Az újév közeledte mindig jó alkalom arra, hogy sorra vegyük, mit szeretnénk változtatni, szépíteni otthonunkban is.
A lázas tervezgetés izgalma viszont csökkenhet, ha anyagi lehetőségeink korlátaiba ütközünk. Egy átlagos méretű lakás teljes felújítása ugyanis akár 5-7 millió forintba is kerülhet, így sokan inkább a részleges felújítás mellett döntenek, vagy elkezdik valahol, és szépen sorjában haladnak helyiségről helyiségre.
Ahhoz, hogy a költségeket be tudjuk tervezni, érdemes végiggondolni, milyen mértékű felújítást tudunk fedezni a háztartás költségvetéséből. Ezután jöhetnek az árajánlat-kérések, vagyis a munkadíjak és anyagköltségek, amik ténylegesen megadják nekünk, mennyibe fognak kerülni a munkálatok.
Nézzük is meg részletesen, hogy milyen költségekkel számolhatunk, ha egy-egy helyiség felújítása, vagy korszerűsítése előtt állunk és hogy milyen lehetőségeink vannak a finanszírozásra.
Ha nem szeretnénk sokat költeni
Az évek során elhasználódnak a tárgyaink és a ruháink. Sajnos ugyanez történik a környezetünkkel, az otthonunkkal is. A csempék, padlólapok elkopnak, fakulak, vízkövesednek, a falak koszosak lesznek; nem is beszélve arról, hogy egy penészesedés vagy beázás milyen ronda károkat okozhat.
Azonban könnyedén “újlakás-hangulatot” varázsolhatunk otthonunkban már csupán a falak átfestésével is. Választhatunk új színeket, lehetünk merészek több szín, vagy forma használatával, de újrafesthetjük a régi árnyalatokat is.
Ráadásul szakember segítsége nélkül is belevághatunk, a közös munka pedig remek szórakozás lehet akár az egész családnak, főleg napjainkban, amikor sokan egyébként is jellemzően otthon töltjük a napot.
A festékek és a kiegészítők megvásárlását már pár 10.000 forintból megúszhatjuk egy-egy szoba esetén. Ha pedig az egész lakást újjávarázsolnánk, festéktől függően nagyjából 150-300.000 forintot érdemes felírni költségtervezéskor.
A konyha és a fürdőszoba költséges vállalás
Ha rangsorolnunk kellene a helyiségeket, a legnagyobb összegbe a konyha vagy a fürdőszoba felújítása szokott kerülni. A fürdőszobánál általában a csempék és padlólapok cseréjére is szükség van, a konyhabútor pedig már önmagában sem filléres feladat (egy átlagos méretű konyhabútor gépek nélkül is több százezer forint).
Ezek felújításához már szakember segítségére is szükség lesz. Ha a konyhabútor nem egyedi gyártású, hanem lapraszerelt, akár mi magunk is összeállíthatjuk, azonban a sütő és főzőlap, illetve egyéb gépek bekötéséhez már villanyszerelőt kell hívnunk.
A munkadíjak súlyos részét képezik a felújítás költségeinek, így ha spórolni szeretnénk, érdemes végiggondolni, mik azok a folyamatok, amikkel önállóan is biztonsággal boldogulunk.
Ahhoz, hogy ezeket a helyiségeket felújítsuk keresnünk kell szakikat, egy megbízható burkolót, asztalost, villanyszerelőt, víz-gáz szerelőt, esetleg festőt is. Ki kell választanunk az új burkolóanyagokat, zuhanykabint, kádat, csaptelepeket. A konyha esetében pedig magát a konyhabútort, sütőt, mosogatógépet, csaptelepet – és így tovább.
Ha már nekilátunk, érdemes ilyenkor a régi villanyvezetékeket is újrakábelezni és lecserélni a kapcsolókat.
Emellett a mennyezetet vagy a falak egy részét gyakran festeni is kell. Láthatjuk, hogy ez a két helyiség mennyi részfeladatot tartalmaz, így hát érthető, miért is tartozik a drágább lehetőségek közé.
A konyhabútor ára nagyban függ attól is, milyen kiegészítő vagy kényelmi megoldásokat szeretnénk hozzá. Ilyen lehet például a beépített fém polcrendszerek, kosarak, a csendes ajtó- és fiókcsukódás, vagy a fiókok automatikus behúzását segítő technológia. Mindezek jelentősen kényelmesebbé tehetik a főzést, azonban súlyos tízezrekkel növelik az új konyha árát.
Nem mindegy az sem, milyen frontokat, vagyis ajtólapokat választunk. A magasfényű lapok, habár elegáns megjelenést kölcsönöznek otthonunknak, akár dupla annyiba is kerülhetnek, mint a hagyományos faerezetes bútorlapok.
Ezért is olyan fontos az előzetes tervezés, hiszen nem mindegy, a végén mennyit is fizetünk. Egy rosszul felmért kiadás nagyban megnehezítheti a háztartás jövőjét.
A nappali és a hálószobák
Ha az ingatlan felújításáról van szó, talán ez a két helyiség az arany középút. Olcsóbban megúszhatjuk, mint a konyha vagy a fürdő felújítását, azonban már itt is jócskán a zsebünkbe kell nyúlnunk.
Ezeknél a helyiségeknél haladhatunk részletenként, de akár egyszerre is megújíthatjuk az egészet. A nappali és a háló(k) átfestésétől kezdve a részleges vagy teljes bútorcseréig több választásunk is van.
Itt is felújíthatjuk a padlóburkolatot, de egy szép régi parkettát akár újra is csiszolhatunk és lakkozhatunk. Ezzel sokat spórolhatunk, a látvány mégis önmagáért beszél majd.
Ha nem lehet tovább várni
Megint másik dolog, ha szükségszerűen fel kell újítanunk valamit. Amennyiben csupán egy penészes fallal van dolgunk, elég lehet egy penész elleni spray és egy penészgátló falfestés is.
Azonban, ha már komolyabb problémával, például csőtöréssel állunk szemben, kénytelenek leszünk szakembert hívni. Ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, hogy – ha lehetőségeink engedik -, akkor egyúttal például a csaptelepek cseréjét is megejtsük.
Viszont ha nem rendelkezünk elegendő tartalékkal, a munkálatok vészesen leapaszthatják a malacperselyt.
Ahhoz, hogy jó financiális döntést hozzunk, érdemes mérlegelni pár tényezőt, például:
- Pontosan milyen munkálatokat muszáj/szeretnék elvégezni?
- Mennyit tudunk szánni a felújításra?
- Szükséges-e kölcsönt igényelni hozzá?
- Ha igen, tudjuk-e majd nehézségek nélkül finanszírozni annak részleteit?
- Jogosultak vagyunk-e bárminemű állami támogatásra?
Lakásfelújítás hitelből
Jó hír, hogy a jelenlegi alacsony kamatkörnyezet miatt már felújításhoz is igényelhetünk kedvező kamatozású banki kölcsönt. Sőt, léteznek kimondottan felújítási, korszerűsítési, illetve bővítési célú hitelkonstrukciók is.
Ha sikerült átgondolni, hogy mi a pontos cél, vegyük számba az elérhető anyagi lehetőségeinket és tartalékainkat is. Amennyiben az önrész mellé szükséges további tőke, olyan hitelkonstrukciók is rendelkezésre állnak, amelyekhez nincs szükség ingatlanfedezet bevonására. Ilyenek például a személyi kölcsönök, melyek jellemzően kisebb szükséges összeg esetén jönnek szóba. Igénylésükhöz pedig az általános személyi és jövedelmi feltételek megléte szükséges, de költségtervezet, vagy számlák bemutatása nem.
Ha több a munkálat és így tetemesebb összeg kell, a fentebb is említett, célhoz kötött jelzáloghitelek közül válogathatunk:
- lakásfelújítási hitel
- lakáskorszerűsítési hitel
- bővítési hitel
Mindezek előnye, hogy a cél szerinti felhasználás miatt jóval kedvezőbb kölcsönhöz juthatunk, ellentétben egy szabad felhasználású jelzáloghitel, vagy egy személyi kölcsön esetében.
Mivel a hitelpiacon számtalan ajánlat elérhető, a kiválasztás korántsem gyerekjáték. Szerencsére ma már olyan innovatív, felhasználóbarát hitelkalkulátorok is elérhetőek, amelyekkel könnyedén összehasonlíthatjuk a különböző felújítási-, korszerűsítési-, vagy bővítési kölcsön ajánlatokat. Nekünk csak meg kell adni, hogy milyen céllal, mekkora összeget és milyen hosszú futamidőre szeretnénk igényelni.
Például az okosan.hu részletes, online kalkulátorával akár Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel konstrukciókat is listázhatunk, vagy beállíthatjuk, hogy csak a számunkra szimpatikus kamatperiódusú (például a futamidő alatt végig fix kamatozású) konstrukciókat jelenítse meg a program.
Azzal azonban nem árt tisztában lenni, hogy az ajánlatok összehasonlítása még a legjobb kalkulátorokkal sem lehet teljes körű, ugyanis ahány bank és hiteltermék, annyiféle igénylési feltétel és elbírálási gyakorlat jellemző.
Könnyen előfordulhat, hogy míg az egyik banknál visszautasítják a kérelmet, addig a másik banknál könnyedén átmehetünk az elbírálási folyamaton.
A legcélszerűbb, ha még a folyamat elején segítségül hívunk egy bankfüggetlen hitelszakértőt, hiszen a tanácsadás ma már mindenki számára díjmentes.
Egy megbízható hitelközvetítő cég ugyanis az ügyféltől nem kér díjazást munkájáért, cserébe viszont képviseli érdekeinket akár a bankkal szemben is. További jó hír, hogy napjainkban ez akár távolról, online is működőképes.
Állami támogatás karnyújtásnyira
Gőzerővel robbant be a köztudatba a hír, hogy 2021. január 1-től az állam is támogatja a felújítókat. Az Otthonteremtési Program részeként ugyanis akár 3 millió forint vissza nem térítendő támogatásra is jogosultak lehetünk, amennyiben megfelelünk a feltételeknek.
A támogatás értelmében, ha van már legalább 1 gyermek a családban, házassági anyakönyvi kivonat nélkül is visszaigényelhetjük a felújítás költségeinek 50%-át (maximum 3 millió forintot).
Tehát ez esetben számlát kell kérnünk a munkálatokról és az anyagokról, előre ki kell fizetnünk azok ellenértékét, hogy aztán a pénzt utólag vissza tudjuk igényelni. Ebből kifolyólag érdemes alaposan tájékozódni a támogatás pontos részleteiről és előírásairól, nehogy túl későn derüljön ki, hogy egy fillérre sem számíthatunk.
Remek hír viszont, hogy a lakásfelújítási támogatás akár kölcsönnel is szabadon kombinálható.
Lépjünk a tettek mezejére!
A lakásfelújítás eredménye végül nem csak a szemünket fogja elkápráztatni, de komfortérzetünket és az otthon értékét is pozitív irányba lendíti, a munálatoktól függően pedig kevesebb energiaveszteséget és rezsiszámlát is eredményezhet.
Ahogy eddig is hangsúlyoztuk, a körültekintő tervezés az egyik legfontosabb része a projektnek. Ha tisztázott és megalapozott a jogosultság némi állami támogatásra, jelentősen faraghatunk a költségeken.
Ha pedig kölcsön is szükséges a munkálatokhoz, mérlegeljünk okosan, ne induljunk nekifutásból, inkább kérdezzünk meg egy szakértőt, hiszen ahogy az eddigiekből is kiderült, korántsem biztos, hogy a legjobb megoldás az első szembejövő bank ajánlatában keresendő.
(PR cikk)