A történelem viharaira a lakberendezés különösen érzékeny, ritkán marad minden a helyén az utókornak. Nincs ez másként ezzel az öt magyar, elegáns enteriőrrel sem, ahol az épületeket ugyan még mindig megtaláljuk, de a berendezés és a dekoráció immár a múlté.
Az enteriőröknek megvan az a jó/rossz szokása, hogy örökös változásban vannak az éppen aktuális divat szerint, így akár később visszasírt bútordarabok vagy kiegészítők is nagyon könnyen végezhetik leselejtezve – mert épp nem fértek már be a korszellembe, nem kellettek tovább. Avagy nagyon is kellettek és tetszettek – csak épp másvalakiknek. Például az ellenséges hadseregeknek, amelyből jó pár átvonult az országon a 20. század első felében, széthordva a főúri rezidenciákból a berendezést, akár a szélrózsa minden irányába. Hogy a legtöbből kaszárnya, kórház, szanatórium, gyermekotthon, stb. váljék. Persze, ez még mindenképpen jobb eshetőség volt, mint egy bombatalálat. Az alábbi példák csak cseppek a tengerben, de öröm az ürömben, hogy legalább fotókon továbbgyönyörködhetünk bennük.
1. A mozsgói Biedermann-kastély szalonja
A Szigetvár melletti település uradalmának elég viszontagságos volt a története: első tulajdonosa elkártyázta, majd később ugyancsak adósság fejében kapta meg a bécsi Biedermann bankárcsalád. A lebontott épület helyére Lechner Ödön tervezett újat, ami 1896-ban készült el, hogy aztán 1917-ben teljesen leégjen. Az eredeti tervek szerint állították helyre részlegesen – a nyitóképen látható enteriőr is megsemmisült természetesen. Később művelődési ház, kollégium, traktorvezető-képző is működött itt, jelenleg pedig szociális otthonként funkcionál.
2. A tóalmási Andrássy-kastély télikertje
A jelenleg szépen felújított, 50 szobás, valamikor fényűző, neobarokk épületet eredetileg Wahrmann Renáta építtette Ybl Lajossal, később került csak az államosításig itt lakó Andrássy-család egyik ágának birtokába. Hatalmas angolpark vette körbe, illetve a korszak stílusában egy félköríves, fémszerkezetes üvegháza is volt, amit ugye télikertnek használtak, mint itt is jól látszik. A háború után szétlopták a berendezését, később SZOT gyermeküdülőként használták, manapság látogatható.
3. A budavári Királyi Palota díszterme
Ugye azt mondani sem kell talán, hogy a vár ostroma során a palota hatalmas károkat szenvedett, egyetlen enteriőr sem maradt ép. Sajnálatos módon a német haderő részint kaszárnyának használta az épületet a II. világháború végén, így kézenfekvő célpontja volt a bombáknak. A jelenleg a Magyar Nemzeti Galériának, az Országos Széchenyi Könyvtárnak és a Budapesti Történeti Múzeumnak otthont adó, belül modern stílusban helyreállított épület enteriőrjei főként a reprezentációt szolgálták díszességükkel, a királyi család magyarországi látogatásai alkalmával ugye nem itt, hanem a gödöllői Grassalkovich-kastélyban lakott.
Ha szeretnéd a többi elveszett enteriőrt is látni, kattints ide!