Ha már most azon gondolkodnánk, hogy milyen cserepet válasszunk tavasszal a felújítás során, érdemes körbenéznünk a trendek terén…
Az építészeti divatirányzatok gyorsan változnak. Emlékezzünk csak, jó egy évtizede az „amerikai konyhás”, földszintes, tagolt formájú épületek hódítottak, a tetők színe pedig tarkára változott, épületeink egyre inkább megpróbálták visszaadni az olasz nyaralás során látott délvidékies hangulatot.
Néhány éve hódít a bauhaus és minimál stílus, és ez visszaköszön a belső tereken, illetve az épületeken is. Az épületek letisztult négyzetes vonalaihoz igazodik a tetőforma, sok esetben két félnyeregtető magasságban eltérő találkozása hoz izgalmat az épület látványába. Ezeken az egyszerű épületformákon kedvelt színösszeállítássá vált a hófehér homlokzat és vele kontrasztos antracit színű nyílászárók és tetőfelületetek. Érdekesség, hogy a Bramac legutóbbi, építészek számára meghirdetett pályázatán a tetők 80%-a antracit színű (Tectura) sík, egyenes vonalvezetésű cseréppel volt fedve.
A formák és színek mellett szerencsére előtérbe kerül az energiahatékonyság is, így az építkezők számára nemcsak a megjelenés fontos, hanem a várható komfort is. Sok esetben a tetőknél nem a téli hideg okozza a kihívást, hanem a nyári felmelegedés. A divatos, sötét színű tetők sajnos pont nem segítik a tetőteret hűvösen tartani, de ma már létezik az ún. Thermoprotector technológia, amely lényege, hogy a tetőcserép bevonata a napsugárzás infravörös tartományát reflektálja, így az még antracit szín esetén se melegszik fel jobban, mint egy világos színű fedőanyag.
Mára a tetők funkciója is változott, hisz már nemcsak az időjárás hatásaitól védenek, hanem energiát is termelnek, gondoljunk csak a napelemekre, napkollektorokra. Fontos, hogy ezek a berendezések úgy is beépülhetnek a tetőbe, hogy nem rontják az épület megjelenését.
Forrás: Bramac