A megfelelő nyílászáró kiválasztásához több szempontot is érdemes figyelembe venni. Fontos az ablak, ajtó funkciója, mérete, elhelyezkedése, stílusa, a hang- és hőszigetelő képessége vagy a gyártó által vállalt garancia.
Műanyag vagy fa?
Kezdjük az örök kérdésnél műanyag ablakokat és ajtókat vagy fából készülteket válasszunk, mennyit számít a nyílászáró anyaga? A magyar vásárlók egy része természetesebbnek, tartósabbnak, masszívabbnak tartja a fa nyílászárókat a műanyaghoz képest. Pedig a műanyag nyílászárók technológiája, szigetelőképessége és minősége rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben.
Oszlassunk is el néhány tévhitet a műanyag nyílászárókkal kapcsolatban:
- Az anyag
Elég erős, tartós a műanyag? A műanyag nyílászáró nem kizárólag műanyagból van, sőt, a a merevítés és a keret masszív, rozsdamentes acélból készül! Ezzel jóval tartósabbak, mint a fából készült ablakok és nem fognak eldeformálódni, megvetemedni az idő múlásával.
- Színtartás
Felmerülhet a vásárlóban: az erős napsugárzás hatására nem fog elszíneződni a műanyag nyílászáróm? Az igényes gyártók ma már UV-védelemmel látják el a nyílászáróikat, így az évek múltával is megőrzik eredeti színüket.
- Karbantartás
Felmerülhet a gyanú, hogy sok nyűggel jár a műanyag nyílászáró karbantartása. Szerencsére az alapvető tisztításon és az olajozáson túl (amit a fa nyílászáróval kapcsolatban is el kell végezni) nem jár többlet munkával. Ráadásul nem kell a mázolással sem bíbelődnie!
- Élettartam
A mai műanyag nyílászárók élettartama akár harminc év is lehet! Ehhez természetesen olyan cégnél kell vásárolni, amelyik megbízható terméket és szervizelést biztosít számunkra!
- Ár
A műanyag nyílászárók nem drágábbak a fa nyílászáróknál, viszont legalább annyira tartósak. A nyílászáró kiválasztásánál az a cél, hogy a számunkra legoptimálisabb ablak, ajtó épüljön be a házunkba. Vagyis legyen szép, tartós, legyen jó a hő- és hangszigetelése, ne legyen vele sok macera. Nem érdemes feleslegesen drága ablakot, ajtót venni egy gyengébb besorolású házhoz, de ugyanígy nem járunk jól, ha túl olcsó terméket, szolgáltatást vásárolnunk, mert hosszú távon csak mi járunk vele rosszul.
Funkció és stílus
A nyílászáró kiválasztásánál fontos, hogy tudjuk, pontosan milyen funkciója lesz az ajtónknak, ablakunknak: lépcsőházba keresünk biztonsági bejárati ajtót vagy kertes házba oldalvilágításos ajtót? Kifelé nyíló vagy toló erkélyajtót vásárolnánk? Fixablakra vagy váltószárnyas ablakra van szükségünk?
Építészeti szempontból természetesen a nyílászáró stílusa is nagyon lényeges: nem mindegy, hogy mennyire vannak harmóniában a nyílászáróink egymással és az épület többi elemével!
Mielőtt nagyon belegabalyodnánk a szakkifejezésekbe, érdemes felvenni a kapcsolatot egy megbízható forgalmazóval, gyártóval és egy figyelmes szakmai egyeztetés után mindjárt tisztulni fog a kép!
Mekkora ablakra, ajtóra van szükségünk?
A méretezés sokak számára egyértelműnek tűnhet, de sok apróságon múlik, hogy tényleg a megfelelő nyílászárót vásároljuk meg!
Érdemes a gyártó, forgalmazó céggel egyeztetni már a méretezés során! Ha az adott cégnek nincs raktáron megfelelő méretű nyílászárója, gyártassuk le a házunkra optimalizált ablakokat, ajtókat. Ez a gyártási folyamat akár hetekbe is telhet, nem érdemes az idővel spórolni, hiszen nyílászárót évtizedekre vásárolunk.
Nem mindegy, hogy pontosan mit mérünk, tisztázni kell, hogy a cég névleges vagy tényleges méreteket adott meg a honlapján, van-e elég hely a purhabnak, számoltunk-e az esetleges falegyenetlenséggel? Kell-e toktoldó, szeretnénk-e redőnyt is szerelni az ablakhoz? Az a legszerencsésebb, ha a méretezést a gyártó cég szakemberei végzik el a helyszínen, így elkerülhetünk egy csomó buktatót, félreértést, bosszúságot. Egy rosszul felmért falnyílásra legyártott nyílászáró beillesztéséhez további kőműves munkára, anyagköltségre és pénzre lesz szükségünk.
Milyen legyen az ablak hőszigetelése?
Ha a fűtésszámlánk, a komfortfokozatunk és a klímavédelem szempontjait vesszük figyelembe, akkor a nyílászárók egyik legfontosabb tulajdonsága a hőszigetelés. A légkamrás ablakok esetében a szigetelésről az ablakrétegek között található levegőrétegek gondoskodnak. Minél több a szigetelőréteg, annál jobb a szigetelés, viszont annál nehezebb is lesz nyílászárónk. És persze az sem mindegy, hogy az ablakkeretnek, illetve a profilnak milyen hőátbocsátási értéke van!
Nagyon széles a választék, ám mielőtt letennénk a voksunkat a legmasszívabb, legjobb hőszigetelési tulajdonságokkal bíró üveg mellett, mérjük fel, hogy milyen energetikai besorolása és statikai állapota van az épületnek, ahová be akarjuk építeni a nyílászárókat.
Ha van egy jó statikai állapotú, kiváló energetikai besorolású, akár passzív házunk, akkor érdemes a drágább, maximális hőszigetelési tulajdonságokkal rendelkező, masszív nyílászáró mellett dönteni. Ha azonban F, G, H, I besorolású épületünk van, nem éri meg a drága, hermetikusan záró ablak, ajtó beépítése, hiszen a födémen, a falakon vagy a padlón keresztül elveszítjük a drága hőenergiát. Ez utóbbi esetben érdemes redőnyben, házszigetelésben gondolkozni.
A hőszigetelés mellett természetesen fontos szempont a nyílászáró hangszigetelési tulajdonsága, betörésvédelmi adottsága, átláthatósága.
Mennyire megbízható a cég? Mennyi a garancia?
Mielőtt megrendelnénk a nyílászárókat, érdemes megvizsgálni a cég hátterét. Az internet korában szerencsére ezeket az infókat néhány kattintással meg tudjuk szerezni: Mennyi ideje üzemel a forgalmazó, gyártó cég? Milyen felhasználói visszajelzéseket kapott? Lekérdezhető, megbízható cégről van-e szó?
Ha egy vállalkozó gyanúsan olcsón, gyorsan elvégzett munkára ad ajánlatot, kezdjünk gyanakodni. Lehet, hogy egy stabil, megbízható cég 10-15 %-kal drágábban adja a terméket és a szolgáltatást, de nem fog lelépni egy jól-rosszul elvégzett munka után.
Azt is vizsgáljuk meg, hogy mennyi garanciát ad az adott cég? A szavatossági idő és a garancia nem szinonimák! A garancia általában rövidebb időre vonatkozik (2-3 év), a szavatosság ennél hosszabb idő (pl. 10 év), nézzük meg alaposan, mi áll a szerződésben, ne ugorjuk át az apróbetűs részeket sem!
Ebből is láthatjuk, hogy a megfelelő nyílászáró kiválasztása azzal kezdődik, hogy megbízható céget keresünk, amelyik a méretezéstől kezdve ott van velünk, végigkíséri a gyártási, beszerelési folyamatot és nem hagy cserben a garanciális javítások esetében sem!
(PR cikk)