A csőtörés sosem jön jókor, és sajnos pillanatok alatt hatalmas kárt tud okozni. Sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat a jövőben, ha az alábbiakra kellőképp odafigyelünk.
Bárhol, bármikor
Csőtörés bárhol kialakulhat, akár az otthonunkon belül, akár a házon kívül is. Az okok mögött általában a több évtizedes lefolyórendszerek, a burkolatlan csőhálózatok és a vízvezeték problémák állhatnak. Mindezeken túl érdemes számolni az anyagok elhasználódásával és -kopásával is. Tovább ronthat az esélyeken a rossz tervezés és a kivitelezés is.
Mindezek alól a lakóépületekben végigfutó lefolyórendszerek sem kivételek. A vezeték- és csőrendszerek folyamatos nyomás alatt vannak – ha a víz egyetlen repedést is talál magának, ott utat tör majd később. Ilyen repedés kialakulhat a már korábban említett rossz tervezés vagy forrasztás nyomán is.
Tipp: ha KPE csövet földben vezetünk, akkor csak és kizárólag műanyag idomrendszert használjunk! Ezek lehetnek szorítógyűrűs és süthetős csatlakozásúak is. A legkevesebb idomot használjuk fel a csőhálózathoz, és ha lehet, a legrövidebb úton vigyük a fogyasztóig, vonalasan szerelve. Ha a csővezetékeket jól körbeszigeteljük, a dilatációs problémák is megoldódnak.
Fontos a megelőzés
Mindenekelőtt a tervezési fázisban kell jó döntéseket hozni, ezután jöhet majd a kivitelezés. Fordítsunk kellő figyelmet a vezetékrendszer anyagának kiválasztására: mikor kell kemény és lágy forrasztás, menetes csatlakozás, KPE rendszer, és így tovább. Bár mindezek nekünk nem mondanak túl sokat, de a jó szakember ezzel elejét veheti a későbbi problémák kialakulásának.
Dilatációs problémát jelezhetnek a repedések
A dilatáció tágulási hézagot jelent. Erre azért van szükség, mert az építőanyagok a hőmérséklet változásának megfelelően tágulnak, avagy zsugorodnak. A tágulási hézag abban segít, hogy az anyagok ne feszülhessenek egymásnak, így ad számukra egy kevés mozgásteret. Ezt a hézagot általában rugalmas anyaggal töltik ki a mesteremberek. Az építkezés során szándékosan tervezik be, ám előfordul, hogy megfeledkeznek róla. Emiatt sokszor végigreped a falban a burkolat, ami szabad szemmel is jól látható.
Tipp: a dilatációs hézagokhoz burkolatmegszakító fuga alkalmazását javasolják a szakemberek.
Csőrepedés és vízszivárgás felderítése
Otthonunkat vezetékrendszerek sokasága szövi át. A rossz illesztések, tömítések, anyagkopások és mechanikai sérülések gyakran szivárgáshoz, beázáshoz vezethetnek. Amennyiben ezt tapasztaljuk, ne várjuk meg, hogy nagyobb baj legyen, azonnal forduljunk szakemberhez, aki a megfelelő eszközökkel azonnal fel tudja deríteni a szivárgás pontos helyét. Hogy mindezt elkerüljük, érdemes félévente átnézetni otthonunkat egy megfelelő vízszerelő szakemberrel.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!