A fűtőszerkezet korszerűsítése nemcsak a rezsiköltség csökkentése miatt ajánlott: a szoba hőmérséklete is jobb lehet a megfelelő készülékkel. A tökéletes eredmény érdekében nem árt, ha a felújítás előtt átgondoljuk a legfontosabb szempontokat.
Mikor kell radiátort cserélni?
Esztétikai és funkcionális szempontok is adhatnak okot a radiátor cseréhez. Leginkább azonban az évtizedek óta használt, mára elavultnak számító fűtőberendezések, amelyek nemcsak szerkezetileg, de energiatakarékosság tekintetében is alulmaradnak a mai korszerű készülékekkel szemben.
Ezeknek a szerkezeteknek gyakrabban hibásodhatnak meg, az alkatrészeik régiek, bármikor felmondhatják a szolgálatot – mondanunk sem kell, hogy mindez a leghidegebb téli napokon rosszabbkor sem jöhetne. Ezekre a szerkezetekre már nem éri meg költeni, ugyanis hiába fektetünk pénzt a javításukba, sem az összeg, sem pedig az energia nem fog már megtérülni, cserébe azonban rengeteg kellemetlenséget okozhatnak. Inkább cseréljük le a radiátorokat!
Milyen készüléket válasszunk?
Manapság már olyan korszerű radiátorokat gyártanak, amelyek amellett, hogy energiatakarékosak, modern működési rendszerrel is ellátottak. A hatékonyság mellett fontos szempont az is, hogy ezek a készülékek mennyire illeszthetőek be a lakókörnyezetbe: rengeteg formából és típusból lehet válogatni.
Hogy milyen hatásfokú, hőigényű illik az otthonunkhoz, érdemes kikérni egy fűtésszerelő szakember tanácsát: ő pontosan ki tudja számolni az ingatlan helyiségeinek szükségletét, ezáltal pedig meg tudja mondani, melyik a számunkra, avagy a lakásunknak a legmegfelelőbb.
Nem mindegy az anyaga!
A szakember javaslata mellett jó, ha nekünk is van elképzelésünk arról, milyen radiátort szeretnénk. A stíluson, dizájnon túl azonban fontos szempont a készülék anyaga. Érdemes ugyanolyan anyagból készültet választani minden helyisége, ha ugyanis nem így teszünk, a fűtőtestek könnyebben korrodálódnak. Új radiátorok bekötésénél ajánlott lehet lecserélni a régi fűtőcsövek bizonyos szakaszait is.
Még a szezon előtt
A szerelő felmért és kiszámított adatok alapján távolítja el a régi készülékeket, majd készíti elő az új szerkezeteket, igény szerint pedig kicseréli a fűtési csöveket is. Ha minden a helyén van, akkor jön az új radiátorok beüzemelése. Mindezt érdemes még a fűtési szezon előtt végrehajtani!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!