Egy kicsi erkély is lehet otthonos és hívogató, ahol kényelmesen elhelyezkedve úgy érezhetjük magunkat, mintha „miniszabira” mentünk volna.
Egy nagyobb terasz szinte teljes értékű szobája tud lenni a lakásnak, sokak szerint pedig még kényelmesebb is, mint a kert: nem hozzuk be a földet és megmenekülünk a fűnyírástól is. Egy kisebb erkélyt is vétek lenne csupán tárolónak használni, hisz némi odafigyeléssel és egy kis kreativitással a lakásunk egyik legkellemesebb helye lehet.
Kezdjük az alapoknál
A szép, harmonikus és praktikus kialakítás a teraszok esetében is az alapoknál kezdődik. Az erkélyeket sokszor elcsúfítja a felpattogzott, vagy éppen meglehetősen divatjamúlt burkolat, amit a legtöbben próbálnak is eltakarni.
A szőnyegezés nem jó ötlet, hiszen a legkisebb eső esetén is azonnal szaladnunk kell menteni a menthetőt.
Speciális festékekkel vagy felületkezelő szerekkel látványos változást lehet elérni, de tartós megoldás csak az lesz, ha az újraburkolás mellett döntünk. Ebben az esetben nagyon fontos a körültekintő választás, hiszen az új burkolat hosszú évekre szól. A legolcsóbb és leginkább elterjedt megoldás a kerámialap. Ha emellett döntünk, fontos, hogy mindenképpen kültérre tervezett darabokat válasszunk, mert ez kevésbé csúszik és a fagy sem tesz benne kárt. A vintage stílustól a modern, minimalista betonig minden kapható, csak tudjunk választani! A lerakáshoz érdemes szakembert hívni, nehogy hamar vége legyen az örömünknek, ha a rossz dőlésszög miatt a nappaliba csorog az eső a felújítás után.
– Sokan vágynak valódi faburkolatra, ezzel azonban, bár valóban nagyon szép, sok a gond. Ahhoz, hogy ellenálljon az időjárásnak, mindenképp speciális – és igen drága – általában trópusi faanyagra van szükség, valamint rendszeres ápolásra. E nélkül szinte biztos a csalódás, mert a fa hamar tönkremegy. A legmodernebb megoldás, ha úgynevezett WPC burkolatot választunk. Ez a fa-műanyag kompozitanyag a két alap összetevő kiváló tulajdonságait ötvözi, vagyis szép és természetes megjelenésű, mint a fa, a tartósságát pedig a műanyag és a hozzáadott egyéb anyagok garantálják. – mondják az újHáz Centrum szakértői.
– Ahhoz, hogy tartós legyen, természetesen ez esetben is szakszerű lerakásra van szükség, viszont később nem igényel külön ápolást, és ellenáll az időjárásnak anélkül, hogy utókezelésre, lakkozásra, olajozásra lenne szükség. Választáskor figyeljünk rá, hogy színe egy picit világosodik a lerakás után – hívják fel a figyelmet a szakértők.
Ha a falak nincsenek megfelelő állapotban, érdemes újrafesteni az érintett szakaszt. Fontos tudni azonban, hogy társasház esetében ehhez a közgyűlés engedélyére van szükségünk! Ha festésre nincs lehetőség, dekoratív paravánokkal, vagy növények felfuttatására alkalmas rácsokkal takarhatjuk el, amit szeretnénk.
Hangulat lépésről lépésre
A hangulatot alapvetően meghatározza a világítás, így ha elfér egy nagyobb asztal, aminél majd vacsorázni is lehet, mindenképpen tervezzünk lámpát fölé! Fontos, hogy kültéren biztonságosan használható típusokat válasszunk. A fő fényforrásokat a hangulatért felelős apró fényekkel, napelemes lampionokkal vagy szélfogóval ellátott gyertyákkal egészíthetjük ki.
A bútorok és kiegészítők kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy a burkolathoz illő darabokat válasszunk. Stílusos kosarakkal, ládákkal – amelyek teteje akár ülőhelyként is szolgálhat – pedig még tárolásra is találhatunk helyet.