Gardróbszoba híján többnyire a hálóban tartjuk a ruhaneműket. Íme néhány ötlet, hogyan enyhíthetjük a tárolási problémákat.
Bármennyire szeretnénk megúszni, a „ruhakérdés” megválaszolását minden esetben az átválogatással és szelektálással kell kezdenünk: nézzünk magunkba, és gondoljuk végig, hogy valóban szükségünk van-e a sosem használt darabokra. Miután sikerült elengedni a szívünknek talán kedves, de valójában teljességgel szükségtelen dolgokat, második lépésként rakjunk rendet. Előzőleg ajánlott beszerezni néhány fiókelosztót – természetesen olyat, amely méretben passzol, a lötyögő elemeknek ugyanis nincs értelme –, illetve akasztós tárolókat, cipőtartó dobozokat.
A maximális helykihasználás érdekében nem árt, ha tisztában vagyunk néhány mérettel: egy szekrényben a hosszú kabátok 160 cm-es helyet igényelnek, az ingeknek, blézereknek 110 cm is elég. A legtöbb ruhánk persze összehajtogatva kerül a szekrénybe; ne feledjük, hogy a polcok közötti ideális távolság 30-35 cm, ezzel elkerülhetjük, hogy eldőljenek a magas ruhakupacok. A cipőkre 16-17 cm-es magasságot számoljunk, de az eredeti dobozukban szintén jó helyük van a lábbeliknek, a magasabb csizmákat pedig egy speciális csíptetővel fellógathatjuk. Kifizetődő beruházás egy kihúzható polcos/akasztós rendszer kiépítése, hiszen így kényelmesen hozzáférünk a hátul vagy alul elhelyezett darabokhoz is.
Csorba Anita, lakberendező, DIY-blogger:
Ha nincs elég hely a szekrényben, könnyen orvosolhatjuk gondjainkat egy egyszerű lakberendezési trükk segítségével: 30 cm-rel húzzuk előrébb az ágyunkat, és az ágyvég mögé illesszünk be egy polcos elemet. Az így kialakított tároló tetszés szerint lehet két oldalról nyitott vagy ajtóval elrejtett. Ha több helyünk van, akár 1,5 m-rel is előrébb tudjuk húzni az ágyat, és gipszkartonnal választhatjuk el a mögöttes részt. Az új „falat” vonjuk be mutatós tapétával, illetve tervezzünk rá hangulatvilágítást, hogy látványos része legyen a szobának.
A hálóban lévő tévéállványt ugyancsak használhatjuk tárolási célokra, esetleg megfordítva: a magasított fiókos komód egyúttal betöltheti a tévészekrény funkcióját is. Az utóbbi időben egyre népszerűbbek a speciális kialakítású bútordarabok, különösen keresettek a levehető tetejű vagy nyitható tárolós puffok, padok. Az ágy végénél sok hálóban található egy kis hosszúkás ülőalkalmatosság; érdemes olyan változatot venni, amelyben egyúttal tarthatunk ruhákat is. Az ágy feletti rész beépítését én nem javaslom, mert nyomasztó lehet egy súlyos tárgy alatt feküdni. Ám ha valakit ez nem zavar, és emellett dönt, mindenképpen vegye figyelembe az ágy magasságát. Úgy tervezze meg a bútort, hogy ülő helyzetben is maradjon elegendő hely a feje és a tároló alja között.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!