A lehetőségek száma végtelen, ez az év azonban számtalan változást és buktatót is tartogathat építőipari szempontból. Nem árt tehát odafigyelnünk bizonyos dolgokra.
Saját házat építeni sokak életében az egyik legnagyobb vállalkozás. A legtöbb ember életében azonban mégis eljön a pillanat, amikor a karrierlehetőségek vagy a családi állapot változása miatt elérkezik az ideje az építkezésnek. Ha ez nálunk éppen 2020-ra esedékes, akkor nem árt alaposan észnél lennünk, hiszen egy jelentős változásokkal teli, nagy lehetőségekkel, de annál nagyobb buktatókkal is kecsegtető esztendőnek nézünk elébe építőipari szempontból, ezért tehát nem árt odafigyelnünk bizonyos dolgokra. Ehhez adunk most négy hasznos tanácsot, hogy az alapvető buktatókat elkerülhessük, illetve a legtöbb esetben legalább megpróbáljunk jó döntéseket hozni.
1. Mindig készüljünk a legrosszabbra az anyagiak terén
Egy komplett családi ház felépítésekor olyan sok munkafolyamat zajlik gyakran párhuzamosan, hogy gyakran még a tapasztalt szakembereknek is napokba telik kiszámolni: nagyságrendileg mekkora pénzösszeget emészt majd fel leendő otthonunk felhúzása. Sajnos azonban még a legalaposabbnak hitt számítások is gyakran pontatlanok lehetnek, esetleg menet közben módosulnak a tervek, vagy közbejönnek előre nem látott problémák, melyek hol csak egy-egy ezressel, máskor azonban százezrekkel is megnövelhetik az építkezés végösszegét.
Éppen emiatt kifejezetten lényeges, hogy ha építkezünk, akkor az anyagiak terén mindig a lehető legrosszabbra készüljünk, mert könnyen elképzelhető, hogy minimális pénzösszegeken múlik majd az építkezés sikere. Hiába kalkulálták ki nekünk, hogy leendő otthonunk 38 millió forintból felépülhet, számoljunk inkább 40 milliót a munkálatokra. Kellemes élmény lesz, ha végül valóban beleférünk ebbe az összeghatárba, így marad még pénz némi extrára, hiszen bőven lesz egyéb kiadás is, amire költhetünk a későbbiekben, hiszen egy-egy szerszám vagy szükséges kiegészítő beszerzése már jelentősen megdobhatja a végösszeget.
2. Már a telekválasztásnál legyünk észnél
Merthogy egyáltalán nem mindegy, hogy hol épül majd fel leendő otthonunk. Nemcsak a kiválasztott település fontos ebből a szempontból, hanem az is, hogy az adott terület hol helyezkedik el. Nem kizárt, hogy néhány utcával odébb ugyanaz a földdarab már sokkal értékesebb lesz néhány év múlva, ezáltal felépülő otthonunk is értékállóbb lehet, mint máshol. Bár fontos szempont, azonban ennél is lényegesebb figyelembe venni a telekválasztáskor, hogy az adott régióban milyen beépítési szabályok érvényesek. Sok helyen például meghatározzák, hogy a területen mekkora rész építhető be, milyen magas ingatlan helyezhető el rajta, de vannak települések, ahol a homlokzat vagy a tető színe is törvényileg szabályozott.
Lényeges továbbá, hogy a telek megvásárlása előtt mindig bizonyosodjunk meg a fekvési sajátosságokról. Bár a talaj minőségének ellenőrzése csak szakember bevonásával lehetséges – ha bizonytalanok vagyunk és panaszkodnak a környékbeliek a repedező házfalakra, érdemes áldozni rá –, azt viszont mi is könnyedén meg tudjuk állapítani, hogy milyen közművesítési lehetőségek vannak a közelben, hiszen igencsak komoly költségeink lehetnek, ha egy villany- vagy gázbekötés nem közvetlenül, hanem többször tíz méteres távolságból valósulhat csak meg. Persze a döntéskor a közlekedést, az infrastruktúrát, az alapvető szolgáltatók és szolgáltatások közelségét is vegyük figyelembe, hiszen a munkába járáshoz, a gyerekek iskoláztatásához vagy a mindennapi ügyek elintézéséhez ez rendkívül lényeges lesz.
3. A tervezésnél nagyon figyeljünk oda
Bár konkrétan a kivitelezéskor is rengeteg dolgot el lehet rontani egy ház felépítésekor, azonban a legnagyobb hibákat általában már tervezéskor elkövetik az emberek. Mivel minden egyes négyzetméter százezrekkel növelheti meg az építkezés költségét, ezért nyilvánvalóan arra törekszünk már a tervrajzok kialakításakor, hogy ott spóroljunk a hellyel, ahol csak lehet. Ez valahol normális, azonban érdemes megtalálni az aranyközéputat, hiszen sokan elfelejtik, hogy egy életük van, csak egyszer építkeznek, és egy szűkösre vett konyha vagy hálószoba évtizedeken át megnehezítheti az életüket.
Gyakori probléma például a fürdőszoba méreteivel spórolni, hiszen ez tipikusan olyan hely, ahol egy-két négyzetméter lefaragása nem tűnik soknak, de gyakran komoly gondokat okoz, amikor rájövünk, hogy nincs helye a mosógépnek, sőt jó lenne egy szárítógépet is elhelyezni valahol. Erre vagy egy extra zuhanyzó kialakítására azonban már nem lesz lehetőségünk, mert abból a plusz 2-3 négyzetméterből inkább a nappaliban alakítottunk ki egy bárpultot, ami nélkül biztosan meglettünk volna. Érdemes tehát odafigyelni a tervezéskor minden kis apróságra, szem előtt tartva a család későbbi bővülését is.
4. Ha tehetjük, inkább bízzuk generálkivitelezőre az építkezést
Már bizonyára a fentiekből is kiderülhetett, hogy az építkezés nemcsak óriási befektetéssel jár, de rengeteg odafigyelést igényel, hiszen a türelem mellett sok-sok ügyintézésre van szükség ahhoz, hogy felépülhessen saját otthonunk. Mivel rengetegen már a tervezéssel megakadnak és hónapokig csúszik csak emiatt a tervezés, esetleg menetközben döbbennek rá arra, hogy mekkora fába vágták a fejszéjüket, és több százezer forint elköltése után inkább meghátrálnak, ezért érdemes lehet egy olyan kivitelezőre bízni a munkálatokat, aki az első tollvonástól kezdve a kulcsok átadásáig képes levezényelni egy egész építkezést.
Pontosan ezt a feladatot látja el egy generálkivitelező, aki segítséget nyújt nekünk abban, hogy az első engedélyek beszerzésétől kezdve, a tervek elfogadásán át, a teljes kivitelezésig bezárólag minden terhet levesz a vállunkról, hogy pár hónapon belül egy kulcsrakész ház születhessen elképzeléseinkből. Bár a generálkivitelezőnek nyilván plusz költségei vannak, de ha belekalkuláljuk azt, hogy ezzel nem esünk ki a munkából, nem kell idegeskednünk és folyamatosan várakoznunk, a vállalkozók miatt izgulnunk, sőt elkerülhetjük még a rejtett költségeket is, akkor végső soron egy kulcsrakész ház megrendelése egyáltalán nem, vagy csak minimálisan kerül többe, mintha egymagunk intéznénk mindent.
Álmaink otthonának megvalósításáról pedig ilyenkor sem kell lemondanunk, hiszen bár teljes meghatalmazást adunk a generálkivitelező kezébe, azonban ő minden tekintetben a mi elképzeléseink és óhajaink szerint jár majd el, hogy a végeredmény maximálisan kielégítse az igényeinket. Ennek köszönhetően nyugodtan készülhetünk a költözésre, nem kell nélkülöznie minket a családnak sem, ezek a dolgok pedig kis túlzással megfizethetetlenek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.