A korunk leginnovatívabb építészének tartott brit Norman Foster futurisztikus épületei és sci-fibe illő üvegcsodái a modern építészet emblematikus látványosságaivá váltak.
Londoni épületei a város szimbólumai, turisták látogatják őket, ahogy a Hongkongban emelt bankszékház is a helyi képeslapok tárgya.
Nem véletlen tehát, hogy Norman Foster az egyetlen olyan kortárs építész, akinek a munkásságáról még életében a mozikban vetített dokumentumfilm készült. A film címe –Mennyit nyom az épülete, Foster úr? – jól tükrözi a neves alkotó tervezői alapkoncepcióját, miszerint olyan szerkezeti struktúrákban gondolkodik, melyek lehetővé teszik, hogy az épületek az átlagnál sokkal kevesebb anyag felhasználásával készüljenek.
Az idén nyolcvanéves építész manchesteri munkáscsaládban született, és gyerekkora óta érdeklődött a vonatok, a repülőgépek és a tervezés iránt. Tizenhat éves korában otthagyta az iskolát, és egy építészirodában kezdett dolgozni, ahol megszerezte első tapasztalatait.
A manchesteri egyetem építész karán tanult, majd egy ösztöndíjnak köszönhetően az amerikai Yale egyetemre került. Itt ismerkedett meg Richard Rogerssel, közösen tervezték a német parlament, a Reichstag új épületét.
Fostert a „high-tech” építészeti stílus egyik úttörőjeként tartják számon. A könnyű acélszerkezetet elegáns üvegfelületekkel ötvözi, minőségi anyagokat használ, átlátható tereket tervez, és nagy hangsúlyt fektet a technikai innovációra. Több munkája megelőzte kora építészetét az ökológiai szempontok figyelembevétele tekintetében – többek közt a természetes fény alkalmazása, a szellőztetés megoldása, a függőkertek beépítése, az energiaforrások gazdaságos felhasználása terén.
A szakmájában sikeres építésznek a magánéletében számos válságos időszakot kellett átvészelnie. Első feleségét 1989-ben elvesztette, később újraházasodott, majd elvált. Jelenleg harmadik feleségével él, öt gyermeke van. Évekkel ezelőtt rákkal diagnosztizálták, aztán szívinfraktust kapott. Egy angol lapnak adott interjúban azt mondta, hogy a rák legyőzésében a kerékpáros Lance Armstrong könyve segített neki; vásárolt egy versenybiciklit, és évekig kitartóan kerékpározott – bár soha nem nyerte meg a Tour de France-t, mint Amstrong. Foster egyébként nagyon aktív, gyógyulása után több maratoni sífutáson is részt vett, sőt repülni is nagyon szeret. Állítása szerint élete során több mint 75 fajta repülőt vezetett, vitorlázógépeket és Spitfire vadászrepülőket egyaránt. Öt évvel ezelőtt azt tervezte – 75. születésnapja alkalmából –, hogy ezeket a modelleket egytől egyig kiállítja az otthonában, egy 18. századi svájci kastélyban található múzeumában. Kíváncsiak vagyunk, vajon idén hogyan készül a születésnapjára…