Mit bízzunk szakemberre, mit csináljunk magunk, és mit kell tudni a hagyományos hazai panellakásokról? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Magyarországon közel 800 000 panellakás található. A hatvanas évektől gomba módra szaporodtak minden nagyvárosban, hiszen az előregyártott vasbeton elemek egymásra sorolása egyszerű és gyors építési technológiának bizonyult. A házgyáraknak tervezett típusalaprajzok többnyire még ma is kimondottan praktikusak, vagyis a kis alapterületű panellakások esetében nem szükséges nagy átalakításokat eszközölni. Ha mégis hozzá kell nyúlni a falakhoz, akkor bízzuk szakemberre, aki megfelelő eszközökkel tud panelt vágni.
Természetesen ennél a lakástípusnál is akadnak jellegzetes problémák: könnyen melegszik, a klímaberendezés kültéri egységét nehéz elhelyezni, vagyis itt különösen fontos a megfelelő beltéri árnyékolás. Az elektromos kiállások „elmozdítása” sem könnyű, ezért – mivel az álmennyezetet a 265-270 cm-es belmagasság nem teszi lehetővé – sokan gipszkarton lapot illesztenek a mennyezetre, amelyben el lehet vinni a vezetékeket, majd glettelve, hálózva eltüntetik a nyomokat.
Szintén gyakori gond a panelekben, hogy az ablakok és a sarok között nincs elég távolság ahhoz, hogy egy 40 vagy 60 cm mély szekrény bekerülhessen. Esetenként ezért is kardinális kérdés a panelvágás, illetve az ajtók helyének a megváltoztatása.
Az ilyen épületekben persze a víz és a lefolyók helyzete is teljesen kötött. Mivel nem olyan vastag a födém, mint a régi bérházak esetében, nem biztosítható a lefolyók kellő lejtése. A WC tehát szükségképpen az eredeti helyén marad, a vízelvezetést pedig csak szerelőfalak segítségével lehet esetleg megoldani.
A legnehezebb feladat talán a konyha megtervezése, mert kis helyen rengeteg funkciónak kell helyet találni, ráadásul a berendezés kialakítását itt is meghatározzák a vízkiállások. A felső szekrényeket érdemes a mennyezetig emelni; egy kis létra segítségével a ritkán használt tárgyakat rejtő felső polcokat is könnyen elérhetjük. Kombinált mosogatógép és sütő, kombinált mikró és hagyományos sütő is segíthet abban, hogy jól gazdálkodjunk a térrel. Az egy-két személyes háztartásokban elég egy pult alá építhető hűtőszekrény, így toronyelem nélkül folytatódhat a munkalap.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!