Ha azt tapasztaljuk, hogy mosogatás, vagy zuhanyzás közben lassabban folyik a víz, vagy ha a mosógép
Ha azt tapasztaljuk, hogy mosogatás, vagy zuhanyzás közben lassabban folyik a víz, vagy ha a mosógép nehezen tölti be a vizet, akkor okkal gyanakodhatunk alacsony víznyomásra. A gyenge víznyomás rendkívül bosszantó tud lenni, hiszen lelassítja, de meg is akadályozhatja a mindennapos teendők elvégzését. Vannak olyanok, akik igyekeznek hozzászokni, mások azonban szeretnék megszüntetni az alacsony víznyomást. A legtöbben viszont azt sem tudják, hol kezdjék. Biztos, hogy a víznyomással van a baj? Mikor hívjunk vízszerelőt? Mi az a nyomásfokozó szivattyú? Ebben a cikkben választ adunk minden kérdésre.
Mikor alakul ki gyenge víznyomás?
A gyenge víznyomásnak számos oka lehet. Ezek közül néhány meglehetősen egyszerű, de akadnak súlyos problémák is, amiket azonnal orvosolni kell. Ha alacsony víznyomással szembesülünk, először azt kell megvizsgálni, hogy az összes szerelvénynél tapasztalható-e, vagy csak egy adott helyen. Amennyiben egy adott helyre korlátozódik, ott kell alaposabban körülnézni.
A fürdőszobai és konyhai csapok esetében gyakran találkozhatunk vízkővel, amely eltömíti a szűrőket és a fúvókákat. A lerakódott vízkő miatt lassan csordogál a víz. Ilyenkor elég szétszerelni a csapot, és kitisztítani a szennyezett részeket. Amennyiben a vízkő már olyan szilárd, hogy képtelenség letakarítani, a kérdéses alkatrészeket feltétlenül cseréljük!
A vízkőhöz hasonló problémát jelenthet a rozsdásodás. A házban található csövek belsejében lerakódik a rozsda, emiatt kevesebb víz jut a csőbe. Következésképpen, a csap megnyitásakor is kevesebb víz fog folyni. A rozsdásodásnak lehet egy másik következménye is, ami meglehetősen veszélyes. Az eltömődött csövekben megnő a nyomás, ezért, ha a vezetékek már régiek és elhasználódtak, könnyen kialakulhatnak repedések.
A vízellátó rendszerben nem ritka a rozsdásodás, tehát joggal gyanakodhatunk rá. Próbáljuk meg minél hamarabb orvosolni a problémát, ugyanis amellett, hogy károsítja a csöveket, a szennyeződés rontja a víz minőségét is.
Viszonylag egyszerűbb a dolgunk, ha az alacsony víznyomást a szelepek és tömítések elöregedése okozza. Az öreg, esetleg meghibásodott alkatrészek már nem képesek betölteni a funkciójukat, ilyenkor egyszerűen le kell őket cserélni. Alacsonyabb befektetéssel megoldható a perlátor cseréje is, habár a legtöbb esetben ki lehet tisztítani.
Hogy mi az a perlátor? A perlátor az a lukacsos fémlap, amely a csap kiömlőjén található. Feladata a víz terelése, és a vízsugarak szétbontása, ezáltal nagyobb felületet képes lefedni. Egyes csapok állítható perlátorral rendelkeznek. A perlátor dugulása szintén gyenge víznyomást eredményezhet. A dugulásért általában a lyukakat eltömítő vízkő, vagy rozsda a felelős. Ecetes vízben áztatva könnyen megtisztíthatjuk, de rossz állapot esetén egyszerűbb cserélni.
A legkomolyabb problémát a csőtörés jelenti. Kezdeti stádiumban az sem biztos, hogy feltűnik, kisebb szivárgás mellett ugyanis alig észrevehető a víz kiesés. Felderíteni sem túl egyszerű, legnagyobb esély akkor adódik, ha már vizesedik valahol a fal. Valódi csőtörés esetén viszont jelentős vízhiány alakulhat ki. Feltétlenül hívjunk szakembert, mivel egy csőtörés nem csak a kertet, de az egész házat is eláztatja. Kárt tehet az aljzatban, a falakban és a burkolatban is.
Mi a teendő gyenge víznyomás esetén?
Ha alapos vizsgálódás után meggyőződtünk arról, hogy az alacsony víznyomást nem a fent említett problémák okozzák, akkor még egy dolgot kell figyelembe venni. Ez pedig a fő vízvezeték és a szerelvények közti távolság. Minél távolabb vannak ugyanis a csövek a fő vízvezetéktől, annál kisebb lesz a víznyomás a mosdóknál és zuhanyzóknál. Ez különösen a felsőbb emeleteknél jelenthet problémát.
Ha az emeleten is szeretnénk biztosítani a megfelelő víznyomást, két dolgot tehetünk. Az egyik, hogy kikapcsoljuk az összes olyan berendezést, ami vizet használ. Ezzel szabaddá tesszük a rendelkezésre álló víznyomást, és az egész az emeleti használatra összpontosul. Amennyiben működik, megvan a megoldás, vagyis akkor használjuk a fenti zuhanyzót, ha a mosógép és a mosogatógép ki van kapcsolva.
Persze előfordulhat az is, hogy nem oldható meg ilyen egyszerűen a probléma. Ilyenkor tegyük meg a másik lépést, vagyis növeljük a házban a víznyomást. Ehhez keressük meg a víznyomás szabályzó szelepet, ami a fő vízvezeték mentén helyezkedik el. A szelep tetején található beállító csavar elforgatásával növelhetjük az otthoni víznyomás mértékét. Ez a módszer működik anélkül is, hogy szerelőt hívnánk.
A mi megoldásunk
A fenti lépések legtöbbször csupán átmeneti megoldást jelentenek. Ha végleg szeretnénk megszabadulni az alacsony víznyomástól, akkor érdemes beszerelni egy nyomásfokozó szivattyút. Ez az eszköz gondoskodik arról, hogy alacsony nyomás esetén megnövelje azt. A nyomásfokozó szivattyút könnyen telepíthetjük az otthoni vízvezetékrendszerbe.
Mielőtt hozzálátnánk, alaposan tervezzük meg, hogy milyen teljesítményű szivattyúra lesz szükség. Rossz döntés esetén túlnyomás alakulhat ki a rendszerben, ami ugyancsak károsítja a csöveket. Kis odafigyeléssel egyedül is megbirkózhatunk a feladattal, de ha biztosra szeretnénk menni, kérjük ki egy szakember véleményét.