A konyhában a dizájn mellett ma már egyre inkább előtérbe kerül a funkció, hiszen itt a csapokat nemcsak kézmosásra, hanem mosogatásra, nagyobb edények tisztítására is használjuk.
A kifolyás mellett – alacsony, közepes vagy magas kifolyású csaptelepek – az egyik legfontosabb szempont a víztakarékosság, amit a csapban kialakított gyöngyöztetőkkel lehet befolyásolni. A forgalomban lévő konyhai csaptelepek átlagosan 12-15 liter vizet engednek át percenként, a víztakarékos modellek viszont 5 liter vízzel, levegővel kevert vízsugárral működnek, cseppekre bontják a vizet.
Kézi mosogatás esetén többnyire kihúzható fejű változatot vesznek a vásárlók. Ezeknél még a vízsugár erősségét és szórását is be tudjuk állítani, így fokozva a mosogatás hatékonyságát. Ma már természetesen rengeteg újdonság létezik, és az alapfunkciókat olyan extrák is kiegészítik, amelyek elsősorban a kényelmet szolgálják.
Ilyen például az érintésre működő csaptelep, amit nem szükséges koszos kézzel tekergetnünk, mert az emberi bőr érintésére bekapcsol, vagy a különböző víztisztító szűrővel ellátott, illetve szénsavpalackkal összekötött, buborékos vizet adó típusok.