Amikor vizes helyiségek padló- és falfelületeinek burkolására kerül a sor, rendszerint a csempegyártók katalógusai kerülnek elő. Nem is véletlen, hiszen a mázas kerámialapok technikai és esztétikai szempontok szerint is kiválóan megfelelnek, választékuk pedig lehetővé teszi, hogy ne épüljön két egyforma fürdőszoba.
Hidegburkolatok
Éppen divatos a vízzáró felületkezelésű, természetes mészkőlapokból összeállított burkolat. Friss habarcsba nyomott, vásárolt, illetve magunk által gyűjtött kavicsokból is képezhető járó- vagy falfelület, ám fénye és színe megőrzése miatt ezt is érdemes kezelni. Jól mutathat a fürdőszobában a hagyományosan elegáns anyagnak tartott márvány és gránit is, ám ezek kényesek a tisztítóanyagokra, felszínüket még a fogkrém és a tűsarkú cipő is károsíthatja. Bevethetőek kültéren alkalmazott természetes anyagok: a terméskő és a pala is, bár ezek eredeti szépségét a felületkezelés elveszi.
Természetes kövekkel együtt is le lehet rakni a rusztikus graslapokat és a fényes gránitlapokat. Melegburkolatok E változatos és nagy család számos tagja alkalmas lehet fürdőszoba burkolására. Mindenképpen vegyük figyelembe az alapozás fontosságát: a vízzáró réteget aljzatkiegyenlítővel kell simává tenni, majd felcsiszolni és portalanítani. A tartósan szép eredmény érdekében érdemes a gyártó által ajánlott, speciális ragasztót és tömítőanyagot használni. Gondoljuk át a melegburkolatok használatát, különösen azokon a kényes területeken, amelyekre rendszeresen sok víz kerülhet. A választáskor kérjük szakember tanácsát és kövessük a gyártó utasításait.
Szívesen alkalmazott melegburkolat a trópusi fák egy csoportja. A fürdőszobába is javasolt, sűrű rostú keményfák szín- és méretválasztéka korlátozott, ám mindegyikük jól mutat a többnyire fehér szaniterek háttereként. A kereskedelemben általában botanikai nevük helyett fantázianeveket használnak, gyárilag kezelt vagy natúr állapotban forgalmazzák őket. Ez utóbbiakat utólag, lerakás után kell kezelni egy speciális szerrel, a narancshéjolajjal. Előtte egy szilikon-szerű anyaggal kell tömíteni a repedéseket és illesztéseket, ezután következik a csiszolás és az olajozás. A faburkolat falon is alkalmazható. Ha a helyiségben padlóösszefolyó is van, a burkolatra egyes frekventált helyeken – például a kád előtt – kerülhet négyzetes elemenként kapható, farácsokból összeállított járólap is.
Sok színben és mintával gyártanak víztaszító olajkezeléssel ellenállóvá tett, fürdőszobába is lerakható parafa burkolatot. A lapokban vagy folyóméterben kapható anyag az utóbbi évtizedben éli reneszánszát, bár már több száz éve használják a belsőépítészetben. Jó hőtartó és hangszigetelő, de állandó víznek kitett helyekre nem feltétlenül ajánlják. A parafához hasonlóan könnyen tisztítható, meleg hatású felületet képez a szintén ritkán alkalmazott vízlepergető tapéta. A szakemberek szívesebben használják – természetes szellőzésű helyiségben, elsősorban a csempeburkolat fölötti falra – a víztaszító festékeket. Olcsó és bármilyen színben kikevertethető anyag. Az akrillatex és polimer rendszerek előnye, hogy „mozgó” falon is jól mutatnak, például egy faház fürdőszobájának gipszkarton falán.
A természetes alapanyagú linóleum mellett egyre jobban kedvelt melegburkolat a PVC. Ez a modern anyag csak nevében hasonlít rossz emlékű elődeihez. Lerakását szintén padlóösszefolyóval ellátott, pormentes, sima aljzatú helyiségbe ajánlják. Illesztéseibe speciális zsinórt hegesztenek, így téve ellenállóvá a felületet. Egyes burkolóanyagokat – mint amilyen a szőnyeg, a padlószőnyeg vagy a parketta – csak akkor érdemes alkalmazni, ha a fürdőszoba egy térben található a hálószobával és az egységet szeretnénk erősíteni. Ám tartózkodjunk ettől a megoldástól, ha kisgyerek vagy pancsolós hajlamú felnőtt van a családban. Csak óvatosan!
Az otthoni balesetek tetemes része a für- dés és zuhanyozás közben történik; az ember könnyen meg- csúszik, vizes kezé- nek, lábának nehéz parancsolni. Gumiszőnyegek, speciális ragasztócsíkok, érdes felületű csempék segítségével csökkenthető a veszély. Rajzaink a legveszé- lyesebb pontokra hívják fel a figyelmet. Extra tipp
Tökéletesen vízzáró felület képezhető a klasszikus, narancshéjolaj higítású, tiszta növényi oldószer tartalmú festékkel. A megfelelően előkészített fafelületet egyenletesen kell beolajozni és csiszolni, majd viaszolni és polírozni a használati utasítás előírásai szerint.
Edelényi Nóra lakberendező