Minden otthonnak vannak adottságai, amelyek meghatározzák a fűtési lehetőségeket.
A társasházak gázfűtésénél általában a kéménybélelés az első olyan probléma, ami miatt a tulajdonosok elgondolkodnak alternatív megoldásokon; ez legtöbbször elektromos fűtést, kályhát vagy kandallót jelent.
Az elektromos fűtés előnye, hogy a beépítés és a karbantartás egyaránt olcsó. Nem kellenek gépésztervek, karbantartás nélkül is üzemel, kevés benne az olyan alkatrész, ami tönkremehet. Sajnos még mindig az van a köztudatban, hogy az elektromos berendezések sokat fogyasztanak, de ez nem fedi a valóságot, hiszen a mai fűtőpanelek már egészen más elven működnek, mint a régiek.
Az alternatív fűtési módszerek közül egyre népszerűbbek a kályhák, kandallók, amelyek akár az egész házat képesek kifűteni, ha centrálisan, a ház közepén helyezkednek el, összenyitható terekkel.
Ezekhez kiegészítésként szerelhetők vízteres (ahol a víz cirkulál), illetve légtechnikás elosztó rendszerek; az utóbbi esetben a kandalló forró levegőjét juttatjuk el a ház többi részébe. Ezekhez jó kiegészítés lehet egy-egy elektromos radiátor, amelyek lokálisan, egyedi termosztátokkal pótolják a hiányzó hőt.