Ha otthonunkat egy régi ház patinás lakásában képzeljük el, tisztában kell lennünk néhány alapvető nehézséggel.
Elrendezés
Az átalakításnál gondot okozhat, hogy többnyire rossz a beosztása ezeknek a patinás lakásoknak, mert a hajdan óriás méretű otthonokat sokszor a praktikum teljes figyelmen kívül hagyásával szabdalták kisebbekre. Ajánlott már a tervezés fázisában bevonni a munkába egy belsőépítészt, mert csodákat művelhet!
Restaurálás
A régi nyílászárók, stukkók, rozetták pótolhatatlan értéket képviselnek. Egy szakember számára nem lehetetlen ezek korhű felújítása, tehát ne hanyagoljuk el a belsőépítészeti elemek restaurálását. Néhány karakteres kortárs darabbal és friss megoldással izgalmasan eklektikus lakást alakíthatunk ki.
Műszaki állapot
Számítsunk rá, hogy a villanyvezetékeket szinte biztosan cserélni kell, sehol nem maradhatnak a falban futó alumíniumvezetékek (ezekhez nem köthetjük a korszerű rézvezetékeket, mert nagyon tűzveszélyes). A falon belüli állapotokról bontással, esetleg a kapcsolók leszerelésével kaphatunk valamifajta képet. Az mindenképpen gyanús jel, ha a kapcsolók különböző fajtájúak.
Engedélyek
A helyiségek variálásánál meghatározó adottság a vizes strangok elhelyezkedése és a falak mozgathatósága. A tartószerkezetet nem érintő változtatásokhoz nem kell engedély, bár a bejelentési kötelezettségnek ez esetben is eleget kell tenni. A főfalak mozgatásához viszont engedélyre lesz szükség, illetve egy statikusra, mert a szakvélemény benyújtása alapfeltétel.
Fűtéskorszerűsítés
Ha kazáncserére vagy gázüzemű készülékek áthelyezésére kerül sor, számolnunk kell a tervezéssel és az engedélyezéssel. Emiatt azonban felesleges aggódni, hiszen a legtöbb gépész tervezőkkel dolgozik, vagyis az ügyintézés részét képezi a kivitelezési munkáknak.
Lichthóf
Érdemes a kiszolgálóhelyiségeket (fürdő, wc) e köré rendezni – ahogy régen is tették –, hiszen biztosítja a természetes szellőzést. A közös képviselővel egyeztessünk arról, hogy mit helyezhetünk ki a lichthófba (elszívó, légkondicionáló).
+ 1 tipp: Fontos megvizsgálni, hogy a villanyóra elbírja-e azt a rengeteg elektromos eszközt, ami egy mai háztartás nélkülözhetetlen része. Valószínűleg bővíteni kell, és ha már bővítik, a villanyóra a jelenlegi szabályozások szerint kikerülhet a folyosóra, így felszabadul a helye.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!