Szinte mindenki életében elérkezik egy pillanat, amikor már nem megfelelő számára az otthona, ezért átalakítás vagy új ingatlan vásárlása mellett dönt. A lakás személyre szabása kevesebb stresszel jár, ha előzőleg alaposan átgondoljuk a teendőket.
Első lépés: a felmérés
Ha megtaláltuk a lakást, ami leginkább megfelel az elképzeléseknek, az első lépés az ingatlan felmérése. Talán furcsán hangzik, de a valós alapterület gyakran nem egyezik a tulajdoni lapon szereplő adattal.
A különbség ugyan legfeljebb 5-6%, de mindenképpen jó tisztában lenni a valós mérettel. Csak egy pontos alaprajzból derül ki világosan, hogy az adott lakás egyáltalán átalakítható-e az igényeink szerint.
Műszaki alaprajz hiányában, egy pontatlan vonalrajzon nem látni, hol fut a főfal, melyik mozdítható válaszfal, hol bújnak meg a kémények és a strangok, márpedig utóbbiak pozícióján nem szabad változtatni. Társasház esetén a szomszédok ejtőcsövei, vízvezetékei, szellőzői és kéményei is ezekben a blokkokban futnak, ilyen helyeken még vékonyítani, vésni is tilos. Ellenőriztetni kell, hogy másik lakó nem kötött-e be elszívót, kandallót a kéményünkbe – ez sajnos elég gyakori! Ilyen esetben szólítsuk fel, hogy állítsa helyre az eredeti állapotot.
Következő lépésként a kiválasztott generálkivitelezőnek kell felmérnie, hogy milyen állapotban van a fűtésrendszer, illetve a szigetelés, szükséges-e cserélni vagy felújítani a nyílászárókat, vezetékeket. Ezt követően készülhet el az előzetes kalkuláció, amelynek alapján végre megtudjuk, a rendelkezésünkre álló összegből megoldható-e a felújítás.
A belső átalakítások tervezése
Ha egy főfalon szeretnénk nyílást vágni, mindenképpen kérjük statikus szakvéleményét, aki kiszámolja, mekkora nyílást vághatunk a falon, és milyen áthidalógerendát kell alkalmaznunk. Nagyon fontos betartani az előírásokat, hiszen egy meggondolatlan bontás következtében veszélybe kerülhet az egész épület stabilitása. A fentiek érvényesek a közepes vastagságú, 20-25 cm körüli falakra is, ezek statikai szerepét szintén meg kell vizsgálni.
A kivitelező és a statikus felelőssége, hogy megállapítsák, az adott falnak biztosan nincs tartófunkciója, ami miatt megroppanhat a felső emeleteken a födém. A terven jelöljük, melyik helyiség lesz nagyobb vagy kisebb, és azt is, ha funkcióváltás történik, mondjuk a fürdő átkerül egy szomszédos helyiségbe. Amennyiben vízcsöveket, lefolyókat és fűtéscsöveket kell mozgatni, a feladat nehezebb, mint ha csak lakószobák vagy gardróbok helye változik.
Helyiségek átszervezése
Egy helyiség funkciócseréjének számos oka lehet: kicsi a nappali vagy túl nagy a háló, a konyhát és az étkezőt jobb lenne összenyitni, a WC-t leválasztani a fürdőtől, stb. Ilyenkor célszerű egy-egy falat lebontani, és máshol újraépíteni. A konyha bekerülhet a nappaliba, így nyerhetünk egy szobát. Előfordul, hogy az egyes hálókhoz különálló gardrób készül, vagy egy saját fürdőt alakítanak ki mellettük.
Van, aki mosókonyhát szeretne, némelyek pedig ki akarják zárni a nappaliból a konyha és az étkező funkciót. Amikor kirepülnek a gyerekek, a gyerekszoba gyakran átalakul mozi- vagy vendégszobává. Egy újszülött érkezése szintén szükségessé teheti a falmozgatást, ilyenkor többnyire egy nagyobb helyiséget választanak szét két kisebbre.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!