Mára a házimozi igen elterjedt berendezéssé vált. Az igazi mozi-élményt nyújtó, okos készülék megérdemli, hogy már a nappali berendezésekor figyelembe vegyük a vele járó igényeket. Ezúttal tehát a kényelmes otthoni mozizás témáját járjuk körül. Foglalkozunk az alapvető fogalmakkal és feltételekkel, a szükséges kellékekkel, de bemutatunk néhány formatervezett pihenőfotelt is, amelyekben fészkelődés nélkül élvezhetjük végig akár a Ben Hurt is.
HANGHATÁS A hang a levegő longitudinálisan terjedő rezgése, amelyet bizonyos tartományban, elvileg 20-20.000 Herzig (hanghullám/másodperc) fülünkkel érzékelünk. A hang ereje az amplitúdójától függ, vagyis minél magasabb egy hang, annál hangosabbnak halljuk. A teljesen szemből érkező hangot mindkét fülünkkel azonos hangerővel és időben érzékeljük. A nem középről érkező hangot eltérésekkel érzékeljük, ezért tudjuk megállapítani az irányát. Ebből adódik a térbeli hangok rögzítésének nehézsége, hiszen sosem halljuk majd felvételről ugyanazt, amit a koncerten ülve. Az egy mikrofonos szükségmegoldás, a monó, nem ad információt a hangok irányáról. A két hangcsatornás sztereo felvétel már térélményt nyújthat, különösen akkor, ha hangrögzítéskor egy műfej füleibe épített mikrofonokat használnak. Ennek a továbbfejlesztett változata a surround hangzás, amely további sugárzók hozzáadásával teremti meg a háromdimenziós tér valósághű érzetét.
SURROUND Az általánosan hasznát 5.1 elnevezés a hangcsatornák kiosztására utal: az első jobb, bal és közép mellett már különálló jobb és bal háttércsatorna ad térélményt, a hatodik csatorna - ezt jelöli a „.1″ - pedig az általános hangkép dinamikáját segíti a legmélyebb hangokat kiemelő sugárzóval. A középső hangsugárzó adja vissza a párbeszédek legnagyobb részét, a két frontsugárzóból szól a legtöbb effektus és zene. A két hátsó nagysugárzó adja a térhatást, a subwoofer pedig a legmélyebb hangokat. A hangrendszert érdemes szimmetrikusan elhelyezni. A front hangsugárzók távolsága az ülőhelytől tág határok között választható, de a kedvező hanghatás miatt fontos, hogy közrefogják a kép alatt vagy fölött elhelyezett centersugárzót. A háttérsugárzókat az ülőhely két oldalán, azzal legalább egyvonalban, de inkább mögötte és magasabban kell elhelyezni, a mélysugárzó - subwoofer - elhelyezése viszont nem ennyire kötött. Ne feledjük azonban, hogy az erősítők, hangsugárzók, lejátszók mellett a legfontosabb a rendszer középpontjába helyezett kanapén mozizó ember. Válasszunk hát kényelmes, igényeink szerint állítható ülőbútorokat, és ne feledkezzünk el az otthonosságot keltő dekorációról sem. Jó tanácsok - Szobánknak megfelelő hangrendszert állítsunk össze - A hangsugárzók útjában ne legyenek berendezési tárgyak (virágállvány, könyvespolc stb.) - Lakótelepi lakásba inkább ne vegyünk házimozit, annak zavaró hangereje miatt Extra tipp
A súlytalan lebegés érzetét adó, tökéletes pihenőpozíciót is felve- hetünk a Stokke ragasztott-hajlított bükkfavázú Gravity fotelében. Az állítható fejtámlás, rugalmas bútor a test legapróbb mozgásait is követi. Négy helyzetben, akár térdeplőszékként is használható. A világ élvonalában Eme magyar cég legújabb terméke ez a hangfal, amely Bay Zoltán elektromérnök több évtizedes fejlesztőmunkájára támaszkodva született, s jó esélyei vannak arra, hogy a világ legjobbjai közé számítson.
A hangfal tökéletesen ötvözete a csúcstechnológiának és designnak - már megrendelhető, ára várhatóan alacsonyabb lesz, mint a hasonló tulajdonságokkal rendelkező társainak. A gyártók és forgalmazók elérhetőségeiért keresse szerkesztőségünket! FR06/06 A nappali témához szorosan kapcsolódó további cikkeink: