Egy panel is lehet korszerű! Ha a felújítás mellett döntünk, érdemes átgondolni a következő kérdéseket.
1. Beépítsem az erkélyt vagy sem?
Van egy fura szokás a panellakók körében, mégpedig az, hogy beépítik a loggiát. Én mindig ezek elbontása mellett teszem le a voksomat, hiszen többnyire csak egy sokadosztályú ablaksor kerül beépítésre, ami leárnyékolja a szobákat, és még a lakás alapterületét sem növeli meg látványosan. Ez az a hely, ahol gyűlnek a lomok és a hőségtől elszáradt növények, pedig akár egy hangulatos kis erkélyt is létrehozhatnánk.
2. Hogyan tudnék több fényt beengedni?
Izgalmas az átalakítás, ha az ajtó melletti ablak alatt lévő parapetfalat teljesen kibontjuk, és helyére egy teljes hosszában kinyitható kétszárnyú ajtó kerül. Így az év melegebb időszakában teljesen összenyitható a kültér és a beltér, miáltal valóban érzékelhetően javul a térélmény. Ez a megoldás akkor kivitelezhető, ha a loggiának tömör külső fala van, hiszen így a változtatás nem bontja meg a homlokzat eredeti ritmusát.
3. Mire kell figyelni a falak mozgatása során?
Ejtsünk pár szót a falak bontásáról. Egy hagyományos téglaépítésű háznál a válaszfalak nem hordanak terhet, így jórészt bonthatók. A megfelelő áthidaló beépítésével – és természetesen statikus ellenőrzésével – általában még a főfalakon is vágható nyílás. Igaz ez a panelek esetében is, bár szűkebbek a lehetőségek.
A válaszfalak részben vagy teljesen bonthatók, a főfalak viszont csak bizonyos emeleteken, bizonyos feltételekkel. Itt a legkisebb módosításhoz is bontási, illetve építési engedély szükséges, és a bontást mindig szakemberrel kell végeztetni. Ha nem ez a munka menete, annak katasztrofális következményei lehetnek.
Elengedhetetlen utánanézni annak is, hogy történt-e már bontás más lakásban az épület megegyező oldalán, és ha igen, az átalakítás milyen mértékű volt. A falak bontása tehát költséges és bonyolult feladat, éppen ezért egy panel felújításánál célszerű az alaprajzot minél kevesebb módosítással elkészíteni.
4. Hogyan gondoljam újra a szerelvények elhelyezését?
Sajnos a szerelvényeket sem lehet akárhova süllyeszteni. A vezetéket falsíkon kívül is el lehet vinni a dugaljhoz vagy kapcsolóhoz, de akár egyetlen gipszkartonréteget is végigragaszthatunk az érintett falfelületen, amelybe bele tudjuk süllyeszteni a vezetéket és a falon kívüli szerelvényeket. Ez a kartonozás megoldhatja a mennyezeti lámpák elmozgatásának problémáját is, a vezeték láthatatlan, nyomait pedig egy dryvitháló, valamint a glettelés teljesen eltünteti.
5. A konyha felújítása: mit tartsak szem előtt?
A konyha esetében kicsit könnyebb a dolgunk, mivel a bútorban sok vezeték elfér, de a vízkiállások megkötik az ember kezét és fantáziáját. Ha mégis úgy döntünk, hogy elvezetjük a vizet, azt a fentebb említett módon, szerelőfalakban tehetjük meg, aminek hátránya, hogy elég sok helyet foglal az amúgy is szűkös térből. A gépek kiválasztásánál érdemes előnyben részesíteni az olyan helytakarékos megoldásokat, mint a mikrósütő-grill kombinált háztartási gép, vagy a pult alá építhető hűtő, így nagyobb maradhat a munkafelület.
6. Hogyan használjam ki okosan a teret?
A panel falai bírják a terhelést, így a konyhában – esetleg az előszobában – érdemes a felső elemeket, szekrényeket a plafonig tervezni. Helytakarékos megoldás, ha a szűk terekben pengefallal, bárpulttal, filigrán könyvespolccal, dobogóval választjuk el egymástól a funkciókat. Ugyancsak segítségünkre lehetnek a különböző színek vagy burkolatok: kijelölik a határokat, és emellett optikailag javítják a térérzetet. A tolóajtók kicsit drágábbak, mint hagyományos társaik, de alkalmazásukkal sok helyet sprórolhatunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!