Kiváló hő- és hangszigetelő, ráadásul még tűzálló is: ez az építőipari perlit, amiről sokan még nem is hallottak. A cikkből kiderül, mi is pontosan és mi mindenre lehet felhasználni ezt a 100%-ban természetes és környezetbarát anyagot!
Az építőipari perlit egy vulkanikus eredetű kőzetből, a perlitből készül. Miután a perlitet kibányászták, apró szemcsékre őrlik, majd 900-100°C fokon speciális eljárással duzzasztják. A duzzasztási folyamat kísértetiesen hasonlít a pattogatott kukorica elkészítésére, a perlitszemcsék felületének olvadásával ugyanis a forró gőz kifelé áramlik, és a szemcsék saját térfogatuk akár húszszorosára is duzzadhatnak.
Az eredmény a fehér vagy szürkésfehér duzzasztott perlit, amelynek kicsi a fajsúlya, nagy a pórustérfogata és rendkívül gazdag légcellákben. A duzzasztott perlit rendkívül sokoldalú anyag. A kertészetben használatos kertészeti perlit például szuper talajlazító, védi a növényeket a kiszáradástól, szabályozza a páratartalmat, de még a fagy ellen is véd. A környezetvédelmi perlit képes felitatni a szennyeződéseket és olajfoltokat, egy speciális eljárással készült perlit pedig környezetbarát útszóró sóként használható.
Jolly joker az építőiparban
A duzzasztott perlitnek számos olyan kedvező tulajdonsága van, ami miatt remekül hasznosítható az építőiparban. Nagyon jó hő- és hangszigetelő, de magas páraáteresztő képessége is. Mindemellett 900°C-ig hőálló, ráadásul nem is éghető.
További hatalmas előnye, hogy ellenálló a biológiai károsodásokkal szemben: rágcsáló, rovar nem tudja károsítani, nem gombásodik, nem penészedik. És ami már napjainkban legalább ennyire lényeges: nem tartalmaz semmilyen káros anyagot, teljesen természetes és környezetbarát.
Az építőipari perlitből mind száraz mind nedves technológiák során készítenek hézagmentes hő- és hangszigetelést.
Felhasználási lehetőségek száraz technológiával
A száraz technológiával történő felhasználás azt jelenti, hogy az építőipari perlitet ömlesztve, kötőanyag nélkül alkalmazzák. Az egyik lehetőség többrétegű falak magszigetelése. Ilyenkor a teherhordó és szigetelésvédő fal között mintegy 5-12 cm-es rést hagynak, és ezt töltik fel az építkezés közben a duzzasztott perlittel. Így olyan hőszigetelés készíthető, amely nem csak hőhídmentes, de fantasztikus hangszigetelő és rendkívül hosszú élettartamú is.
A perlit másik gyakori felhasználási területe a lapostetők vagy padlószerkezetek hőszigetelése. Ilyenkor a maximum 80 kg/m3 halmazsűrűségű perlitből hézagmentes szigetelési teret hoznak létre feltöltéssel. A feltöltés jellegű szigetelés egyébként magastetők építésénél is alkalmazható, ez esetben az építőipari perlitet a szarufák közti területre töltik.
Szintén lapostetők és padlók esetében használatos egy másik, különleges technológia. Az úgynevezett száraz-hideg technológia során a perlitszemcsék felülete egy speciális bitumenréteggel kerül bevonásra. A bedolgozás és vibrátoros tömörítés után a bitumenréteget parafénolaj hozzáadásával zselésítik. A kapott szigetelés hőhídmentes, tűzálló és sem a nedvesség sem a hőmérséklet ingadozás nem képes ártani neki.
Széleskörű felhasználhatóság nedves technológiával is
A nedves technológiák során a duzzasztott perlithez egyéb kötőanyagokat és bedolgozást segítő adalékanyagokat adnak. A keveréket sokszor a felhasználás helyszínén, a megfelelő arányok betartásával készítik el, ugyanakkor manapság már rengeteg gyártó készít előre bekevert perlit alapú termékeket.
Az egyik legelterjedtebb felhasználási terület a perlit alapú hőszigetelő vakolatok és habarcsok készítése. A perlit egyre növekvő népszerűségét jól mutatja, hogy egész vakolatrendszereket készítenek belőle. A népszerűség oka nem csak a szuper hőszigetelő képesség, de a rendkívül jó páraelvezetés is: a perlitalapú hőszigeteléssel a falak szabadon tudnak szellőzni.
Az építőipari perlitből ezen kívül jó hőszigetelő képességű betont, úgynevezett perlitbetont és estrichet is lehet készíteni. Ez a könnyű, gyorsan kivitelezhető de rendkívül hosszú élettartamú anyag remekül alkalmazható padlófűtés kivitelezésekor. Ennek köszönhetően egyre gyakrabban használják mind ipari létesítményeknél, mind középületek és magánlakások kivitelezésekor.
Építőipari perlitből hőszigetelő panelek és táblák is készíthetők. A paneleket épülettüzek megfékezésére használják: a megfelelő pontokra helyezve ugyanis képesek lelassítani vagy megállítani a tűz terjedését, miközben egyáltalán nem szabadul fel káros anyag.
Magyarország egyik vezető perlitduzzasztó üzeme Olaszliszkán található, amely 2002 óta gyárt csúcsminőségű duzzasztott perlitet építőipari felhasználásra. A Geoteam Lambda Kft. által gyártott Geolit építőipari perlit teljesen környezetbarát, mivel a gyártási folyamat során semmilyen káros anyaggal nem érintkezik. Mindemellett PH-semleges, nem oldódik savakban és lúgokban. A Geolit építőipari perlittel valóban lehetséges a környezetbarát és biztonságos hőszigetelés!
Bővebb információért érdemes felkeresni a Geoteam Lambda Kft. weboldalát!