Van egy olyan háztípus, amit ha meglátunk, azt érezzük, mintha már jártunk volna benne. A kockaházakat a legtöbben ismerjük és bárhol járunk, ugyanúgy néznek ki. Egy nagyot álmodni merő tulajdonos és egy tapasztalt szakember találkozása azonban bebizonyította, hogy egy kockaházból is rengeteg minden kihozható.
Budapest egyik kis utcákkal tarkított, családi házas környékén található egy izgalmasan felújított kockaház, amely sokkal többet rejt magában, mint amit az avatatlan szemeknek sejtetni enged, hiszen – az 1960-as évek jellegzetes épületeinek – felújításába még tetőtér is csempészhető. Azt, hogy hogyan, maga a tulajdonos és a tetőfedő szakember mesélik el.
Máris azon töröd a fejed, hogy felújítod a kockaházadat, de még rengeteg kérdésed lenne? A kockahazteto.hu oldalon minden információt megtalálsz, emellett további példákból inspirálódhatsz.
50 éves kockaházból modern épület
Történetünk főszereplője 1963-ban épült, és 2017-ig is beton tetőcserepek fedték, amelyek az idő során elhasználódtak. A ház új tulajdonosa azonban meglátta a potenciált az épületben, és úgy döntött, hogy az utazásai során látott külföldi példát megvalósítja otthonán, amiben kulcsszerep jutott a tetőnek: „A környéken szerettem volna maradni, de a ház kiválasztásánál az volt a cél, hogy ne kelljen sok kompromisszumot kötnöm az elképzeléseimhez képest és ár-érték arányban is megérje felújítani azt. Igaznak bizonyult, hogy régen nagyon jól megépítették a házakat, mert az átvizsgálás során is látszott, hogy a betonfödém miatt jó alapokkal indulunk. Mivel végeredményben modern és újszerű otthont szerettem volna, így az antracit szín nem is volt kérdéses, a további elemek kiválasztását pedig a BMI Bramac által ajánlott Rendszermesterre, Bukovinszky Viktorra bíztam.”
Bukovinszky Viktor így emlékszik vissza a 2017-ben történt felújításra: „Gördülékenyen indult, a tulajdonos nagyon konkrét elképzelésekkel érkezett. Tudta például, milyen színvilágot keres, így esett a választás a BMI Bramac antracit színű Tectura Thermo Protector tetőcserepére” – meséli Viktor, aki további javaslatokkal segítette a tulajdonost annak érdekében, hogy a végeredmény a modern kinézeten túl hosszú távon is tartós legyen.
Az elmúlt évtizedekben a tetőkkel szemben elvárt követelmények megnövekedtek és sokasodtak. Gondoljunk csak a megnövekedett energiaárakra, az összetettebbé vált tetőformákra, biztonságra, komfortra vonatkozó igényszintünkre! Ezeknek az elvárásoknak csak egy jól átgondolt, teljes tetőrendszerrel lehet megfelelni. A BMI Bramac négy olyan tartozék csomagajánlatot dolgozott ki, melyek nemcsak árkategóriájukban, hanem felszereltségi szintjükben is különböznek, tartalmukban pedig lekövetik az aktuális portfóliót, innovációikat. Tudj meg többet a csomagajánlatokról a BMI Bramac oldalán!
Üres térből „home office” szoba
Mi van akkor, ha a biztosnak hitt eredeti elképzelés a folyamat közben megváltozik? „Külön kihívást jelentett, mikor a tulajdonosnak további ötletei merültek fel, így a felújítás alatt újabb elvárásokat kellett az új tetővel szemben támasztanunk.” – mondja Viktor.
„Felmentem a padlásra, és nagyon lehangolt, hogy mekkora üres tér volt ott. Akkor éreztem, hogy ezzel jó lenne kezdeni valamit, ugyanakkor nem szerettem volna engedélykérési folyamatok beindításával lelassítani a felújítást, és azt sem, hogy a tér átalakításával hivalkodóbbá váljon a ház” – meséli a tulajdonos. „Viktorral egyeztettem az elképzeléseimet, aki konkrét tervekké alakította azokat. Végül a türelmének és szakértelmének köszönhetően sikerült elbújtatni egy 36 négyzetméter nagyságú szobát, amit kívülről csak a szakavatottak sejthetnek a tetőablakok kialakításából.”
A felújítást közel 300-500 órával megnövelte az extra beépítés, így érdemes előre kalkulálni ezzel, ha hasznos térré szeretnénk alakítani padlásterünket. Mivel az ötlet megszületésekor már be volt lécezve a tető és elkészült a hőszigetelés, így az eredeti forma és magasság megtartásával kellett a maximumot kihozniuk a tetőtérből.
„Egy ilyen típusú ház esetében sokszor van egy székállás*, ami sokat elvesz a térből. Ezt lejjebb kellett hozni, hogy a tető tartása megmaradjon, viszont belül nagyobb legyen a hely. Nem volt könnyű feladat, ennyire szűk területen és Kádár-kocka épületen még nem is csináltunk ilyet, de megoldottuk. A szoba gipszkartonozásánál is nagyon kellett figyelnünk, mert tényleg minden négyzetcentiméter számított.” A szakember szerint akár dupla tetőablak kialakítása sem jelent különösebb kihívást egy Kádár-kocka típusú ház esetében, ami a budapesti tetőtérbe is extra fényt enged be.
A tetőtérbeépítésnek számos előnye van, a plusz élettéren túl akkor is jól jöhet, ha elvonulásra van szükség: a budapesti ház esetében például egy része otthoni irodává alakult át a koronavírus okozta járványhelyzet időszakában.
A tulajdonost a külsővel kapcsolatos igények pontos kivitelezésén túl az is vezérelte, hogy a tetőcserepekre vonatkozó 30 éves új-érték garanciával és teljes tetőre adott 15 év rendszergaranciával sokáig nem kell újra hozzányúlni a tetőhöz. A rendszercsomag melletti döntés így újra és újra bizonyosságot nyer: „A nagy viharokban állja a sarat, nincs semmi probléma. Még a legnagyobb viharok sem tettek kárt a tetőben, egyik tetőcserép sem mozdult el a helyéről.
Elismerő tekintetek
„A házat körülvevő növények miatt leginkább már csak a tető látható a kerítésen kívülről, és én is ezt pillantom meg mindig először, mikor befordulok az utcába. A kutyasétáltatóktól jövő gyakori dicséreteken túl én is mindig nagy elégedettséggel nézek rá, és örömmel nyugtázom, hogy ez az én házam.”
(PR cikk)