Az utóbbi években akaratlanul is szembesülnünk kellett a globális felmelegedés, illetve a klímaválság következményeivel, éppen ezért egyre többen döntenek úgy, hogy környezetbarát otthonba költöznek.
A fenntartható jelző az építészetben arra utal, hogy a különböző terek tervezésénél, kialakításánál és használatánál elsősorban a jövőre gondolunk. A zöld koncepció képviselőinek alapvető célja a környezeti terhelés minimalizálása: az épületeket következetesen úgy alakítják, hogy harmóniában legyenek a természettel.
A jövő szempontjai
Egy fenntartható épület úgy képes hosszú távon kényelmes, egészséges, produktív lakóhelyet biztosítani, hogy közben nem gyakorol negatív hatást a környezetre. Létrehozásánál nem kizárólag a természet egyensúlyának megóvására koncentrálnak, hanem figyelembe veszik a fenntarthatóság mindhárom pillérét: a bolygót, az embereket és a profitot, azaz a vállalkozás anyagi érdekeit is. Előnyben részesítik a helyben előállított, másodlagos nyersanyagokat tartalmazó, környezetbarát építőanyagokat, az újrahasznosítható, illetve megújuló anyagokat (például a fa). Ökológiai szempontból sarkalatos kérdés a természeti erőforrások kímélése, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, a negatív környezeti hatások redukálása.
Hangsúlyozni kell, hogy az ilyen épület életciklusának minden szakaszában érvényesül a fenntarthatóság elve, a kivitelezés, valamint az üzemeltetés és karbantartás során egyaránt minimalizálják az energia- és a vízfogyasztást. Az előkészületeknél feltérképezik az adottságokat, igazodnak hozzájuk, és kiaknázzák a lehetőségeket. Mérlegelik, hogy háborítatlan földterületre építkeznek vagy egy korábban már beépített telekre. A bontásnál a szilárd hulladékot és a feleslegessé vált anyagokat környezetvédelmi szempontból biztonságos módon kezelik. Az ablakokat a természetes szellőzést figyelembe véve alakítják ki. Kizárólag olyan anyagokat alkalmaznak, amelyek biztonságosak, úgy a környezet, mint az ingatlanban élők számára, továbbá a teljes munkafolyamat a természeti erőforrások megóvásának jegyében zajlik.
Zöld koncepció
A zöld koncepció térnyerését mutatják azok a folyamatok, amelyek a környezeti fenntarthatóság felé tett lépésekként értelmezhetők. Olyan kezdeményezések, mint a megújuló energiaforrásokra való áttérés vagy a szénlábnyom csökkentése, segítik a fenntarthatóbbá válást. A zöld épületeknél mind a kivitelezés, mind az üzemeltetés tekintetében elsődleges szempont az energiahatékonyság és a környezettudatosság. Számos feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy egy épület zöldnek minősüljön. A kritériumok között szerepel az optimális energia- és vízfelhasználás, a minimális hulladéktermelés és környezetszennyezés, a természeti környezet megóvása, valamint az, hogy egészséges életfeltételeket biztosítson az emberek számára.
A zöldterületekkel szimbiózisban élő épületekben úgy alakítják ki a növénybeültetéseket, hogy korlátozzák a napsugarak terjedését, és megakadályozzák a belső terek túlzott felmelegedését. A növények gyökérrendszerük és levélzetük révén fontos szerepet játszanak a csapadék megtartásában is. Az ún. esőkertek különösen nagy mennyiségű vizet képesek tárolni. Az épületek homlokzatát borító innovatív felületek jelentős mennyiségű szén-dioxidot vonnak ki a levegőből.
Világszerte rohamosan nő a zöld otthonok száma, ami jól mutatja, hogy nem egy múló trendről van szó. Mivel a globális szén-dioxid-kibocsátás több mint egyharmada a lakóingatlanokhoz kötődik, ez a tendencia kézzelfogható előnyökkel jár. Ugyanakkor fontos tudatosítani, hogy nem csak az új házaknál érvényesíthetjük ezt az elvet, hiszen a meglévő régi épületek is rengeteg lehetőséget kínálnak. Például a napenergiát, illetve más megújuló energiákat hasznosító technológiákkal jelentősen csökkenthetjük a környezeti terhelést.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!