A festést sokan fárasztó és időigényes munkának tekintik, ami miatt az egész lakás a feje tetejére áll. Ez nem feltétlenül igaz, ha gondosan megtervezzük az egyes lépéseket.
Tervezés: Készítsünk listát a szükséges eszközökről, majd ezzel látogassunk el egy közeli barkácsáruházba. Előzőleg döntsük el, hogy milyen hangulatot szeretnénk a helyiségben, és ennek fényében vizsgáljuk meg a színeket. Ne siessük el a választást, inkább vigyünk haza színkártyát, és másnap térjünk vissza a boltba. Számoljuk ki, mennyi alapanyagra lesz szükségünk, majd hasonlítsuk össze az egyes festékek tulajdonságait. A pénztárcabarát megoldás érdekében gondos megfontolás után válasszunk.
Festék: Ma már létezik egyrétegű, csepegésmentes, formaldehidmentes, extra nagy fedőképességű, sőt illatosított falfesték is. A speciális termékekkel nemcsak időt és energiát, de pénzt is spórolhatunk. Ezeknek a tulajdonságoknak köszönhetően a munka egyszerű, nem kell tartani a kellemetlen festékszagtól, ráadásul a takarítás ugyancsak gyorsabb és könnyebb lesz.
Előkészítés: Szükség esetén javítsuk ki a fal hibáit. A glettelést, csiszolást, portalanítást követően mélyalapozás ajánlott, ezután következhet a falfestés. A padlót védjük takarófóliával – bár ha csepegésmentes falfestéket választunk, ennek szerepe elenyésző. Szereljük le vagy maszkolószalaggal ragasszuk le a villanykapcsolókat, konnektorokat, és ha nem egyforma színt használunk, maszkoljuk a mennyezet és az oldalfalak találkozását is. A festést mindig a mennyezettel kezdjük, utána térjünk rá az oldalfalakra.
Színkeverés: Az egy termékcsaládba tartozó festékek általában jól keverhetők egymással, de minden esetben figyeljünk a gyártó utasításaira. Segítségül hívhatunk színkártyákat, amelyekből kileshetjük az arányokat. Ha saját magunk keverjük a festéket, ne kalkuláljuk alul a szükséges mennyiséget, hiszen kétszer ugyanazt az árnyalatot igen nehéz előállítani. Érdemes néhány csíkkal próbafestést végezni, majd száradás után, nagyjából 2 óra múlva döntsünk, hiszen sokszor módosul az árnyalat. Bevethetünk különböző színezőpasztákat is; ezekkel maximum közép pasztellszínig tudunk színezni.
Minták: Ha egyenes vonalakkal, sávokkal szeretnénk játszani, akkor nagy segítség a maszkolószalag. Létezik olyan maszkolószalag, amelyet kifejezetten falra, tapétára terveztek, tehát biztosan nem szakítja fel és nem sérti fel a felületet leszedéskor. Segítségével könnyedén ki tudjuk jelölni a tervezett mintát. Festéskor az átfolyások miatt fentről lefelé, illetve a világosabb árnyalattól a sötétebb felé haladjunk. Amennyiben nem geometriai mintákban gondolkodsz, rajzold fel előre a kívánt motívumot vagy használd a vetítőmegoldást.