A múlt, ami ékesíti a jelent és megőrzi a jövőnek. Ez a mondat motiválta Juditot a konyhája újragondolásában: kidobás helyett felújította, hogy újra a vidéki hangulatú ház ékköve lehessen.
Cikkünk főszereplője, a konyhaszekrény egy Tata kertvárosi részében épült családiház konyhájában található. Az ingatlan nagyjából tíz évvel ezelőtt egy nagyobb átalakításon és felújításon esett át. Ennek során a földszinten lévő tereket egybenyitották: így lett a megnövekedett méretű konyha a ház egyik leglátványosabb helyisége. Azt persze tegyük hozzá, hogy abban az időben még nagyon más volt a lakberendezésben a divat, mint most, így ennek megfelelően készítette el az asztalos a konyhabútort. Fa frontokkal ellátott sötét színű, beépített konyha lett a végeredmény. Azóta persze jónéhány év eltelt és a tulajdonos, Szröp Judit egyre nehézkesebbnek érezte a sötét bútorral a konyhát. Mivel évek óta rajong a bútorfelújításért, nem is volt kétséges, hogy ő maga fogja újragondolni a saját konyháját.
Divatjamúlt beépített konyha volt az alap
Judit elsősorban anyukája örömét helyezte előtérbe, amikor elkezdett gondolkozni a bútor sorsán, mivel sok időt töltenek együtt a konyhában. Sajnálták volna kidobni a méretre készíttetett konyhabútort, így a felújítás mellett döntöttek. Judit arra gondolt, hogy valamilyen világos színnel kellene feldobni a szekrényt, ami frissességet ad a miliőnek. Mivel a színvilágról az elképzelés adott volt, Judit bele is vágott a felújításba.
Kisebb barkácsolással kellett kezdeni
A diófából készült beépített konyha durván 16 éves volt már, amikor elérkezett a változásra az idő. A sötétbarna után egészen világos szürke szín elérése volt a terv. Festés előtt viszont némi javítást kellett beiktatni, mivel a bútor felületén több helyen is maradandó sérülés volt – ezek a mindennapi használat során kerültek rá. Itt-ott kopott és foltos is volt. A kisebb-nagyobb asztalos jellegű munkákat Judit oldotta meg, méghozzá helyben, a konyhában. Szerencsére már korábban beszerzett magának több asztalosmunkához való eszközt: kalapácsot, vésőt, gyalut, csiszolópapírt és egyéb szerszámokat. Rajong ugyanis a régi bútorokért, illetve a felújításokért. Hogy minél kisebb legyen a kosz, a padlót, a csempe széleit, a falakat védőszalaggal ragasztotta körbe.
A bútor jellegét nem akarták eltüntetni
A felújítás során az egyik cél az volt, hogy a bútor régies jellege megmardjon, hiszen tökéletesen illeszkedik a vidéki házba. A festéshez a Lignocolor termékcsaládot választotta Judit. Mivel környezettudatos és környezetbarát módon éli életét, csak olyan festékkel dolgozik, amely vízbázisú, vízzel mosható, nem szennyezi a környezetet. Hosszabb ideje foglalkozik bútorfelújítással, festéssel, így van már egy megszokottt színskálája. Ebből a Light grau színre esett a választása. Festéshez a termékcsaládhoz tartozó alapozót, festéket, waxot, antikolót, árnyaló pasztákat és legvégén a lakkot használt. A komplett procedúra, nem kapkodva, hisz nem siettek, egy hétig tartott. Az alapozónak, a festéknek de legfőképpen a zárórétegnek van egy bizonyos száradási, bekeményedési ideje, amit szigorúan be kell tartani. Csak ezek után lehet biztosan használatba venni a bútort, hogy annak semmi baja, sérülése ne legyen.
Nem cseréltek konyhapultot, csempét sem
A régi márványmintás munkalapból egy divatosabb, fahatású pultfelületet hozott ki az ezermester háziasszony. Semmiképp nem karta kicserélni, hiszen alapelve, hogy ami menthető, azt meg is kell menteni. A konyhapult újahangolásához is a Lignocolor festékre esett a választás. A tökéletes fahatás eléréséhez Judit két színt kevert: az alsó rétegként egy világosabb, felette pedig egy sötétebb barna árnyalatot használt. A sötétebb Lignocolor festék Shades árnyalatát flóder gumival vitte fel a műanyag pult felületére, miután az első réteg megszáradt, így lett a felület fa mintázatú. A folyamatot itt is szigorúan betartotta: zsírtalanítás, alapozás, festés, majd ezt követően lakkozással zárult a konyhapult felújítása.
A csempét szintén nem cserélték ki. Bár átfesteni éppenséggel lehetett volna a bútorra használt szürke árnyalattal, de Judit úgy érezte, a színátmenetes csempében szerepel olyan árnyalat, ami tökéletesen passzol a konyhabútorhoz. A csaptelepet és a mosogatótálcát kicserélték. A tűzhelyet és régies hangulatú rézbevonatos sütőt viszont meghagyták, mondván, hogy a sötét felület egyensúlyt teremt a világos bútor közepén. Habár Judit anyukája először nem hitt az új, világos színben – mondván, hogy nem kell elrontani, ami egyszer jól bevált -, végül mindketten nagyon elégedettek lettek a végeredménnyel. Tiszta és esztétikus konyha lett, amely valóban a lakásuk ékköve.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!