazkodva az aktuális igényekhez. Így találtam meg a 6×24 cm-es modulméretet, melynek 1:4 oldalaránya sokféle felületi mintavariációt kínál, kisebb és nagyobb méretben egyaránt.
Az elemekből jellemzően akusztikai felületeket hozol létre. Van ennek helye egy otthon berendezése során?
A belsőépítészeti burkolatoknál kiemelten fontosnak tartom, hogy a természetes alapú, az egészségünkre jótékonyan ható nyersanyagokból készüljenek. A RAWfiction panelek alkalmasak házi hangstúdiók utóhangzásának optimalizálására, munkaszobák visszhangmentesítésére, de a gyapjú számos pozitív tulajdonsága miatt hétköznapi használatra is tökéletes. A vékonyabb modulok jó szolgálatot tehetnek textiltapétaként puha, tartós felületen, levegőtisztító és hőszigetelő hatása így is érvényesül.
Milyen terveid vannak?
A fejlesztés, kísérletezés számomra természetes, nagyon élvezem a gyapjú sokarcúságát. A színskála folyamatosan bővül, hosszú távon pedig a modulok méretvariációi foglalkoztatnak. Emellett a közeljövőben szeretnék megjelenni 3D-s felületű mintázatokkal is.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!