A klasszikus fürdőszobai burkolatok mellett egyre több újfajta megoldás bukkan fel. Lássuk, hogy csempe helyett milyen más módon tudunk biztonságosan vízzáró felületeket létrehozni.
Ahogy fejlődik az építőipar, úgy jelennek meg sorra az újfajta megoldások. Ezek sok esetben nemcsak praktikusabbak a régi bevált módszereknél, hanem esztétikusabbak is. Lássuk, hogy csempe helyett milyen burkolatokat alkalmazhatunk fürdőszobába!
Csempe helyett kompozit!
Az alternatív megoldások talán legnépszerűbb Az innovatív ásványkompozit burkolólapokat természetes ásványőrlemények és polimerek keverékéből állítják elő. Környezetbarát, nem bocsát ki káros anyagokat, hiszen nem tartalmaz klórt, nehézfémet, oldószert, és nincs benne PVC vagy ftalát sem. Vízálló, egyszerűen rátehetjük a meglévő burkolatra, sőt a padlófűtést is bírja. A 3 mm vastag, fa- és kőhatású lapokat rendelhetjük matt, selyemfényű és polírozott felülettel. Ma már újrahasznosított változat is elérhető.
Öntött burkolatok, résmentes felületek
A csiszolt, öntött műkő vagy terrazzo régi kedvenc. A gyártás során a cement vagy műgyanta kötőanyagba természetes kő-, üveg-, gyöngyház- vagy ásványdarabkákat kevernek. A végeredmény egyedi, művészi látványt nyújt. Újabb megoldás a simított, csiszolt betonburkolat. Homogén és terrazzóra hasonlító szemcsés változatban rendelhető, matt vagy polírozott felülettel. Impregnálást követően időtálló, könnyen tisztítható padlót kapunk. Mindkét típus színezhető, és jól bírják a padlófűtést.
A melegburkolatok kapcsán meg kell említeni az epoxigyantát. A szintetikus anyag az összetevők elkeverése előtt folyékony, öntés után szétterül, majd megszilárdul. Rugalmas felülete víz-, ütés-, kopás-, hő- és vegyszerálló. Megválaszthatjuk a színt és a csúszásgátlás mértékét is. Mivel hézagmentes, a tisztítása kifejezetten könnyű. Az epoxialapú padlók kopásállósága jobb, mint a poliuretán termékeké.
Természetes kövek
A márvány és a mészkő örök klasszikus. Előbbi elegáns, utóbbi barátságos atmoszférát eredményez, akár matt, akár fényes felülettel rendeljük. A gyártók a mészkő lapokat impregnálják. Ma már speciális penész és gomba elleni védelmet is kérhetünk. Kevésbé ismert, de szép megoldás az ónix, a gránit, a pala és a travertin. Ezeket többnyire sorosan burkolják, a lapok hosszúsága változó. Különlegessé teszik a belső tér megjelenését a rusztikus, durvára vágott kőlapok, főleg, ha a ház külső burkolatához igazodva választjuk ki őket. Az apró kavicsokból kirakott felület a spahangulatú fürdőszobák meghatározó eleme lehet.
Jó tanács
Kulcsfontosságú a padló és a falak precíz előkészítése, amely megnöveli a burkolat élettartamát. A sima falfelület és Padloponnal kiegyenlített padló a tökéletes munka feltétele. Azokra a helyekre, ahol be- és lefolyik a víz, kenhető szigetelés kerül.
Parketta a mosdó előtt?
Olajos szerkezetű, trópusi fából készült parkettát bátran lerakhatunk a fürdőszobába, ha a helyiség rendelkezik ablakkal, esetleg szellőztetőrendszer gondoskodik az optimális beltéri levegőről. Zuhanyzóba és közvetlenül a kád köré ennek ellenére ne tegyük, de kissé távolabb már nyugodtan, bírni fogja az időszakos párát. Ha vékony gumitömítés kerül a parketta szálai közé, még tovább használhatjuk.
Műanyag másképp
Vinil- és PVC-padló is kerülhet a fürdőszobába. Felületük kellemesen meleg, vízálló, nagy a kopásállóságuk, a tisztán tartásuk pedig egyszerű. Táblás és tekercses – általában 2 vagy 4 méter széles – kivitelben kaphatók. A klikkes változatokat, valamint a vékony, rugalmas vinilpadlót letehetjük a régi burkolatra, ha előzőleg Padloponnal kiegyenlítjük az aljzatot. Utánozhat fát, követ, antik cementlapot vagy betont. Nagy előnye, hogy bármilyen padlófűtésnél alkalmazható, nem igényel karbantartást, és nem kell tartani az esetleges károsanyag-kibocsátástól. A modulokból összeálló padló egyszerűen javítható a sérült elem cseréjével.
Ha padlófűtés adja a meleget
A hagyományos vízkeringetés padlófűtés lassan melegszik 30 Celsius-fok körüli hőmérsékletre, az elektromos fűtőkábelek viszont hirtelen melegednek fel és hűlnek ki. Utóbbit a vízálló laminált és viaszolt faburkolatok nem tűrik jól a fürdőszobában, viszont kerámia-, gres-, beton-, kő-, vinil- és öntött burkolatokhoz ezt a megoldást is választhatjuk.
Tipp
A tégla jól passzol a rusztikus stílusú vidéki nyaralókhoz. Ha ezt a megoldást választjuk, érdemes szeletelt anyagot tenni a habarcságyba, nehogy túlterhelje a födémet.
Dekorvakolat a falra
Mikrocementből készült vakolatokkal tetszés szerint indusztriális, mediterrán vagy közel-keleti hangulatot varázsolhatunk a fürdőszobában is, csak a megfelelő színt kell megtalálnunk. Az innovatív termék előállításához poliuretán- és akrilgyantát, poliuretán keményítőt és finom cementport használnak. Felvihetjük meglévő hidegburkolatra, gipszkartonra, kőre, fémre, OSB-lapra, sőt parkettára. Poliuretán tömítőanyaggal kombinálva tökéletesen vízzáró felületet képez, akár zuhanyzóban is használhatjuk.
Környezetbarát és fenntartható
Az organikus padlók fő alkotóeleme, az ecuran túlnyomórészt növényi olajokból és a természetben előforduló ásványi összetevőkből áll. A kompozit bio-poliuretán előállítása során nem használnak lágyító- és oldószereket vagy klórt. Kiemelkedő műszaki jellemzőkkel rendelkezik, és a legszigorúbb kibocsátási előírásoknak is megfelel. Egyaránt elérhető táblás, tekercses és klikkes formában. Lerakása egyszerű, könnyen tisztítható, és rendkívül ellenálló, nem árt neki az UV-sugárzás sem. A leragasztható változat vizes helyiségekbe is ideális.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!