Az energetikai tanúsítványból egy ingatlan energetikai besorolását tudhatjuk meg. Az energetikai besorolás pedig tükrözi az energiafogyasztás mértékét. Energetikai tanúsítvány szükséges ingatlan adásvétele, bérbeadása, használatbavételi engedély kérése, vagy akár energetikai pályázatok esetén is.
Milyen jogszabályok vonatkoznak az energetikai tanúsítvány készítésére?
Az energetikai tanúsítvány készítésének szabályait 2 jogszabályban határozták meg:
- 176/2008. (VI.30.) Kormányrendelet – az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról
- 7/2006. (V.24.) TNM rendelet – az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány 10 évig érvényes.
Előfordulhat, hogy 10 év előtt lejár egy energetikai tanúsítvány?
Igen, vannak olyan esetek, amikor egy tanúsítvány a 10 éves lejárati idő előtt érvénytelenné válik. Ilyen eset lehet például, ha egy ingatlanon olyan energetikai felújítás történik, ami befolyásolja az energetikai tanúsítvány végeredményét.
Az is előfordult már, hogy jogszabály változás történt és például a 2012-es tanúsítványok nem érvényesek 2013-tól, mert azokat még akkor nem kellett hitelesíteni. Ezért a 2012-es tanúsítványoknak nincs HET száma.
Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány ára nem központilag meghatározott ár, ezért annak költségét a szolgáltató szabja meg. Ezért érdemes tájékozódni, hogy mely szolgáltató lehet a legjobb választás. Az árat több tényező is befolyásolhatja:
- földrajzi elhelyezkedése
- ingatlan jellege: lakás, családi ház, ipari ingatlan
- ingatlan mérete
- fűtött szintjeinek száma
Kinek kell fizetnie az energetikai tanúsítványt?
Az energetikai tanúsítvány költségét a tulajdonos fizeti. Tehát ingatlan eladás esetén az eladó és ingatlan bérbeadás esetén pedig a bérbeadó fizeti. Ettől függetlenül a vásárló is fizetheti, amennyiben az eladóval így állapodnak meg.
Mennyi idő alatt készül el az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány elkészítése általában több napot vesz igénybe. Érdemes a szolgáltatás megrendelése előtt erről tájékozódni a szolgáltatónál, hogy utólag ne érje az embert meglepetés. A helyszíni felmérés időpont egyeztetése pár napot vesz igénybe és pár napra van szüksége a tanúsító szakembernek az irodai mérnöki munkához. A tanúsítványt nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, hisz 10 évig érvényes.
Mitől függ, hogy hiteles, vagy nem hiteles egy energetikai tanúsítvány?
A hiteles energetikai tanúsítványok szerepelnek az Országos Építésügyi Nyilvántartásban. A nyilvántartásba a tanúsító szakember tölti fel ügyfélkapus rendszeren keresztül. Innen csak az tud teljes tanúsítványt letölteni, aki feltöltötte, tehát a tanúsító szakember. Viszont pár adat mindenki számára elérhető:
- HET szám
- Település neve
- Ingatlan pontos címe
- Helyrajzi szám
- Energetikai besorolás
- Feltöltés dátuma
Mi az a HET szám?
A HET szám minden energetikai tanúsítvány esetén egyedi. A HET szó egy rövidítés, melynek jelentése: Hiteles Energetikai Tanúsítvány. Az utána következő sorszám pedig a hitelesítés során keletkezik központilag, tehát azt nem a tanúsító szakember adja.
Milyen energetikai kategóriák (besorolások) vannak?
Összesen 12 kategóriát különböztetünk meg:
- AA++ minimális energiaigényű
- AA+ kiemelkedően nagy energiahatékonyságú
- AA közel nulla energiaigényre vonatkozó követelménynél jobb
- BB közel nulla energiaigényre vonatkozó követelményeknek megfelelő
- CC korszerű
- DD korszerűt megközelítő
- EE átlagosnál jobb
- FF átlagos
- GG átlagost megközelítő
- HH gyenge
- II rossz
- JJ kiemelkedően rossz
Milyen változások várhatók a szigorodó 2021-es energetikai követelményekkel kapcsolatban?
A 2021-es évtől kötelező a megújuló energia használata. Ugyanis a „BB” kategória elérése a követelmény, melynek egyik feltétele, hogy minimum 25 % megújuló részaránnyal kell rendelkeznie az épületnek. Tehát bizonyos részarányban kötelező a megújuló energia használata. Ilyen megújuló energia lehet például a napelem, a napkollektor, a hőszivattyú, a geotermikus fűtés vagy akár a pellet is.
A határoló szerkezetek követelmény értékei nem változnak, így a 2018-ban szigorodott értékek maradnak érvényben.
Ki jogosult energetikai tanúsítvány készítésére?
Az energetikai tanúsítvány készítésére külön jogosultságra van szükség. Az érvényes jogosultsággal rendelkező szakemberek megtalálhatóak a Magyar Mérnöki Kamara, vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékében.
A Mérnöki Kamaránál a jogosultság elnevezése:
TÉ – Épületek energetikai tanúsítása (Energetikai tanúsító).
Az Építész Kamaránál pedig:
TÉ (Energetikai tanúsítói jogosultság).
Egyre nagyobb a jelentősége…
A környezetvédelemnek évről évre egyre nagyobb jelentősége van. A vásárlók tájékoztatására egyre nagyobb hangsúlyt fektet az Európai Unió, ezért nem véletlen, hogy az ingatlanok energetikai besorolását is már kötelező feltüntetni, ingatlan eladás esetén. A vásárlók pedig egyre tudatosabbak, így figyelembe veszik az energiafogyasztást jelző besorolásokat, ezért az energetikai tanúsítványnak egyre nagyobb jelentősége van.
(PR cikk(