Egy lakásbelső kialakításakor elsődleges szempont a funkciók szerinti felosztás. A falazás a leggyakoribb, ám ha izgalmasabb megoldásra vágyunk, használhatunk térelválasztót.
Bármilyen lakásban alkalmazható a térelválasztó, de vegyünk figyelembe a méreteket, a fényviszonyokat és a térszervezés alapvető szabályait.
Térelválasztás falécekkel
A falécekből álló változat egyszerű, mégis minden enteriőrben jól mutat. Kortárs hangulatot teremt egy régi polgári lakásban, miközben kiemeli a nagy belmagasság által sugallt eleganciát. Az új építésű ingatlanokban hatására nagyobbnak tűnik a napjainkban szokásos alacsony belmagasság. Szépen belesimul az építészeti elemek együttesébe. Mindenképpen érdemes bevetni, ha láttatni szeretnénk a mögötte lévő teret.
Hol javasolt a nem fallal történő térelválasztás?
Egy kis lakás esetében jó szolgálatot tehetnek a könnyed, látványos elválasztók, hiszen segítségükkel a funkciókat úgy különíthetjük el, hogy a helyiségek nem válnak zsúfolttá, nehézkessé, és tágasabbnak érezzük a teret. Ilyen esetben ne csak a dizájnt tartsuk szem előtt, hanem magának a térelválasztónak is adjunk funkciót (pl. tárolás). Nagyobb lakásokban dekorációs szerepet is betölthet, hiszen egy-egy izgalmas formavilágú, egyedileg készített darab akár műtárgyként is értelmezhető.
Egyedi megoldások
Térelválasztó szinte bármi lehet, például egy könyvespolc vagy egy tárolóbútor. Egy térbe forgatott kanapé vagy tévéállvány is egyértelműen kijelöli a nappali és az étkező közti határvonalat. A függöny intim hangulatot teremt, jól illik a nappaliban álló ágyhoz – hasonló hatást érhetünk el egy esztétikus paravánnal. Gyártathatunk egyedileg, konkrétan az adott helyre tervezett térelválasztót is. Készülhet fából, fémből vagy üvegből, illetve bármilyen anyagból, ami illeszkedik a környezethez.