A látszóbetont a loftlakások hozták divatba, ám több lakberendezési stílussal is remekül működik. Valódi betont kevés helyen használnak, de számos eljárás létezik, amelyekkel a látványt tekintve tökéletes hatást érhetünk el.
1. megoldás: folyékony beton
A tágas terekben érvényesül leginkább a látszóbeton, nagy, egybefüggő felületen. Ám az egy négyzetméterre eső fajlagos bekerülési költsége magas – az eredeti betont ugyanis minimum 5 cm vastagon öntik, utána csiszolják, polírozzák –, ami sokszor meggátolja, hogy kisebb lakásokban vagy pusztán egy helyiségben tervezzünk vele. Valódi látszóbeton mennyezet és falak kialakítása esetén a villany és vízszerelés is nehézséget okoz.
A fenti problémák miatt váltak egyre népszerűbbé a cementbázisú, folyékony polimer-összetételű anyagok, amelyeket a kiegyenlített felületre körülbelül 2 mm vastagságban kennek fel. Ez a technológia gyakorlatilag bárhol alkalmazható, bár sok munkát igényel (többszöri csiszolás, felületkezelés szükséges), így elég költséges. A folyékony beton számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik.
Fugamentes felületét könnyű tisztán tartani, és kifejezetten esztétikus. Jól leragasztott hidegburkolatra is felhordható, ezzel időt és munkát lehet megspórolni az építkezés során. Ideális megoldás padló- és falfűtéshez, és gyakorlatilag bármilyen színben, árnyalatban kikeverhető. Világos, leginkább fehér falakat érdemes párosítani hozzá, hogy megelőzzük a pincehatást. A betonfelületeknél is a világosabb szürke árnyalatok divatosak, ami szellős térérzetet eredményez.
Hátránya egyrészt a magasabb árfekvés (bár összességében nem drágább egy középkategóriás hidegburkolatnál, ha a teljes munkafolyamatot nézzük), másrészt nehéz jó mesterembereket találni. Ne feledjük, hogy ezeket a felületeket kézzel öntik, kenik, csiszolják és lakkozzák, a betonra jellemző foltosság pedig a végeredmény szükségszerű jellemzője.
2. megoldás: betonhatású dekorfestés
Betonhatású felületet kialakíthatunk a Poli-Farbe Platinum Decor antikkő glettel, ami egy agyagalapú, természetes összetevőkből álló anyag. Korábban festett és teljesen új vakolt felületen is alkalmazhatjuk, alapozás után. A glett felhordása, valamint a kívánt struktúra kialakítása igényel némi gyakorlatot, illetve kézügyességet. Ha Decor termékekkel dolgozunk, krómacél, lekerekített pengéjű glettvasat használjunk, a hagyományos, rozsdamentes acélból készült penge elszürkíti a végeredményt. Az antikkő glettet Poli-Farbe színezőtintával beszínezhetjük a kívánt árnyalatra.
Ne feledjük, hogy két réteget szükséges felhordani a felületre. Az első réteg száradási ideje 18-24 óra, ezt követően a második réteget kihagyásos módszerrel vigyük fel. Miközben szárad az anyag, glettvassal át kell simítani, ez adja meg a felület struktúráját. Száradás után metáleffekt festék segítségével enyhe csillogó hatást érhetünk el. Színben, struktúrában teljesen egyéni elképzelések szerint alakíthatunk ki egy-egy felületet.
3. megoldás: alternatív lehetőségek
Az eredeti és a folyékony beton magasabb árfekvése miatt érdemes számba venni egyéb lehetőségeket, amelyekkel kiválthatjuk az öntött vagy kent felületet.
Elsősorban a hidegburkolat jöhet szóba, hiszen manapság már nagyon szép betonhatású greslapokat lehet kapni, ráadásul egészen nagy méretekben is, amelyek fuga nélküli illesztéssel az egybefüggő betonfelület érzetét keltik. De aki jobban kedveli a melegburkolatot, az is könnyen találhat a betonra emlékeztető megoldásokat: létezik ugyanis betonhatású vinilburkolat és laminált padló is.
A falakat egyszerű és költséghatékony módon betonhatású tapétával boríthatjuk, a szakáruházakban rengeteg különböző mintázat, illetve struktúra közül választhatunk. A magasabb minőségű termékek szinte a megszólalásig hasonlítanak az eredeti anyagra.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!