Noha közel sem tekinthető újdonságnak a honi piacon, mégis csak nagyon kevesen tudják, hogy mi az a zsalukő, illetve mire használható fel a gyakorlatban, hiszen ez a speciális betonelem ránézésre se nem tégla, se nem béléstest, és lényegesen könnyebbnek tűnik, mint bármelyik beton építőanyag. Röviden tehát hamar összezavarja az embereket, márpedig felhasználhatósága kifejezetten sokrétű. Hogy mégis miként definiálhatjuk a zsalukövet, illetve milyen munkálatokhoz alkalmazhatjuk?
A zsalukő nem egy hagyományos betonelem
Hanem sokkal több annál, lényegében önmagában nem is egy klasszikus értelemben vett falazóelem, sokkal inkább egyfajta bennmaradó zsalunak tekinthető. Ebből fakad üreges kialakítása, mely konkrét célzattal lett ilyen, hiszen ezekbe a résekbe vasalást tehetünk és betonnal kiöntve olyan masszív, illetve tartós szerkezeteket készíthetünk, melyek nagy teherbírással rendelkeznek, de esztétikai értékük is kielégítő lesz, ha kedveljük a sík és egységes betonfelületeket, melyek természetesen utólag vakolhatók, glettelhetők, festhetők, de akár burkolhatók is.
Minden egyes zsalukőre jellemző az egységes formakialakítás, ezáltal egymásba csatlakozó nútok biztosítják a könnyed beépítési lehetőségeket, aminek jóvoltából még szakemberre sem lesz szükségünk ahhoz, hogy könnyedén és egyszerűen tudjunk haladni vele. Többféle méretkategóriában készülő termékről van szó, melynek szélessége alapvetően meghatározza felhasználhatóságát, de a speciális sarokelemek vagy végelemek még tovább növelik a lehetőségek tárházát. Ennek is köszönhető, hogy a zsalukő egyre több helyen megjelenik hasznos építőanyagként, de hogy pontosan mégis milyen esetekben alkalmazható, azt az alábbiakban vesszük sorra.
A zsalukő felhasználási lehetőségei
Pincék
Az egyik leggyakoribb felhasználási módja a zsalukőnek alighanem a pinceszintek kapcsán érhető tetten, hiszen a közhiedelemmel ellentétben ezeket a bennmaradó betonzsalukat nemcsak a felszín fölött lehet alkalmazni. Bár alap nem készülhet belőle, de pinceszint falszerkezeteként nagyon jól megállja a helyét abban az esetben, ha kívülről megfelelő vízszigetelést kap. A csapadék közvetlenül nem árt neki, azonban a pince belső részének szárazon tartásához ez a folyamat elengedhetetlen.
Lábazatok
Kifejezetten nagy népszerűségnek örvend a zsalukő abban az esetben, ha a felszín fölé nyúló lábazat kialakítására van szükség. Az alap és az aljzat közti falszerkezet ugyanis rendkívül könnyen felépíthető belőle, miközben nemcsak pontosan lehet dolgozni vele, de mindemellett vasalással és betonnal megtöltve kiemelkedően masszív szerkezetet tudunk kialakítani belőle. Ezen felül a különféle szerelőnyílások és kiállások is egyszerűen megvalósíthatók a földfelszín fölött történő bekötések esetén.
Kerítések
Szintén a zsalukő gyakori felhasználási módjai között tartjuk számon a kerítések kialakíthatóságát, hiszen a masszív betonelemekhez elképzelni sem lehetne gyorsabb és egyszerűbb megoldást, mint ez. A zsalukő kitűnő egyszerű kapuoszlopokhoz, de akkor is, ha komplett alapokra szeretnénk kimagaslóan tartós falazatot felhúzni. A zsalukövet ugyanis alkalmazhatjuk egyrészt kötésben, másrészt pedig vasalással és erős betonnal kitöltve is. Nagy előnye, hogy utána vakolható, burkolható, színezhető, de ellenállóképessége is kifejezetten magasnak tekinthető, ezáltal sem a fagy, sem az eső nem árt neki, kötés után pedig fúrhatók bele különféle térelválasztók vagy előre gyártott kerítéselemek is.
Támfalak
Különösen a lejtős területeken komoly gondot okozhat az állandó földcsuszamlás problémája. Hiába alakítanak ki géppel sík talajt egy domboldalba vájva, a függőlegesre szedett földszerkezeten nem marad meg semmilyen növény, ami megkötné a talajt, így az főként csapadékos időszakokban folyamatosan mozoghat, csúszkálhat. Ezt akadályozhatjuk meg egy tartós támfallal, amit a legmasszívabb formában alighanem zsalukőből létesíthetünk. Ilyenkor a földmennyiség függvényében akár több sorban és több kötésben kell alkalmazni a követ, méghozzá alapból kinyúló vasalással, megfelelő vízszigeteléssel, amivel így akár komplett hegyoldalakat is lehetőségünk nyílik biztosítani.
Rézsűk
Természetesen a zsalukő nemcsak betonozva és vasalva alkalmazható, bizonyos esetekben önmagában is elegendő tartást biztosít ahhoz, hogy megállítsunk vele csúszó domboldalakat, vagy csak egyszerűen látványosabb megjelenítést kaphassanak ezek a felszíni elemek a díszkertben. Az ilyen lejtőkbe ugyanis lépcsőzetesen beépíthetők ezek a zsalukövek, könnyedén feltölthetők termőfölddel, majd virágokkal, futónövényekkel, cserjékkel és örökzöldekkel tarkítva egészen különleges, nem utolsó sorban látványos és tartós megoldás valósítható meg a segítségükkel.
Pillérek és oszlopok
Rengeteg olyan épületkialakítás kap engedélyt, ahol a tervezők födémtartó pillérek és oszlopok beépítését írják elő a megfelelő tartósság érdekében. Ezekhez ugyan vannak kész betonelemek, felépíthetők téglából is, de ha valóban biztonságos és tartós szerkezetet akarunk, akkor a helyben vasalt és betonnal kiöntött zsalukövek segítségével tudunk megfelelő tartást biztosítani az ilyen oszlopoknak. Természetesen díszítő szerepben is megállják a helyüket, hiszen a zsalukövek egyszerűen vakolhatók és burkolhatók.
Ülepítőaknák
A vezetékes szennyvízhálózatok a nagyvárosokban megszokottak ugyan, de vidéken, főként a szórványtelepüléseken gyakorlatilag kivitelezhetetlenek. Ilyenkor a családi házaknak külön ülepítőaknákat kell építeniük, amit zsaluzott vasbetonból is meg lehet valósítani, de a zsaluköves kialakítás sokkal kényelmesebb és egyszerűbb lehet. Ilyenkor több méteres mélységben is biztonságosan rögzíthető támfalakkal tudunk dolgozni, méghozzá akár szakember bevonása nélkül is, sorról-sorra haladva a kövek bebetonozásával és vasalásával.
Lépcsők
Mivel feltöltésük után a zsalukövekből rendkívül tartós betonszerkezetek létesíthetők, ezért megfelelő alapozás és tervezés esetén lépcsők kialakításához is egyszerűen felhasználhatók, pláne vasalással együtt. Mivel betonelemeket kapunk, ezért száradásukat követően gyakorlatilag azonnal járólapozhatjuk a felületüket, amivel az esztétikus kialakítás is azonnal biztosított lesz.
Források:
Békás Épker Kft – Zsalukő típusok