Egy családi ház tetőterének felújítása sokféle buktatót rejt. A tető alatti tér drága fűtése és hűtése az elöregedett ablakok, a nem megfelelő hőszigetelés, de nagyon sokszor a korszerűtlen beépítés számlájára írható. Ne higgyünk annak, aki szerint például egy tetőablakcsere esetén nincs szükség jobban körülnézni a kibontott szerkezet környékén. De hogy is van ez? Ablakcsere hipp-hopp, vagy mégsem?
Ha a tetőtér felújítását, beépítését tervezzük, a tetőtéri ablakok vizsgálatát nem ússzuk meg. Az se kizárt, hogy új helyekre kerülhetnek be ablakok, amivel a megújuló élettér nem csupán romantikus, de napfényes is lehet. Persze az is lehet, hogy csak egyszerűen zavaró a tetőtéri ablakok párásodása, a sarkok nedvessége, ami a szakemberek tapasztalatai szerint a hiányzó vagy sérült hőszigetelésnek köszönhető.
Éppen ezekben az esetekben egy korszerű ablak beépítése az egykori helyére biztos, hogy nem a megfelelő megoldást eredményezi. Itt érdemes megtanulni egy fontos szakkifejezést, ami az un. káva. A kávának hívjuk az ablak és a tetőszerkezet találkozását. A régi, korszerűtlen ablakok esetében, a káva megbontása után látható, pontosan hol a probléma, az új ablak beépítése előtt mivel van még feladat.
A képlet egyszerű: ablakcsere + káva felújítása
A káva szigeteléséről szinte soha nem esik szó, pedig nélküle a tetőablakcsere csak félmegoldást jelent. A régi, cserére érett ablakoknál a belső káva megbontása után látható, az akkori technológiának köszönhetően, hogy az oldalsó hőszigetelés minimális, vagy teljesen hiányzik. A tetőablak kávája így az ideálisnál jóval hidegebb, ami a pára lecsapódását eredményezi.
A tetőablakcsere elengedhetetlen része tehát a káva visszabontása és felújítása. Amit tehetünk, hogy átnézzük a káva kialakítását. Régebben az alsó és felső kávát az ablakra merőlegesen alakították ki, ami akadályozta a levegő áramlását, ebben az esetben pótoljuk a hiányzó hőszigetelést, és amennyiben lehetséges a belső párazárást is. Ezen felül érdemes a sérült, károsodott gipszkartont, lambériát is újjal helyettesíteni.
A három rétegű üveg legendája
Félreértés ne essen: az üvegezés fontos szerepet játszik az ablak minőségében, ám ne dimenzionáljuk túl a jelentőségét. Egy remek háromrétegű üvegezésű tetőablak kávafelújítás nélkül nem fog jobban „működni” mint a kibontott elvavult. Önmagában a háromrétegű üvegezés nem old meg minden problémát, hiszen az ablakot oldalról is meg kell védeni a hideg ellen. Hiába a jól hőszigetelt tető és a háromrétegű tetőablak üvegezése, ha télen az ablak körül elolvad a hó vagy az oldalsó lehűlő felületen lecsapódik a pára, mely hosszútávon a szerkezet károsodásához vezethet. A tetőtéri ablak legérzékenyebb pontja a tokszerkezet, különös tekintettel a sarkokra. A tetőtéri ablakok tokszerkezete kiemelkedik a tető szigetelésének síkjából, így oldalról is védeni kell a hideg ellen.
Olyan ablakot érdemes választani, ahol a tokszerkezet is megfelelő hőszigeteléssel rendelkezik – ideális, ha a tok felső síkjáig ér és körbeveszi az ablakot, megakadályozva a hőhíd kialakulását. Annak érdekében, hogy tetőablaka a megfelelő védelmet kínálja, a Roto kifejlesztette a Hőszigetelő Csomagot, amely biztosítja a körbefutó szigetelést és a gazdaságos működést. És mivel gyárilag előszerelt, a helyszíni szerelési hiba esélye minimálisra csökken.
Összefoglalóul tehát a szakszerű tetőablakcserénél három szempontot kell figyelembe venni:
- Hőátbocsátási érték: a tetőtéri ablak Uw értéke maximum 1,25 lehet, vagyis csak ennél alacsonyabb értékkel rendelkező ablakot érdemes választani. Ez az érték a teljes ablakra értendő, azaz megtévesztő, ha csak az üveg tudja ezt az értéket. Hiába kiváló az üveg, ha a tokszerkezet silány.
- Ablak hőhídmentessége: olyan ablakot válasszunk, ami védett a tok lehűlése ellen, vagyis rendelkezik oldalsó hőszigeteléssel is, amit a Roto Hőszigetelő Csomagja például biztosít.
- Káva szigetelése: a legtöbb esetben a káva felújítása elengedhetetlen, így pótolható a hiányzó hőszigetelés és a belső párazárás. Ezáltal a minőségi ablak és a tetőszerkezet csatlakozása hőhídmentességet eredményez.
A szakszerű ablakcseréről több információt talál a Roto oldalán.
(PR cikk)