Bár esővel indult idén a nyár, nem kell sokat várni, hogy újra előkerüljenek a klímák távirányítói. A készülékek bekapcsolása előtt nem árt tisztában lennünk néhány alapvető karbantartással kapcsolatos tudnivalóval.
Megbetegedések melegágya is lehet
A klíma működése közben folyamatos a páralecsapódás, amely kedvező táptalajt jelent a különféle gombáknak, vírusoknak és baktériumoknak. A nem megfelelően fertőtlenített és karbantartott készülék káros hatással lehet az egészségünkre: allergiás reakciót válthat ki, sőt, akár komoly légúti megbetegedéseket is okozhat. A klímatisztítás maga a készülék zavartalan és hatékony működése érdekében is fontos, hiszen a karbantartás hiánya a készülék élettartamának rövidülését is okozhatja.
Szezon előtt, szezon után
Hámori Erika, a Praktiker kategória menedzsere szerint a készülékek tisztítását évente legalább kétszer, de szennyezettebb helyen akár többször is érdemes elvégezni – ez különösen fontos lehet most, az egészségügyi vészhelyzet árnyékában. Erre leginkább a tavasszal, leginkább a klíma első szezonális használata előtt, illetve ősszel kell sort keríteni. Idén különösen fontos a klímatisztítás gyakorisága, az alaposság és a megfelelő minőségű klímatisztító használata.
Karbantartás lépésről lépésre
Első lépésként nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk a készüléket. Ezután következhet az előtisztítás, azaz a klíma felnyitása és kitörlése, kiporszívózása, majd jöhet a klímatisztító spray: ezek már ezer forint körül kaphatóak (a Praktikerben 1300 forintért beszerezhető), és gondoskodnak arról, hogy a vírusok, gombák és baktériumok ne maradjanak életben a légkondi belsejében. A spray-t egyenletesen kell használni, 10-15 perc, míg kifejti a hatását.
Ezután a készüléket be lehet kapcsolni, majd járatni, hogy a hőcserélőről a lecsapódó pára a fertőtlenítő folyadékot a cseppvíz elvezető csőbe is belemossa. Ez idő alatt érdemes a beltéri porszűrőt elmosni, majd megszárítani, és visszarakni a beltéri egységbe. Ne feledkezzünk meg a vízgyűjtő tálca tisztításáról sem!
A kültéri egység tisztítása általában nagynyomású levegővel történik. Ezt a kültéri ventilátor által szállított levegő áramlásának irányával ellentétes irányból fújják a hőcserélő lamellái közé, így a berakodott por és más szennyeződés könnyedén eltávolítható a hőcserélőből.
Mikor hívjunk szakértőt?
Amennyiben kellemetlen szagú a levegő, amelyet a bekapcsolt klíma fúj, akkor valószínű, hogy nincs megfelelően kitisztítva a beltéri egység. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy egyedül is meg tudjuk oldani a klíma teljes körű fertőtlenítését, avagy komolyabb szennyeződések esetén mindenképp kérjük szakértő segítségét!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!