Mielőtt belevágunk egy építkezésbe vagy felújításba, lényeges tisztázni, milyen szakembereket kell keresnünk. Új sorozatunkban első részében segítünk a mérlegelésben: mikor forduljunk építészhez, és mikor belsőépítészhez?
Mikor kell építész…?
Építészre van szükség, ha új vagy felújított családi házba szeretnénk költözni. Már akkor érdemes a szakember segítségét kérni, amikor kinézzük a telket, hiszen így kezdettől tanácsokkal lát el minket a tájolás kérésében, illetve a koncepció kialakításában. Az építész konzultál geodétával, statikussal is, akik szintén nélkülözhetetlenek egy ilyen nagy volumenű munka kezdetén. Elkészíti a terveket, majd az árazatlan költségvetést, ami alapján mi megkeressük a kivitelezőket.
Szintén az építész készíti el a látványterveket az új vagy átépítésre váró házról, annak tömegeiről, külső színezéséről, s ezt a megrendelővel folytatott konzultációk szerint a végleges formáig alakítja. Amennyiben erre megbízást kap, ő tárgyal a kivitelezővel, a szakági mesterekkel és persze egyeztet a helyi építési hatósággal.
Az építész gondoskodik arról, hogy a ház minden előírásnak, aktuális rendeletnek megfeleljen, és a munka adott szakaszaiban lefolytatja az engedélyezési eljárásokat. Ugyancsak építészi feladat az építési engedély alapján készült kiviteli terv kidolgozása. A szakember sok esetben vállalja a művezetői teendőket is, hogy minden rendben bonyolódjon le a kivitelezés során.
Kiss Miklós építész, belsőépítész, Arkitektor:
„Építésiengedély- vagy bejelentésköteles munkák esetén feltétlenül építész szakemberhez kell fordulni. Ez vonatkozik a lakáson belüli átalakításokra is, ha a tartószerkezetet érintik, illetve ha az épület örökségvédelmi okok miatt engedély- vagy bejelentésköteles. Az építész abban a fázisban készíti a kiviteli terveket, amikor az apróbb, de a mindennapi életet nagymértékben befolyásoló elemek – például burkolat, beépített bútorok, szaniterek, elektromos kiállások – még nincsenek teljesen véglegesítve. Természetesen már az építész terve is tartalmazza ezeket az információkat, de nem azzal a részletességgel, mint egy belsőépítészi dokumentáció, amelyben pontos terméktípusok, végleges konszignációk szerepelnek.”
… és mikor van szükség belsőépítészre?
Ezzel ellentétben – ahogy a neve is mutatja – a belsőépítész munkája a négy fal között zajlik, átalakít, illetve berendez már létező lakásokat, házakat. Falakat mozgat, megcserélheti az egyes terek funkcióit, megtervezi a világítást, anyagokat választ, bútorokat tervez, mindent megtesz egy kényelmes otthon kialakítása érdekében. Egy igazi belsőépítész természetesen rendelkezik építészeti alapismeretekkel, otthonosan mozog a bútortervezéshez szükséges faipari közegben, és képben van a jelenlegi dizájntrendekkel, korszerű anyagokkal kapcsolatban is.
Papp Glória építész, belsőépítész:
„Alapvető különbség az építész és a belsőépítész szerepe között, hogy míg építészt bizonyos esetekben jogilag kötelező választani, egy belsőépítész megbízása mindig saját döntés. Utóbbi mellett szól, hogy a szakember tapasztalatának köszönhetően jobban átlátja a belső térszervezés kérdéseit. Mivel tájékozott, többféle anyagot ismer, tehát jobban tud gazdálkodni, mint egy laikus, így segítségével sokat spórolhatunk. Referenciák alapján válasszunk belsőépítészt, vagyis ne sajnáljuk az időt, nézzük meg a korábbi munkáit, hogy eldönthessük, tetszik-e a gondolkodása, ízlése.”
A Lakáskultúra ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!