Nem csak esztétikai szempontból, hanem egészségünk miatt is fontos otthonunk falainak fertőtlenítése és tisztítása, ennek érdekében 2-3 évente kell a tisztasági festést végeznünk.
Lakóterünk levegőminőségét megannyi dolog befolyásolja. Ritkán esik azonban szó a falaink állapotáról, amely nagy szerepet játszik mindebben: a felületén megtapadó por és egyéb szennyeződések, a baktériumok és a más kórokozók, gombák, penészspórák megtelepedése mind kedvezőtlenül hathat a beltéri levegő minőségére. A tavaszi nagytakarítás mellett tehát érdemes néhány évente „letakarítanunk” falfelületeinket is. Különösen érvényes lehet ez központi helyiségek esetében (mosdó, fürdőszoba, konyha, gyerekszoba, nappali) vagy olyan családoknál, ahol kisgyermek, háziállat vagy például porallergiától szenvedő családtag él.
A magyar lakosság azonban jellemzően 5-7 évente végez tisztasági festést – derül ki a Poli-Farbe közleményéből, amelyben Podmaniczki „Szobafestő” Attilát, a Poli-Farbe festékgyár alkalmazástechnikusa elmagyarázza, hogyan érdemes nekilátnunk a tisztasági festésnek,melyek a gyakran elkövetett hibák, hogyan küszöböljük ki őket, így mi magunk is gyorsan és könnyedén el tudjuk végezni ezt a feladatot.
1. Kalkuláljunk pontosan!
Sokan már az alapoknál elkövetik a hibát, ezért a kiadások kalkulálásánál és a rászánt időben is lényegesen meghaladhatják az első becsléseket, ami valljuk be, bosszúságot okoz. Mérjük fel a falak állapotát, ha szükséges, javítsuk a hibákat, tüntessük el a lyukakat, repedéseket.
A gletteléstől sokan tartanak, pedig ma már kevés gyakorlattal is, például készre kevert glett használatával és egy spakli segítségével megoldhatjuk magunk is. A minőségi felmérés mellett, mérjük le a festendő felületet, számoljuk ki pontosan a festendő négyzetmétert, és e szerint számoljunk anyagigényt. Ebben segíthet a Lakáskultúra festékkalkulátora – kattints érte ide!
A kiadások tehát összeadódnak: a falhibák javításához szükséges anyagokból, a szükséges mélyalapozó és festékek mennyiségéből, valamint a szükséges eszközökből, úgy, mint spakli, henger, ecset, takarófólia, festéklehúzó rács, létra, vödör.
2. Nem biztos, hogy az olcsóbb a jobb
A festékek eltérő terméktulajdonságaik miatt, eltérő kiadóssággal rendelkeznek, így vásárláskor érdemes egyszerre megnézni a kiadósságot és az árat is. Ajánlott kerülni az olcsó, viszont több rétegszámot igénylő festékeket, amelyek akár 3-4 réteget is jelenthetnek, a kiváló fedőképességgel rendelkező falfestékek 1-2 rétegszámával szemben.
Ha mérlegeljük az időt és energiát, amit a felújításra fordítunk, jobban járunk egy kicsivel drágább, de minőségi falfestékkel, amely felhasználóbarát tulajdonságai miatt könnyíti a munkafolyamatot, felületünk pedig tartósabb és esztétikusabb lesz.
Ilyen falfesték például a Poli-Farbe Inntaler Premium kiváló fedőképességű latex beltéri falfesték, amely tökéletes fedés mellett, alacsony VOC-tartalommal bír, nedves szivaccsal mosható, páraáteresztő és összetételének köszönhetően felhordása egyszerű.
3. Hagyjunk időt a munkára!
A sikertelenségnek még egy sarkalatos oka lehet: a kapkodás. Ne sajnáljuk az időt például a glettel javított hibák csiszolására, portalanításra vagy a falfelületek mélyalapozására festés előtt. A mélyalapozó optimalizálja a felületek nedvszívó képességét, és javítja a fedőréteg tapadását.
A régi, kopott, elhasznált, csorba, görbe eszközökre se mondjuk azt, hogy „jó lesz az még”. Időnként érdemes lecserélni eszközeinket, és beszerezni a választott falfestékhez ajánlott hengert (beltéri falfesték esetében általában rövid szőrű henger ajánlott), amely megkönnyíti az egyenletes felhordást, valamint optimalizálja a szükséges festékigényt.
4. Fontos a tisztasági festés időzítése
Az időjárás, a külső-belső hőmérséklet is befolyásolhatja a végső eredményünket. Beltéri falfestéshez az ideális lakáson belüli hőmérséklet 20-22 °C. Ha túl száraz és meleg a beltéri hőmérséklet (25 °C felett), gyorsabban köt és szárad minden anyag. Ez a tényező akár hibajavítás esetén, akár falfestés esetén is nehezítheti a dolgunkat: ha a glettanyagunk gyorsabban köt, nagyobb gyakorlat szükséges a felhordásához, illetve a festékanyag is gyorsabban „ráhúz” a falra, aminek következtében csíkos, foltos lehet falfelületünk.
A szellőztetés szintén elengedhetetlen festés közben, viszont, ha kint esős, párás az idő, vigyázni kell a páralecsapódással is, tehát a kinti-benti hőmérséklet-különbségre is érdemes figyelni.