Szabó Gábor és Gergely letisztult, mid-century stílusú fa kisbútorai új-zélandi, görög és amerikai otthonok díszei, a manufaktúrájukban tovább élnek a hagyományok. A műhelylátogatás alkalmával Gáborral, az idősebb testvérrel beszélgettünk.
Családi hagyomány nálatok az asztalosság?
Egyáltalán nem. Én eredetileg a társadalomtudományok iránt érdeklődtem, de aztán rájöttem, hogy nem az én világom. Mivel jó kézügyességem volt, jól rajzoltam, jelentkeztem egy budapesti faipari iskolába, ahol bútoripari technikusként végeztem. Közben az öcsém a filmszakmába készült. Amikor a bizonyítványom megszerzése után gyakornokként egy restaurátor-műhelyben kezdtem dolgozni, Gergely érdeklődését is felkeltette a bútorkészítés világa, és ő is elvégezte azt az iskolát, amit én. Ezután indítottuk a közös vállalkozást, eleinte átlagos bútorasztalos-munkákkal.
A WE ON WOOD bútorok azonban korántsem átlagosak!
Már kezdőként láttuk, hogy kevés fiatal választ kétkezi szakmát, az idősebbek pedig gyakran nem tudnak megfelelni a mai elvárásoknak. Ez volt a kiindulópont a márkánk megteremtésénél, illetve hogy olyan minőségi darabokat készítsünk, amelyek nekünk is tetszenek. Gergely ötlete volt, hogy az Etsyn értékesítsük a termékeinket, és 2015–16 környékén hoztuk létre a saját brandet. Mivel fontos volt nekünk, hogy teljesen magunkénak érezhessük a projektet, a név és a logó kitalálásához sem vontunk be külső segítséget, még grafikust sem. Mostanra értük el azt méretet, hogy saját weboldal és webshop építésén gondolkodunk.
Az általatok képviselt stílus népszerű mostanában. Ezért választottátok?
Mivel én eredetileg restaurálással kezdtem a pályámat, bevallom, egy kicsit elegem lett a barokkból, rokokóból, biedermeierből, így a letisztult formavilág felé fordultam, a testvérem pedig ösztönösen vonzódott a mid-century stílushoz. Kezdetben nem határoztunk el semmit, a lényeg az volt, hogy nekünk tetsző tárgyak kerüljenek ki a kezünk közül, és hogy ne másoljunk. Később aztán már tudatosan megterveztük a legapróbb részletekig az egyes darabokat.
Hogyan születik egy új WE ON WOOD bútor?
Figyelemmel kísérjük a hazai szakemberek munkáit, az olasz, francia, amerikai trendeket, de átnézzük a modern dizájnbútor-katalógusokat is. A látottak alapján tervezzük meg a kisipari körülmények között is legyártható darabjainkat. Fontos szempont, hogy megtérüljön a befektetett munka- és anyagköltség, és arra is ügyelünk, hogy normál méretű csomagolásban szállíthatók legyenek külföldre. Figyelnünk kell a súlyra és a méretre is, ettől még bonyolultabb a feladat. Mindent mi ketten csinálunk, a faanyag kiválasztásától a csomag összerakásáig, ezért jól át tudjuk gondolni a teendőket.
Technikailag is speciálisak a darabjaitok?
Nem igazán, de az interneten, a nyugat-európai, amerikai szakmai oldalakon tájékozódunk a legújabb technológiai vívmányokról és a trendekről. Mi leginkább európai lombos fajokból dolgozunk, a tölgy, dió, kőris, bükk a fő alapanyagunk. A fő szabály pedig számunkra a precizitás, csak olyan bútort készítünk, amit mi is szívesen kicsomagolnánk.
Mi az oka, hogy külföldön találtatok piacra?
Ez csak részben magyarázható az árakkal. Ugyan már kialakult itthon egy igényesebb tárgykultúra, de a kereslet jelentősebb hányadát kielégíti a tömegtermelés. Egyelőre csak kevesekben van meg az igény a minőségre, a valódi fából készített bútorokra, arra, hogy a család egy tömör keményfa asztalhoz üljön le ebédelni.