Sötétben foszforeszkáló házak? Lámpák helyett ragyogó fürdőszobai fugák? Egyedi és akár sötétben is látványos homlokzati design megoldások? Nem, ez nem egy új skandináv projektmunka, hanem egy magyar kutatók által tökéletesített innováció: a weberNEON család. Mit jelent ez a hétköznapokban, és miként tudjuk velük egyedivé varázsolni otthonunkat? Cikkünkben erről is beszámolunk!
Több mint hét évnyi kutatómunka eredményeként a Saint-Gobain Weber a világon egyedülálló fejlesztéssel lepte meg az építőipart. A magyar kutatók által véglegesített fejlesztésnek köszönhetően megszületett a NEON család, amelynek tagjai olyan különleges festékek és fugák, melyek a sötétben fénylő megjelenést kölcsönöznek az épületeknek kültéren és beltéren egyaránt. Az újítás minden bizonnyal új dimenziókat nyit majd meg mind a lakossági, mind a szálloda- és irodaépítészet területén.
A teljes építészeti iparágban reformnak számít az újítás: a neonizáló webercolor NEON cementes fényfuga, a weberton NEON fényfesték (akril homlokzatfesték), valamint a weberpas NEON fényvakolat (öntisztuló vékonyvakolat) piacra lépése. A fejlesztés során úgy változtatták meg a vállalat jól ismert, magas minőségű anyagainak mikrostruktúráját, hogy a weberNEON termékekkel borított felület napfénnyel vagy mesterséges fénnyel töltődik, és sötétben a magába szívott energiát fény formájában bocsátja ki, ragyogó hatást kiváltva.
Foszforeszkálás vagy fluoreszkálás?
Bár sokan szinonimaként használják, a fluoreszkálás és a foszforeszkálás nagyon eltérő technológiát, jelenséget takarnak. A fluoreszkálás esetén a gerjesztő hatás megszűnte után a fénykibocsátás rövid ideig marad meg (pár perc), de nagy erővel adja vissza. A Weber innovatív termékei ezzel szemben foszforeszkálnak, vagyis a megvilágítás után hosszabban, órákon keresztül képesek leadni a „tárolt” energiát fény formájában. A NEON család tagjai ennél többre is képesek, a foszforeszkálás megszűnését követően továbbra is világítanak, de színt nem adnak, hanem fehér fényt bocsátanak ki magukból, akár egész éjjel.
Hogyan tölthetjük?
A fényfestékek és -fugák feltöltésére a napfény a leghatékonyabban, ezért elsősorban a világos terekbe javasolják a Weber szakemberei. Sötétebb helyiségekben a napfényhez legközelebb álló fényhullámhossz, az UV, illetve hideg fényű fehér fényt alkalmazhatunk, hogy az emberi szem számára kellemesebb hatást érjünk el. Folyamatban van az adalékanyag további fejlesztése is annak érdekében, hogy a kezelt anyagok akár a többszínű fénylésre is alkalmasak legyenek a jelenlegi zöld, kék és vízkék mellett.
Innovatív megoldás, megszokott minőség
A weberpas NEON fényvakolata is biztosítja az AquaBalance® technológiát, vagyis a nedvesség szabályozásának köszönhetően optimális és tartós védelmet nyújt az algák és a gombák ellen. Az ásványi nemesvakolatokhoz hasonlóan felveszi a nedvességet, majd amint a nedvességhatás -például az eső – megszűnik, a vakolat azt gyorsan és egyenletesen elpárologtatja. Így a homlokzat évekig szép, tiszta és ragyogó maradhat.
A webercolor NEON cementes fényfuga pedig CG2AW kategóriába tartozik, ami azt jelenti, hogy emelt minőségű fugázóhabarcsról van szó, csökkentett vízfelvétellel, nagy kopásállósággal. Tehát használatakor biztosak lehetünk benne, hogy kitűnő és tartós minőséget választottunk.
A weberton NEON fényfesték az akrill homlokzatfesték továbbfejlesztett változata, mely olyan akrilgyanta kötőanyagú, vízzel hígítható színes homlokzatfesték, ami ásványi alapfelületekre; új homlokzatok kialakítására, valamint régi homlokzatok felújítására, kültéri, illetve beltéri felhasználásra egyaránt alkalmas.
Hogy használjuk a NEON fénytermékeket?
Fontos kiemelni, hogy az anyagok felhasználási alaptulajdonságaiban nem tapasztalhatóak szignifikáns különbségek, így ugyanolyan könnyű velük dolgozni, mint azokkal a termékekkel, melyekkel a gyártó már hosszú ideje globális piacvezetőnek számít. A környezetbarát anyag akár 8 évig is biztosíthatja a különleges foszforeszkáló hatást, mely nem igényel rendszeres frissítést.
Használatát a különleges megjelenés mellett azért is ajánlják a Weber szakemberei, mert a lámpafény sok esetben sokkhatást jelent a szervezetnek ugyanakkor a „fénylés” nem vet fel ilyen problémákat. A termékek a sötétben biztonságérzet nyújtanak azzal, hogy a teret jobban láthatóvá, derengővé teszik. Ugyanakkor nem elhanyagolható szempont, hogy egy megfelelő méretű felület térmegvilágítást is kiválthat, komoly költségcsökkentést jelentve.
A több mint 7 évig tartó fejlesztés során megszületett innovatív fényvakolatokat és a fényfestékeket jellemzően díszítési célokra javasolják, elsősorban ott, ahol az épület homlokzata ezt építészetileg lehetővé, indokolttá teszi. Így többek között alkalmas lehet nyílászárók körüli tagozatok, erkélyek, loggiák vagy akár a házszám kiemelésére is, míg a fényfugák fürdők és akár konyhák megjelenését tehetik még izgalmasabbá.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!