Az elmúlt években életünk részévé váltak az „okos otthon” jellegű műszaki megoldások, a digitalizált kényelem egyre több háztartásban természetes. Az innováció előnye, hogy emeli a komfortérzetet, biztonságot, védelmet nyújt – igaz ez a tetőablakok esetén is.
Szinte alig találunk otthon olyan eszközt, amely ne lenne távolból irányítható, programozható: mosó- vagy szárítógép, világítás, fűtés, no és persze az ajtók és ablakok. A nyílászárók esetén az okos megoldások a nehezen elérhető tetőtéri ablakok mellett jelentek meg elsőként. Ma azonban az ilyen eszközök fő célja nem kifejezetten az alapfunkciók támogatása, sokkal inkább a kényelmi funkciók gyarapítása.
A nyitás-csukás, az árnyékolás mozgatása, a környezeti hatások vagy éppen a behatolók elleni automatikus védelem, hozzájárulás a lakás klímájának szabályozásához – ezek azok a kényelmi funkciók, amelyek köré egy tetőablakhoz társuló okos megoldások rendeződnek.
Technika korlátok nélkül
„Van benne anyag…” – szokták mondani azokra a termékekre, amelyek már ránézésre masszívnak tűnnek. Ilyenek a Roto által kínált tetőtéri ablakok is, amelyek között motorral működtethető, okos otthonba passzoló darabok és a hozzájuk tartozó vezérlések is különböző kivitelben kaphatók. Az egyszerűbb fali kapcsolós, vagy távirányítós modellen túl választhatjuk a szolár-modullal rendelkező, és akkumulátorral ellátott változatokat is. Utóbbinál még elektromos bekötésre sincs szükség. A kínálathoz tartozó „plug and play” rendszerrel pedig akár a külső és belső árnyékolók is egyszerűen integrálhatók otthonunk okos megoldásai közé.
Az eső kint marad
Az említett megoldásokkal az otthonunkra lecsapó zivatar vagy szélvihar miatt sem kell aggódni, hiszen a véletlenül vagy akár szándékosan nyitva hagyott tetőablakok érzékelői programjuk szerint megvédik például a tetőtéri hálószobát az esőtől, széltől. De ugyanez igaz fordítva is: a lakásban megnövekedett páratartalom esetén is számíthatunk a korszerű berendezésre, amely egy gyors szellőztetést megejtve, vagy az árnyékolót leeresztve teremt megfelelő klímát, mire hazaérünk.
Mindezekre nem csupán előre programozottan van lehetőség, hanem megfelelő eszközhöz csatlakoztatva számítógépen keresztül magunk is nyithatjuk-csukhatjuk az ablakokat, húzhatjuk le vagy fel az árnyékolókat.
További lehetőségek is adódnak: okos telefonunk alkalmazásának köszönhetően valós időben kaphatunk információt otthonunk aktuális biztonsági és energetikai helyzetéről, azaz mintegy „élőben” figyelhetjük, hogyan csökken a hőmérséklet, és mikor záródik be félig nyitva hagyott tetőablakunk. Megnézné a kínálatot? A Roto különböző üvegezéssel ellátott Designo és RotoQ-4 motoros tetőablakai is integrálhatók az épületautomatizálási rendszerekbe.
Garantált biztonság
Az automatizálás elterjedése jogosan von maga után egy fontos kérdést: mennyire vagyunk védve a nem kívánt „látogatóktól”, úgynevezett „hackeléstől”, vagy illetéktelen behatolástól?
A visszaélések megelőzéséről az információk végponttól-végpontig történő erős titkosítása révén gondoskodik a Rotoval kompatibilis és bevizsgált Becker vezérlőközpont (BTronic). További információt a Roto oldalán talál.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!