Építkezés és felújítás előtt érdemes tájékozódnunk, melyik szakembernek mi a feladata. Új sorozatunk második részében eláruljuk, mi a generálkivitelező feladata, és mikor érdemes hozzá fordulnunk.
Nagyobb építkezésnek, felújításnak csak egy tapasztalt, referenciával rendelkező generálkivitelezővel érdemes nekikezdeni. A kivitelező feladatait számos jogszabály mellett az Építési törvény, valamint a Kivitelezési kódex határozza meg. Ő felelős az építési tevékenység jogszerű lebonyolításáért, illetve építésiengedély-köteles munkáknál a felelős műszaki vezetővel ő nyitja meg az építési naplót, amelyet vezetnie kell a munka során.
Amennyiben nincs szükség építési naplóra, legfőbb feladata, hogy összefogja a szakági mestereket és az egyes alvállalkozókat. Adott esetben a kivitelező ügyel az építészeti emlékek – például egy védett homlokzat – megóvására; jelentenie kell, ha a földmunkák során régészeti leletek kerülnek elő, illetve ha veszélybe kerül valamilyen természeti kincs, és gondoskodik a hulladék megfelelő helyre szállításáról.
A generálkivitelező felelős azért, hogy az építész által kidolgozott tervek az előírtaknak megfelelően valósuljanak meg. Egy jó kivitelező aranyat ér, nem beszélve arról, mennyi időt és pénzt takaríthatunk meg azáltal, hogy jól összefűzi az egyes munkafolyamatokat, nincs csúszás a szerződésben leírt határidőhöz képest, és tudja, milyen anyagokat érdemes választani.
A munka megkezdése előtt részletesen átnézi a terveket, és amennyiben hiányosságokat vesz észre, felhívja rá a megbízó figyelmét, illetve jelzi, ha valamit költséghatékonyabban meg lehet valósítani. Az építkezés befejeztével átadja a beépített anyagok listáját tartalmazó iratot, valamint az arra vonatkozó dokumentációt, hogy merre futnak a vezetékek a falakban, hol ér véget a padlófűtés, hol kell figyelni a falfűtésre, stb.
A munka folyamán ő tartja mindenkivel a kapcsolatot, egyeztet a megrendelővel, a tervezővel, a kijelölt műszaki ellenőrrel, a mesterekkel, sokszor a hatóságokkal is. A legtöbb esetben ő indítja el a gáz, a villany, a víz, a kémények papírjait a hivatalok hosszú, tekervényes útján.
Tevékenységek és díjak – mi mennyibe kerül?
- Falfelületek, régi festék eltávolítása: 400-600 Ft/m²
- Falfelületek mélyalapozása: 150 Ft/m2
- Falfelületek glettelése, csiszolása: 450-700 Ft/m²
- Fehér diszperziós festés: 350-550 Ft/m2
- Latexfestés: 550-750 Ft/m2
- Latex- (selyem-) festés: 650-1200 Ft/m2
- Mázolás: 3800-6500 Ft/m2
- Normál méretű csempe lerakása: 2300-3500 Ft/m2
- Nagy méretű járólapok lerakása: 3500-7000 Ft/m2
- Laminált parketta lerakása: 900-1200 Ft/m2
- Szalagparketta lerakása: 1500-2000 Ft/m2
- Csaphornyos parketta lerakása: 2500-4000 Ft/m2
- Parkettacsiszolás/-lakkozás: 3200-4850 Ft/m²
Új építésű háznál legalább 200 000 Ft/m2 építési költséggel számolnak, de a határ természetesen a csillagos ég. Egy lakás teljes átalakításának költsége minimálisan 150 000 Ft/m2.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!