Egy lakásfelújítás állandó döntések sorozata. Pszichológusok és ügyvédek is sokszor beszámolnak arról, hogy egy ilyen összetett és sok kihívással járó folyamat bizony válással is végződhet. Bemutatjuk mi mindenre érdemes odafigyelni, hogy ezt elkerüljük!
Sokszor egy építkezés vagy felújítás végére a kapcsolatok is véget érnek. Még a legharmonikusabb kapcsolatokat is megviselheti ez a hosszadalmas és állandó döntésekből álló folyamat. Persze nem minden felújítás végződik válással, mindenesetre nagy a nyomás a feleken. Az általunk bemutatott 7+1 tipp segítségével remélhetőleg mindezt elkerülhetjük!
1. tipp: Előtervezés közösen
Gondoljuk át, vessük papírra közösen, mi az, amit szeretünk mindketten, vagy külön-külön a jelenlegi lakóhelyünkön, és mi az, amit nem. Mi az, amitől szívesen megszabadulnánk vagy éppen megtartanánk?
2. tipp: Rutinok egyeztetése
Elemezzük és vessük össze a napi rutinokat. Ki mikor kel, mikor fekszik, milyen cselekvéseket végzünk otthon, hol tartózkodunk a nap folyamán. Akár home office-ban dolgozunk, akár bejárunk egy munkahelyre, ezeket mind fontos észben tartani és megfontolni, hogy milyen funkciót kell betöltenie a lakótérnek.
3. tipp: Tárolás
Általában mindenki szereti a rendet és rendezett térben szeretne élni. Ez sajnos sokszor a gyerekek, időhiány vagy energiahiány esetleg mindezek együttese miatt hiúsulhat meg. Ilyenkor fontos arra gondolni, hogy a tárolókapacitásból sosem elég! Azaz, ha mindennek megvan a helye, a rendrakás is gyors, akármekkora káosz is van.
4. tipp: Inspiráció és ötletgyűjtés előre
Fontos az inspiráció gyűjtés, motivációs tábla készítése! Nem mindenki látja lelki szemei előtt a vágyott teret, épp ezért érdemes referenciákat böngészni, és nem útközben vitatkozni azon, hogy „de hát én nem ilyet akartam”, „nem is erre gondoltam”. Szóval elő a Pinterest-el, Instagrammal, lakberendezési magazinokkal – és készítsünk ‘mood boardot’ (azaz hangulattáblát), amin színek, formák, kedvenc elemek szerepelnek!
5. tipp: Mi és hogyan lehet jobb?
Vezéreljen minket a „Mi és Hogyan lehet jobb?” kérdés! Tehát ne arra gondoljunk, hogy minden, ami most van, akkor annak egész életünkben vagy örök életre úgy kell lennie. Lássuk lelki szemeink előtt a nagy képet és a vágyott eredményt, hogy mit szeretnénk és tudunk elengedni és hogyan tudunk azon változtatni.
6. tipp: Az anyagiak
Avagy maga a patás ördög! Talán ez a legnehezebb, hiszen hiába vágyunk egy Hampton-stílusú villára, ha csak egy szerényebb keretünk van, pláne a mai elszabadult árak mellett. Anyagi keretünket nagyon-nagyon fontos leszögezni már az elején és egy Excel-táblázatban (Word-pártiaknak jegyzetelve és részletesen mindent felírva ott) vezetni közösen a költségvetést – pontosan melyik helyiségre mennyit szánunk.
Részesítsünk előnyben adott helyiségeket és bútordarabokat a szükség vagy más számunkra fontos szempontok alapján! A konyhai és fürdőszobai szaniterek, berendezések elengedhetetlenek, de egy komód pl. lehet ráér a későbbiekben is. A legjobb, ha eleve rászámolunk az árra legalább tíz százalékot, mert sajnos általános jelenség, hogy kifutnak a keretből az építkezők, szóval mindenképpen legyen biztonsági tartalékunk!
7. tipp: Idő
Éhesen ne menjünk bevásárolni – tartja a mondás, avagy hagyjunk időt a tervezésre! Hagyjunk időt magunknak, hogy megfontolt döntéseket hozzunk. Ne azért döntsünk egy bizonyos csempe vagy egy bizonyos kád mellett, mert szorít az idő. Ha sürgősen kell valamiben döntenünk, tudatosítsuk magunkban, hogy ezt a döntést meg kellett hozni, nem volt más választásunk.
+1 tipp: Ajánlatos egy tapasztalt szakértő, belsőépítész felkeresése, aki segíteni tud a felújítás előtt és közben, vagy akár fontos döntések meghozatalában és így túlélni a kisebb-nagyobb viharokat. Egy hozzáértő segítsége kellemesebbé és még kreatívabbá teheti számunkra az egyébként komplex felújítási feladatokat!
(Forrás és további tippek: S.Vanyolai Dalma)
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkoljon minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogasson vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várjuk minden nap!