Színház az egész… fürdő, s benne úgy válasszuk meg a díszletet, hogy élvezhessük is a játékot. A stílusérzék nélküli trendkövetők ugyan hozhatnak létre jót is, ám valószínűleg hamar megunják a hivalkodó látványvilágot. Ízlés dolga, de megéri szakemberekre hallgatni.
Tágas térben érvényesül igazán az exkluzív, magasfényű, aranyszín csempecsalád. A dekoratív burkolathoz csak visszafogott formájú szaniterek és kiegészítők illenek.
Üde színállású, hosszúkás, bordázott lapokból összeállított burkolat, virágos motívumokkal.
Víznek közvetlenül kitett területre is ajánlják a speciális felületkezelésű faburkolatot. A fürdőszobai kellékek eltérő magasságúak: a vécé 45, a kád 60, a mosdó 85, a zuhanyzó nagyjából 190 cm-es, ehhez jön a 210 cm magas bejárati ajtó, az általában 90 cm-es ablakparapet magasság, a változó méretű ablak és a kiegészítő bútorok. A térrendezés elve: optikailag egységesíteni kell a látványt. Horizontális tagolás: tetszőleges magasságban – rendszerint a mosdó fölött – bordűrt (listello) viszünk körbe, amely csak az ajtónál szakad meg. Fölötte csak a közvetlen víznek kitett területeken legyen hidegburkolat, a fal egyébként lehet festett is.
Vertikális tagolás: egy kiemelendő felületet kell találni – például a mosdó, kád vagy zuhany mögötti falszakasz –, amit a színes-mintás csempével vagy listellóval dekorálhatunk.
A fahatású burkolólap színe és mérete a pácolt deszkáéhoz hasonlít, erezete kézzel is tapintható. Extra tipp A sallangmentes, szögletes formák uralják a divatot.
Idei újdonság a látványosan egyszerű kádcsap.
Intim szféránk
Szakszemmel Láng Bea Lakberendező www.stilushaz.hu Napjainkat a fürdőszobában kezdjük és ott is fejezzük be. Tervezése előtt alaposan fel kell mérni az igényeket, s természetesen a gépészeti lehetőségeket is, hiszen itt többnyire minden a falakon belül, fixen fut. Az ergonómiailag rosszul működő fürdőt nem olyan egyszerű utólag átrendezni, mint egy nappalit, hanem szét kell verni. A fürdőszoba fontos nézete az, amit az ajtajából látunk, eszerint kell megtervezni a burkolatkiosztást is. A burkolat tervezésekor olyan sok szempontot kell figyelembe venni, hogy a cél érdekében akár az alaprajzon is lehet módosítani, pl. arrébb tolni a mosdót, hogy szimmetrikus burkolat vehesse körül. Nem mindegy, melyik oldalról kezdjük a csempézést, például egész lappal kell indulni a sarokkád mögötti falsarokból mindkét oldalon. A csempéket körülményes cserélni, ezért díszítés, színváltás komponálásakor alkalmazzuk a „kevesebb több” elvét. Minden új stílus lutri, nem tudni, mi lesz a hatása. Kicsit olyan ez, mint a ruhadivat: tavasszal csak csodálkozunk, hogy mit kell majd nyáron hordani, ősszel pedig már veszünk is talán egy-egy darabot az időközben megszokott újdonságokból. Jelenleg még mindig népszerű a fürdőben a minimál és a retro, de a neobarokk is, újabban pedig a hatalmas méretű, rozsdás fémlemezre hasonlító lapok hódítanak. A régi elv – „kis fürdőbe csak kis csempe, nagy fürdőbe pedig nagy csempe illik” – megdőlt, a nagy lapok kimondottan tágítják a teret, a fugák sűrű rácsozatának hiánya miatt. A csempéknél mindig meg kell nézni a tényleges méretet, mert a gyártók többsége a lap méretét úgy alakítja, hogy beleszámolja a fugát is. A névleges méret (pl. 20×20 cm) a fugavastagságot nem tartalmazza, a tényleges méret (19,7×19,7 cm) viszont igen. A hidegburkolatok ellensúlyozására divat az ívelt kád bambuszborítása, de otthonos hatású a színesre festett fal is. A dekorálás lehet szobához méltó, néhány kép, növény, ha van hely, akár karosszék is illik ide.