Felújítást vagy lakásvásárlást tervezel? Segítünk tájékozódni a szakemberek feladatkörei között. Sorozatunk utolsó részében részletesen bemutatjuk, mikor érdemes lakberendezőhöz fordulnod.
A lakberendező közbelép – de mikor?
A lakberendezőtől már a lakásvásárlás vagy a tervezés előtt rengeteg hasznos tanácsot kaphatunk. Néhány konzultáció után átlátja, hogy mire van szükségünk, mekkora a helyigényünk, mi az egyes helyiségek, funkciók ideális elrendezése, hova kell árnyékoló az égtájakat figyelembe véve. Kisebb válaszfalakat mozgathat, kapcsolási tervet javasol a villanyszereléshez, és természetesen rendelkezik az efféle beavatkozások megítéléséhez elengedhetetlen szakismerettel.
A lakberendező, enteriőrtervező építészeti végzettség hiányában soha nem nyúlhat főfalhoz, födémhez, nem tervezhet áthidalásokat, kiváltó pilléreket, beltéri lépcsőket, ezekhez tehát építész, statikus, belsőépítész segítségét kell kérnie. Feladata összetett, részt vesz a legkülönbözőbb beépítendő dolgok, például radiátor, árnyékolók, burkolatok, dekorvakolatok, külső és belső nyílászárók, süllyesztett lámpák, elektromos szerelvények kiválasztásában.
Figyelemmel kíséri az egész munkafolyamatot, tartja a kapcsolatot a kivitelezővel, a mesterekkel, miközben folyamatosan egyeztet a megrendelővel. Ismeri megbízója igényeit, elviszi boltokba, képeket, rajzokat, látványterveket mutat, amelyek segítenek elképzelni a leendő tereket. A stylistok ilyen mélységig ritkán folynak bele az építkezésbe, leginkább egy már elkészült, rendelkezésre álló tér stílusát formálják át. Színeket, bútorokat, lámpákat, textileket, kiegészítőket választanak, harmóniát teremtve a megrendelő kérésének, ízlésének megfelelően és pénztárcájának függvényében.
Eladni is egyszerűbb lakberendezővel
Akkor is egyre többen kérik stylistok segítségét, amikor egy lakást vagy házat el szeretnének adni, hiszen ha egy tér jól mutat a fotókon, könnyebb az ingatlant eladni és kiadni is. Fontos, hogy mielőtt belevágna a közös munkába egy lakberendezővel vagy stylisttal, ismerje meg, hogyan dolgozik, milyen stílust kedvel, mert ha nem egyeztethető össze a megrendelő és a tervező ízlésvilága, folyamatos feszültség nehezíti meg a közös munkát, ellenben ha hasonló a két látásmód, szórakoztató és örömteli lesz minden találkozás.
Vajta Szilvia, belsőépítész:
Hogy mit kaphatunk egy szakembertől? Elsősorban szakmaiságot. Az egész munkafolyamat során nagy segítséget jelent, de a végeredmény tekintetében mindenképpen. Egy adott térből képes a legtöbbet kihozni technikailag, funkcionálisan és esztétikailag egyaránt, mivel behatóan ismeri az anyagokat, technológiákat, ami egyre lényegesebb. Régebben nem volt kérdés, hogy a fürdőbe mindenhova csempe kerül, és gyakorlatilag csak a kék és a zöld között lehetett választani. Ma már 30-40-féle anyagot használhatunk csak falburkolatnak, a színek végtelen skálájáról nem is beszélve.
Nikoletti Petra, enteriőrtervező:
Minden lakásfelújítás, építkezés esetén ajánlott konzultálni egy enteriőrtervezővel, hisz már egy alkalom is segít kiküszöbölni a komolyabb hibákat. Míg a lakberendező elsősorban bútorokat, textileket, hangulati elemeket választ, az enteriőrtervező tereket alakít ki és teljes körűen dekorál. Tapasztalt szemmel néz az alaprajzra, azonnal felméri a hibákat, megtalálja a kedvezőbb alternatívát, hiszen néha már egy ajtó áthelyezése megoldást jelent a bútorozás terén. A bizonytalankodókat „kézen fogja”, és olyan otthonhoz segíti megrendelőit, amilyenről álmodtak. Persze nem találja ki a megrendelő vágyait, „csak” összerendezi az elképzeléseket.
Mi mennyibe kerül?
Lakberendező, enteriőrtervező munkadíj: 5000-15 000 Ft/m2 (kisebb lakásra lehet felár)
Tanácsadás: 6000-15 000 Ft/óra
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!