Bár az újfajta lámpák alig néhány éve indultak világhódító útjukra, hamarosan szinte teljes hatalomátvételről beszélhetünk majd. A LED-ek fényereje sokkal nagyobb, mint a hagyományos izzóké vagy kompakt fénycsöveké, nem termelnek hőt, s lényegesen megbízhatóbbak, mint elődeik. Élettartamuk elméletben akár óra is lehet.
A LED-fontosabbak
● A szó a light-emitting-diode angol szavak rövidítéséből származik. A LED nem izzik, nem ég, hanem az áthaladó áram nyomán a dióda fényt bocsát ki.
● Nem érzékenyek a fel-le kapcsolásra, nincs UV sugárzás, minimális a hőtermelésük.
● Fényük – a gyártó által beállított szögtartomány szerint
– irányított, szemben például
a hagyományos villanykörték „gömbsugárzásával”.
● Felkapcsolás után azonnal teljes fényerővel világítanak.
Kilenc koncentrikus alumíniumellipszis és 384 fehér LED alkotja a Copernico csillárt. Az ellipszisek egymástól függetlenül állíthatók, így fényirányuk az igényekhez szabható. Gyártó: Artemide, forgalmazó: Rio Lámpastúdió
A LED-ek működtetéséhez tápegységek (illetve meghajtók) szükségesek. Típusuk összefügg az adott LED-ek kapacitásával és más értékekkel, ezekről világítástervezés előtt fontos tájékozódni. Tudnunk kell, hol fogjuk a hálózatba kötni, milyen hosszú vezetéket és mekkora tápegységet kell elhelyeznünk/elrejtenünk, hogy a végeredmény esztétikus legyen.
Általános világítás
● A homogén fényt adó, természetes fényhatást biztosító LED panelek különféle méretben (pl. 30×30, 60×60, 30×120 cm) kaphatók, melyek álmennyezetbe szerelhetők vagy a panelekhez tartozó sodronnyal felfüggeszthetők.
● A LED mélysugárzók álmennyezetbe szerelhetők, fényszórásuk 120–140 fok között változik. Léteznek hideg (kékesfehér fényű) és meleg (sárgásfehér) típusok, színhőmérsékletük magas (3000–7500 kelvin közötti). További infók: itt
Kapcsolódó cikkeink:
LED izzók az Esterházy-kastély barokk termeiben